Can Dündar Bir Davadan Beraat Etti, Diğer İki Dava Ertelendi

 > 
47PAYLAŞIM

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, yargılandığı bir başka davalar nedeniyle bugün hakim karşısına çıktı. Dündar için, 'tekzip yayınlamama' davasında beraat kararı çıktı. Dündar'ın yargılandığı ikinci dava 3 Şubat'a, üçüncü dava ise 19 Şubat 2016 tarihine ertelendi.

'MİT TIR’ları ile ilgili haberi nedeniyle tutuklanan Can Dündar, '25 Aralık soruşturması' ile ilgili haberleri nedeniyle hakim karşısına çıktı. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndaki duruşma öncesi CHP’li milletvekilleri, sanatçılar ve meslektaşları destek için adliyeye geldi. Saat 11.00’de başlaması gereken duruşma, yaklaşık bir saat gecikmeyle başladı. Can Dündar, duruşma salonuna alkışlar eşliğinde alındı. 

Dündar için, 'tekzip yayınlamama' davasında beraat kararı çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Dündar hakkında 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması fezlekesi ile ilgili haberleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve soruşturmanın diğer şüphelilerinin şikâyeti ile soruşturma başlatmıştı.

Cumhuriyet'in haberine göre mahkeme heyeti Can Dündar'a yazı dizisindeki bilgileri nereden aldığını sordu. Can Dündar da "Açık kaynaklardan bilgileri edindik. Yazıları açık kaynaklardan bilgilerle yazdım. Eğer fezleke gelirse ne kadarının doğru olduğunu görürüz" diye yanıt verdi. Mahkeme, Can Dündar'ın 'fezleke gelsin' talebini reddetti.

Bu davanın devam etmesi yönünde karar veren mahkeme heyeti davayı 3 Şubat 2016 saat 11.00'e erteledi.

Dündar daha sonra Binali Yıldırım'ın açtığı dava için hakim karşısına çıktı. Can Dündar sözlerine davayı açanlara teşekkür ederek başladı.

Can Dündar şunları söyledi:

"Bu vesileyle Türkiye tarihi açısından çok önemli dosyanın yeniden gündeme gelmesi sağlanmış oldu. Şikayet ettikleri için teşekkür ediyorum.

'Bugün 17 Aralık'

Bu yargılamayı 17 Aralık'a denk getirdiyse ona teşekkür ediyorum. Hakkaten tarihi bir tesadüf değilse, özellikle ayarlandıysa bu benim açımdan çok yararlı oldu. Bugün 17 Aralık. Sokakta bir yurttaşı çevirip günün anlamı sorsanız, heralde size benim yazı dizisinde anlatmak istediğim şeyi anlatacaktır. 

Türkiye'nin başbakanının ve 52 kişinin hakkında açılmış soruşturma dosyasının sonuçlandığı günün tarihi bugün. Böyle özel bir günde bu dosyayı huzurunuza getirmekten sevinç duydum. Başta şunu söylemek isterim; ben hayatımda kimseye hakaret etmedim. Okuduğum yazılarda bir hakaret unsuru görmüyorum. İddianamede neyin hakaret olarak algılandığından bahsedilmemiş. Şu sözcük bize hakarettir denmemiş. Hatta biraz önce ertelediğiniz davada tekrar baktım, kimsenin ismi geçmiyor.

'Bilal Erdoğan neden üstüne alınıp şikayetçi oldu anlamadım'

Burada neyin ben hakaret algılandığını anlamadım. Bilal Erdoğan'ın üstüne alınıp neden şikayetçi olduğunu anlamadım.

'Cengiz inşaat sahibinin lafı hakaret değil, benim iddiaları yazmam hakaret'

Cengiz inşaatın sahibinin "Bu milletin a.. koyayım" lafı hakaret değil, benim yolsuzluk iddialarını yazmam hakaret olarak algılanıyor. Bu iddialar dünyanın her yerinde haberdir.

Bir ülkede dürüstler, usulsüzlük yapanlar kadar cesur olmalıdır. Gazeteci belge ve bilgiler varsa ve yazmıyorsa o zaman suçlu durumuna geçecektir."

Dündar’ın avukatlarının fezlekeleri mahkemeye getirme talebi bir kez daha heyet tarafından reddedilirken, önceki davayla bu davanın birleştirilmesi talebi kabul edildi. Dava 19 Şubat’a ertelendi.

DHA ve Cumhuriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir