Buralarda Garaj Yok Ama Rock Var! Garage Rock Yapan En İyi Gruplar ve Güzide Şarkıları

2PAYLAŞIM

Türkiye’de Rock müzik en son 2000’lerin başında yeniden popüler olmuştu, sizin için garage rock türünde müzik yapan güncel grupları listeledik.

1. Grup Bunalım - Taş Var Köpek Yok

Garage Rock demişken Grup Bunalım’dan bahsetmemek olmaz. Listemiz aktif gruplardan oluşuyor olsa da Türkiye’de garage rock olarak kabul edilen grup kendileri. Aradan yıllar geçti ancak sözler hala anlamlı.

2. Bam Bam Bam - Cumartesi

Ankaralı grup Bam Bam Bam, gerek bangır bangır kayıtları gerek de tavizsiz canlı performansıyla kendinden söz ettiriyor. Arın Altay, Cansu Turgut, Serkan İzci ve Fırat Büyüktaşkın’dan oluşmakta.

3. The Ringo Jets - Taras Bulba

Spring of War ile ismi ismi underground sahnelerin ötesine taşındı. Grup Deniz Ağan, Tarkan Mertoplu ve Lale Kardeş’ten oluşmakta, üçü de vokal yapıyor ve Türkçe - İngilizce şarkıları var. Ayrıca Szgiget festivalinde çalan ilk Türkiye’deb grup.

4. Kaptan Anadol! - Hayvanlar Gibi

2008 yılında Ankara’da kurulan Kaptan Anadol!, sadece iki şarkı yayınlayıp ortadan kayboldu. 2015’te ise Mustafa Yüksel, Ender Erişen ve Talya Kanmaz kadrosuyla, kendi deyimleriyle “yeniden dirildi”. Roxy Müzik Günleri’nde üçüncülük derecesi alan ekip önce Ankara Ölüm Turu, sonra Kozmik Öfke adında iki EP yayınladı. Son EP’leri de III adında. “Kemik Balta” ve “Karanlık Yükseliyor” da 2020’de yayınladıkları yeni şarkılar.

5. Kozmik Yıkım - Bu Sabah

Semt, Drugs ve Rock’n Roll isimli ilk albümleriyle küçük bir çevrede büyük bir yankı uyandırmışlardı. Sürekli gelişen Kozmik Yıkım yakında yeni bir albüm yayınlayacak.

6. Reptilians from Andromeda - Get the Power

Aybike Çelik Özbey (Vokal) ve Tolga Özbey (Gitar) tarafından kuruldu. Tolga Özbey aynı zamanda 90’lı yılların Türkiye punk sahnesinin en önemli gruplarından Rashit’in de kurucusudur.

7. Rashit - Teker Teker

1993 yılında Tolga Özbey öncülüğünde Adem Kurt, Murat Yeşil, Gökhan Tunçişler tarafından İstanbul'da Türkiye'de kurulan ilk punk rock gruplarından biri olarak kuruldu. Birçok demo kaydı yaparak ve kendi imkânları ile basarak dağıttı. Daha Türkiye'de albüm çıkarmadan 1996 yılında Fransız müzik şirketi olan Darbouka Records’tan Kadıköy'den Hareketler isimli albümü yayınlandı.

8. Hedonistic Noise - Geçmiş

Kadıköy’de kurulan punk rock, garage punk ve “damar punk” ekibi Hedonistic Noise 2016’dan bu yana Türkçe punk sahnesinin en bilinen ekiplerinden biri. Ne yazık ki, grubun kendine has, hardcore vokaliyle tanınan ismi Orçun Özdemir, 10 Haziran 2020’de hayatını kaybetti.

9. Drunk High Jinks - Çöplük Günler

Grubun üyeleri; Turancan Şirvanlı, Ali Demirci, Ali Güleç, Ekin Gürbüz, Tufan Üney. 2008’den beri Antalya’da müzik yapmaktalar.

10. The Kilink - Harika

The Kilink döndü dolaştı Palmiyeler oldu. İzmirli ekip 2003'te kuruldu ve pek çok DIY albüme imza attı.

11. Make Mama Proud - Burning Witches

Make Mama Proud 2018’in temmuz ayında Deniz Yurtdaş’ın faaliyete geçirdiği, hemen ardından Parham A.G. ve Ekin Çimren’in dahil olduğu bir proje.

12. Padme - Sattın Kendini

Oldukça başarılı bir grup, ülke ülke geziyorlar ve konser veriyorlardı. Arda Turan Toprak, Orhan Ozan Noiz’in bir araya gelmesi sayesinde güçlü bir ekip haline geldiler.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarum-maratproletaryan-renu

Punk grupları içinde Athena en tanınmışıdır Punk'tan Ska'ya yöneldiği için. Buna rağmen punk dahil hatta psychedelic rock'tan bile 70lerde bahsetmek mümkündür. Neden sadece Bunalım alındı listeye anlamadım. Son derece kaliteli çizgi tutturan Knight Errant, Grup 657, Almora gibi yüz akları maalesef ilgi görmedi ülkede ben ona yanarım.

so_far_so_good

almora ve yolgezerin kıymetinin bilinmediği ülkeyi komple garaja çevirsen ne fayda.

Görüş Bildir