Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

41PAYLAŞIM

1. Davutoğlu'ndan İbadi'ye Mektup: Başika'ya Asker Gönderilmeyecek

Başbakan Ahmet DavutoğluIrak Başbakanı İbadi’ye bir mektup göndererek, Musul'un Başika kasabasındaki Türk askerleriyle ilgili bilgi verdi. Davutoğlu, Irak hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye kadar Başika'ya kuvvet intikali gerçekleştirilmeyeceğini belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

2. Altı Çocuğun Yanarak Öldüğü Kuran Kursunun Yatılı İzni Yokmuş

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç köyünde altı çocuğun yanarak öldüğü Kuran kursunun yatılı öğrenci izni olmadığı, sadece gündüz eğitim ruhsatı bulunduğu ortaya çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

3. Elçi Cinayetinde 'Ateş Etmedim' Diyen Polisi Kamera Doğrulamadı

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinde ateş eden polisler 'tanık' olarak dinlendi. İfadesinde 'Ateş etmedim' diyen polis görüntülerde ateş ediyor. Öte yandan Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili soruşturmada Emniyet tarafından yapılmış iki ayrı çekimin görüntülerine ulaşıldı. Bunlardan 2 dakika süren bir çekimin MOBESE ve gazetecilerin çektikleri görüntülerle karşılaştırılması ile Elçi’nin öldürülme anına ilişkin bugüne kadar yapılan değerlendirmeleri değiştirecek nitelikte bilgiler ortaya çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

4. AB'den 5 Başlık İçin Özel Mektup

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir mektup göndererek halen Kıbrıs Rum kesiminin blokajında olan 5 müzakere başlığının açılması için 2016 yılının ilk çeyreğinde gerekli süreci başlatacağı taahhüdünde bulunduğu öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

5. '2,2 Milyon Suriyeli Kalıcı'

TİSK’in Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi ile birlikte hazırladığı “Türk iş dünyasının Suriyelilere bakışı” raporuna göre Türkiye'de kalıcı olacak Suriyeliler için çalışma hayatı, eğitim, sağlık gibi bir çok alanda çok yönlü uyum politikaları düzenlenmesi gerekiyor. Raporda Suriyelilerin sayısının önümüzdeki yıllarda 3 milyonun üzerine çıkma ihtimalinin olduğu belirtiliyor ve dört yılı aşan krizde, tercihlerden bağımsız bir biçimde Suriyelilerin geriye döneceğine dair beklentilerin neredeyse bütünüyle ortadan kalktığı ifade ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

6. 'Ekmek 1.5 Lira Olacak' Tartışması Büyüyor

Ekmek fiyatı 1.5 lira mı olacak? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Böyle bir şey söz konusu değil” diyerek tavrını koydu. Fiyatın 1.5 liraya çıkabileceğini ifade eden Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar ise “Bakan uncuya vermiyor ki bunun parasını. Bakanın böyle bir şey demeye yetkisi yok” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

7. 'Türkiye'de Her 3 Evlilikten Biri Çocuk Evliliği'

Gediz Üniversitesi'nde düzenlenen 'Zorla Evlendirme Konferansı'nda, Türkiye'deki her 3 evlilikten birinin çocuk evliliği olduğu, 181 bin 36 çocuk gelinin bulunduğu belirtildi. Bir yılda 20 bine yakın ailenin 16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için dava açtığı da kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

8. Altın Portakal'da En İyi 'Sarmaşık'

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Geleneksel Altın Portakal Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 

Cam Piramit'te Oktay Kaynarca'nın sunumuyla gerçekleştirilen ödül törenine, "Sarmaşık" ve "Kalandar Soğuğu" filmleri damgasını vurdu.

Haberin Tamamı İçin:

9. Fransa ve Venezuela'da Sağın Yükselişi

9. Fransa ve Venezuela'da Sağın Yükselişi
9. Fransa ve Venezuela'da Sağın Yükselişi

Venezuela'da yapılan genel seçimlerde sağcı muhalefet partisi tarihi bir zafer kazanarak Sosyalist Parti'nin 17 yıllık iktidarını sona erdirdi.

Fransa'da ise Paris saldırılarının ardından ilk kez sandık başına gidildi. Aşırı sağcı Ulusal Cephe, tarihinin en büyük zaferini elde etti. Gözlemcilere göre terörkorkusu sandığa yansıdı. Fransa’da bölgesel seçimlerin ilk turunu aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi (FN) önde bitirdi. Cumhurbaşkanı Hollande'ın Sosyalist Partisi üçüncü oldu.

10. Diyarbakır'da 500 Yıllık Camide Yangın

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahalleden biri olan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Kurşunlu Cami olarak bilinen Fatihpaşa Camisi'nde yangın çıktı. İtfaiye çatışmalar nedeniyle yangına uzun süre müdahale edemedi...

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir