Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

-

1. Erdoğan ile Akıncı’nın “Yavru Vatan – Kardeş Ülke” Gerilimi

KKTC'nin çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın 'Biz yavru vatan, ana vatan değil, iki kardeş ülkeyiz' şeklindeki sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki gelmiş, Erdoğan Kuveyt ziyareti öncesi yaptığı açıklamada "Ağzından çıkanı kulağının duyması lazım" demişti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan jet yanıt geldi:  Biz hep yavru mu kalalım?

Haberin Tamamı İçin:

2. Ve HSYK O Hakimleri Görevden Aldı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi bugün olağanüstü toplandı ve tahliye krizinin İstanbul 29. ve 32. Asliye ceza mahkemesi hakimlerini haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren açığa aldı.

Haberin Tamamı İçin:

3. Açlık ve Yoksulluk Sınırları Yükseldi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Nisan ayında gıda harcamalarının yüzde 2.49 arttığını, dört kişilik ailenin açlık sınırının bin 334 liraya, yoksulluk sınırının ise 4 bin 344 liraya yükseldiğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

4. ODTÜ'de 28 Yıldır Düzenlenen Bahar Şenliği İptal Edildi

ODTÜ'de 28 yıldır düzenlenen ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan bahar şenliklerinin iptal edildiği açıklandı.

Haberin Tamamı İçin:

5. Tahliye Krizi: 'Yok Hükmündeki Karar Yok Hükmündedir'

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 22 Temmuz ve devamında yapılan operasyonlarda tutuklanan aralarında Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu yaklaşık 63 polisin tahliyesine ilişkin farklı kararların gündeme geldiği hukuk süreci çıkmaza dönüştü.

Haberin Tamamı İçin:

6. Beatles'ı 'Lise Öğrencisi' Sanan Vahdet Sosyal Medyanın Diline Düştü

Vahdet gazetesi, 1 Mayıs afişinde yer alan Beatles fotoğrafını "liseli öğrenci" sandı.

Gazetede Birleşik Haziran Hareketi'nin Beatles fotoğrafını kullandığı 1 Mayıs afişlerine ilişkin şu ifadeler yer aldı:

Gençleri de 1 Mayıs’ta Taksim’e çağıran Gezi eylemcileri, İstanbul’un birçok semtinde afiş asıp, duvarlara slogan yazdı. Gençleri yine sokağa dökme hazırlığında oldukları anlaşılan Geziciler tarafından provokasyon için hazırlanan afişlerde üniformalı liseli öğrencilerinin 1 Mayıs’ta Taksim’e koştuğu görülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

7. 'Türkiye'de Son İki Yılda Yolsuzluk Arttı, Artmaya Devam Edecek'

Uluslararası Şeffaflık Derneği, "Türkiye’de Yolsuzluk: Neden, Nasıl ve Nerede?" başlıklı kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 67’si, son 2 yıl içinde yolsuzlukların arttığını ve yüzde 54’ü de önümüzdeki iki yılda da artmaya devam edeceğini düşünüyor.

Haberin Tamamı İçin:

8. Bakımevinde 'Çocuklara Kelepçe, Büyüklere Ölüm' İddiası

Bursa'da ağır zihinsel hastalığı bulunan kişilerin tedavi gördüğü İbn-i Sina Özel Bakım Merkezi, bir dizi skandal ve korkunç iddiayla çalkalanıyor. Bursa İbn-i Sina Özel Bakım Merkezi’nin üç eski hastabakıcısı, engelli çocuklara işkence yapıldığı, dövüldüğü ve aç bırakıldığı, 7 yaşlı hastanın da bakım yapılmadığı için öldüğü iddiasıyla ifade verdi. Bursa Valisi Münir Karaloğlu, iddialarının ciddiyetle incelendiğini; soruşturmanın hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, hem de Savcılık tarafından sürdürüldüğünü söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

9. Şakran Cezaevi'nden Mektup Var: 'Hamile 3 Kız Çocuğu Hücrede Tutuluyor'

Kamuoyunda hak gaspları ve cinsel istismar iddiaları ile bilinen Şakran Cezaevi'nden mektup var... Şakran Cezaevi’nde kalan ve avukatları aracılığıyla yolladıkları mektupla cezaevinde yaşananları anlatan kadın tutuklular, 18 yaşından küçük 3 kız çocuğunun hamile oldukları gerekçesiyle tek kişilik hücrelerde tutulduğunu, ağrıları olmasına rağmen revire götürülmediklerini yazdı...

Haberin Tamamı İçin:

10. Nepal'deki Deprem '20 Atom Bombası Gücünde'

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesine konuşan bir uzman, depremin gücünün 2'nci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Hiroşima kentini yerle bir eden atom bombasınınkinin 20 katına eşit olduğunu söyledi.

Cumartesi günü meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 4 bin kişi yaşamını yitirdi, 6 binden fazla kişi de yaralı. Nepal hükümetinden bazı yetkililer ölü sayısının 5 bini aşabileceğini söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir