Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

 > 
11PAYLAŞIM

1. Erdoğan'ı 'Gollum'a Benzeten Doktor İçin İhraç İstendi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘hakaret’ gerekçesiyle açılan davaların sayısı her geçen gün artarken, son ‘vaka‘ da Halk Sağlığı Kurumu’nda yaşandı. 

Erdoğan’ın fotoğrafını Facebook hesabından Yüzüklerin Efendisi kitabındaki ‘Gollum’ karakterine benzeten aile hekimi Bilgin Çiftçi hakkında soruşturma başlatıldı.

Haberin Tamamı İçin:

2. Bir Yılda 257 Kadın Öldürüldü!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, "2014 Kadına Yönelik Hak İhlalleri" raporunu açıkladı. Rapora göre 2014 yılında 575 kadın erkek şiddetine maruz kalmış, 282 kadın erkeklerin taciz ve tecavüzüne uğramış. Rapora göre erkekler geçen yıl 257 kadını öldürdü.

Haberin Tamamı İçin:

3. Soma Araştırma Grubu: 'Travma Hala Devam Ediyor'

Boğaziçi Üniversitesi Soma Araştırma Grubu’nun bu hafta açıkladığı rapor, ilçede travmanın devam ettiğini gösterdi. Özellikle de çocuklarda. Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Aslı Çarkoğlu hem rapor hem de Soma'da yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Haberin Tamamı İçin:

4. Çınardibi'nde RES İçin Kamulaştırmaya İptal

Türkiye’nin ilk organik tarımının yapıldığı yerlerden İzmir’in Bayındır İlçesi’ne bağlı Çınardibi köyü de dahil olmak üzere üç ilçedeki, dokuz köyü içerisine alacak şekilde 126 türbin direkli en büyük Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi için Bakanlar Kurulu’ndan ‘acele kamulaştırma’ kararı alınıp çalışmalara başlandı. Ancak dört bir yanları RES türbinleriyle çevrilecek olan Çınardibi köylülerinin yaptığı başvuru üzerine Danıştay 6’ncı Dairesi, Yırca’daki zeytin arazisinde olduğu gibi, bu proje için de ‘acele kamulaştırma’ için ‘olağanüstü koşullar’ görmeyip yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Haberin Tamamı İçin:

5. Bir Polisin Gözünden ‘İç Güvenlik’ Paketi: 'Polis Aferin İçin Her Şey Yapabilir'

İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nın Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi önümüzdeki haftaya ertelendi. Polise geniş yetkiler veren tasarıya ilişkin tartışmalar sürerken, tasarıya bir tepki de Polis Akademisi eski öğretim üyelerinden Tuğrul Özşengü l’den geldi. Tasarıya bir polis gözüyle bakan Özşengül, genişletilen yetkilerle beraber polisleri kahramanlığa iten iktidar dilinin polisleri canavarlaştırabileceğini belirtiyor. Özşengül, ayrıca, Polis Akademileri’nin kapatılması konusuna da tepkili.

Haberin Tamamı İçin:

6. Polis Kurşunuyla Öldürülen Kurt'a SGK'dan Masraflarını Öde Çağrısı

İstanbul Okmeydanı’nda polis kurşunuyla ölen Uğur Kurt’a SGK’dan skandal yazı: Hastane masrafı için yedi gün içinde gel!

Haberin Tamamı İçin:

7. 'Her 4 Kadından 1'i Boşandıktan Sonra Şiddet Görüyor'

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, boşanma sonrasında her 4 kadından 1’inin şiddete maruz kaldığını söyledi.

Toplumda “ya benimdir, ya toprağın” algısına dikkat çeken Güllü, son dönemde ısrarlı takip gibi şeni bir şiddet türünün ortaya çıktığını ifade etti. Güllü, telefonla arama, mesaj ya da mektup yoluyla takibin gerçekleştiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

8. Bin 500 Yıllık Kaledeki Tarihi Top Çalındı

Mersin'in Anamur İlçesi'nde 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren bin 500 yıllık Mamure Kalesi'nin girişindeki savunma topu çalındı.

Haberin Tamamı İçin:

9. Maden Kazası Bir Can Daha Aldı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, özel bir şirkete ait krom madeni ocağında yerinden sökülen kaya parçasının altında kalan işçi öldü.

Haberin Tamamı İçin:

10. Dicle Vadisi'ndeki HES Projeleri İptal

Diyarbakır'da Dicle Nehri üzerine yapılmak istenen 2 HES projesi daha, dünya mirası listesine sunulacak Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi'ni olumsuz etkileyeceği için İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir