Böyle Olur Queer Kınası! Sinem ve Burçin'in Kimisini Çatlatan Kimisinin Gözlerini Dolduran Kına Gecesi

1.5bPAYLAŞIM

Aşk, aşktır. Başkalarına sadece "mutluluklar dilemek" düşer!

Queer kavramı bizde her ne kadar yeni anlaşılmaya çalışılsa da dünyada yerleşmiş bir kavram. Sevgi ve ilişkiyi esas alan bu kavramda, eşcinsel, biseksüel, heteroseksüel tüm bu yönelimleri ve bunları sınırlayan kalıplar reddediliyor.

Dolayısıyla başkalarına da "insanlar mutluysa kime ne?" demekten fazlası düşmüyor. Queer birliktelikleri, dünya üzerinde resmi olarak tanıyan ülkeler elbette var.

Şimdi size çok uzaklardan değil, içimizden bir birlikteliğin kutlamasına götüreceğiz: Sinem ve Burçin'in kına gecesine! Onları yakından tanımak için küçük sorular sorduk ve bakın nasıl cevaplar aldık? Buyurun kınaya...

Sinem'i ve Burçin'i kısaca tanıyalım mı?

Burçin:
Kendimi queer feminist olarak tanımlıyorum. Pek çok farklı alanda yazar, gazeteci ve editör olarak çalıştım. On yıldır gurbetçiyim, bir süre İstanbul ve Berlin arsında bölündükten sonra üç yıl önce Sinem'le birlikte Berlin'e "kesin dönüş" yaptım. Mercimekli mantıyı çok seviyorum.

Sinem:
İstanbul'da Mimar Sinan Üniversitesi'nde başladığım resim eğitimini, Berlin'de sürdürüyorum. Kuir deneyimler, feminizm ve kesişimsellik üzerine okumalar yapıyorum, kendim de trans feminist ve kuir bir kadın olarak bana dokunan alanlarda sosyal medya üzerinden farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Bisikletle gezmeyi ve çizgi roman okumayı çok seviyorum, olabildiğince kuir içerikli bağımsız çizgi romanları tercih ediyorum.

Ne kadar zamandır birliktesiniz?

Geçtiğimiz Ağustos ayında sekiz yılı geride bıraktık.

Tanışma hikayenizi minik bir şekilde anlatır mısınız?

Facebook'ta ortak arkadaşlar üzerinden yazışmaya başladık. O zaman birimiz (Burçin) Berlin'de, birimiz (Sinem) İstanbul'daydı. Bir yıl süren bir diyalog sonunda yüz yüze görüşmeye karar verdik. O görüşmeden beri de beraberiz.

Kına gecesi fikri nereden çıktı?

Yakın bir arkadaşımızdan, ismi de Güneş :-) Nikâhı başka bir ülkede yapmak zorunda olduğumuzdan ve Corona virüsten ötürü arkadaşlarımız, yakınlarımız katılamayacaktı. Güneş "hadi size kına gecesi yapalım" deyince bizim de hoşumuza gitti ve son anda ufak bir organizasyon yaptık.

Kına gecesinden sonra sosyal medyadan ve çevrenizden nasıl yorumlar aldınız?

Kınaya katılanlar gördüğümüz kadarıyla çok mutlu. Böyle bir kına yaşanabileceğini bilmediklerini, katıldıkları en güzel kına olduğunu söyleyenler; kuir kişiler için iyileştirici olduğunu iletenler var.

Sosyal medyadan da genel olarak sevincimizi paylaşan kendilerinin de benzer kınalar veya kutlamalar yapmak istediğini ifade eden çok tatlı yorumlar aldık. Tabii bizi güldüren negatif yorumlar da oldu. Mesela İslamiyet'i yıkmaya çalıştığımızı öğrendik :-)

Kuir olduğumuz için arkadaşlarımızla kutlama yapmaya hakkımızın olmadığını, bunun cisheterolara özgü olduğunu iddia edenler, hatta kınayı sosyal medyadan Emniyet'e bildirenler gördük.

Bir arkadaşımız bunlara karşılık olarak "Heterolar önce topladıkları altınların hesabını versin" dedi, ona katılıyoruz.

Nerede ve nasıl olursa olsun aşk kazanacak. Nefreti değil, sevgiyi konuşalım ve en büyük derdimiz bu olsun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi-rosa-mora

Bu eşcinseller size netti gardaşım? Birbirini gönül rızası ile seven iki insanın size ne zararı var? Kuran kursunda kız-oğlan ayırmadan el kadar bebelere tecavüz mü ettiler? Minicik kızları kendilerine karı diye mi aldılar? Kendilerine evet demeyen genç kızları, boşanmak isteyen kadınları mı öldürdüler? Öz analarından, öz bacılarından, öz kızlarından tahrik mi oldular? Cin çıkarma bahanesiyle kadını kızı mı becerdiler? Din satarak servet mi yaptılar? Köpek-eşek demeden bilumum hayvanları mı becerdiler? Yolsuzlukla devlete sızıp ihale mi aldılar? Çocuk tecavüzcülerine "Bir kereden bir şey olmaz" mı dediler? Netti gardaşım eşcinseller size? Kimseye zarar vermeyen insanlar nerenize battı? İki erkek isteyerek birlikte olsa demediğinizi bırakmazsınız ama sakallı sarıklı herifin biri küçücük oğlan çocuğunu zorla becerince çıtınız çıkmaz. Keşke eşcinsellere gösterdiğiniz tepkinin onda birini o sapıklara, o hırsızlara, o yalancılara gösterseydiniz de toplum biraz düzelseydi...

emsalden-misal-olmaz.

Çok normal bir şey değil mi(!) Bir de paylaşımını yapıyorlar.

melisa-bade-yilmaz

iğrenç tek kelime...

patavatsizmelek

Kendilerini tanıttıkları metinlere bakarsak çok sürmez bu ilişki. Neyse genel bir yorum yapalım bir de; Beyler genelde karşı bu duruma sebebi de gey düşmanlığından kaynaklanıyor. Eşcinsellik karşıtı erkeklerin çoğu; bütün geyler, onu gördüğünde kolundan çekerek, duvara yaslayıp s*kecekmiş gibi bir his besliyor :D Yani kusura bakma ama geylerin bir vizyonu, bir misyonu var. Ne yapsın senin pis, stil dışı kuru götünü :D :D

miralayra

Fobik durumların genelde benzer sebepleri oluyor ama bunu da göz ardı etmemek lazım. Ayrıca fobik olanlar aktif olanlardan değil pasif olanlardan endişelidir genelde :)

panda-slothful

ama bana bile sulanan ibneler var... gel bana... üstüne para vereyim diyen... onları saymıyor musun? hayır, öylelerine hiç denk gelmedin çünkü...

patavatsizmelek

Ne bileyim yahu sana neden sulanıyorlar. Bunu dediğine göre kendini pek güzel görmüyorsun ama Popon güzeldir belki :D Bilemeyiz

panda-slothful

aynen, popom tam bir güreşçi poposudur. ama beni "pasif" olarak düşünmüyorlar...

panda-slothful

neyi beğendin, yorumu mu popomu mu?

begonvila

Kuir ne ya, bildiğin homoseksüellik lezbiyenlik.

Görüş Bildir