Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Boşaltılan Sandal Bedesten'in Yeni Sahibi Belli Oldu

 > -

Kapalıçarşı'da bulunan ve 80 iş yerinin tahliye edildiği Sandal Bedesten'in yeni sahibi belli oldu. Sandal Bedesteni'ni 20 yıllığına OB Makine'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özden kiraladı. Dünya Gazetesi'ne konuşan Hüseyin Özden, eski Kapalıçarşı'yı yeniden hayata geçireceklerini söyledi. Kapalıçarşı'da 1.800 metrekare alana sahip olan Sandal Bedesteni 3 yıl aylık 855 bin TL'ye kiralandı.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan ve aylık 120 bin TL kiranın toplandığı alanı 3 yıl aylık 855 bin TL, 3 yıl sonunda ise enflasyon artı 1 milyon 305 bin TL kira karşılığında aldıklarını kaydeden Hüseyin Özden, 3 yıl sürecek tadilat için 3.5 milyon TL harcayacakları alanı küçük Kapalıçarşı olarak işleteceklerini söyledi.

Altınbaş ve Gülaylar da talipti 

Hüseyin Özden, kendisinin de Sandal Bedesteni'nde 25 yıllık esnaflık yaptığını ve alanın yüzde 35'inin zaten kendisine ait olduğunu anlattı. Dükkanların Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kiralandığını ve kontratların 1 yıllığına yapıldığını hatırlatan Özden, "Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2.5 yıl önce burasını 3.5 milyon TL harcanması kaydıyla yatırım projesi adı altında ihale edeceğini duyurdu. 1 yıl sonra kontratları tazelemediler ve ihaleye çıkarıldı Sandal Bedesteni. Vakıflar, buradan aylık 120 bin TL kira topluyor. 170 bin TL'den ihaleyi açtı. Biz esnaf ile konuştuk birleşelim beraber girelim dedik ama kabul görmedi teklifimiz. Altınbaş Holding 2 dosya ile girdiği ihaleye Gülaylar Kuyumculuk'un da dahil olduğu 7 firma katıldı. Önce kapalı zarf usulü, sonra da açık açık ihale oldu. Birer kere konuşmada 430 bin TL'den bitti. Sonra kapalı zarfa yeniden geçildi ve kim alırsa onda kalacak dendi. En yakın rakibimizden 155 bin TL farkla aylık 855 bin TL'ye aldık ihaleyi" dedi.

20 metrekare 15 bin dolar 

Alana 15-20 milyon TL masraf yapacaklarını dile getiren Özden, şunları söyledi: "Sandal Bedesteni toplamda bin 870 metrekare. Tadilat sonucunda bin metrekareden az alanda satış alanları olacak. Biz burada Kapalıçarşı'da kaç çeşit ürün varsa onlardan birer tane dükkan açacağız. 17 adet dükkan ediyor bu şekilde. Eski Kapalıçarşı gibi olacak. İçinde mezat salonu, restoranlar, kafeler de yer alacak. Kiralama da yapabiliriz ama kimse kiraların altından kalkamaz. 15-20 metrekare alanın kirası 15 bin dolar. Ana caddede 25 bin dolar. Kimse ödeyemez bu parayı."

Bugün teslim ediliyor 

Sandal Bedesteni’nin kapısına, Fatih Kaymakamlığı tarafından tahliye tebligatının asılmasının ardından esnafın eylemi dün de sürdü. Bölge esnafından Hasan Kaya Kandemir, en son içerideki 17 esnafın da dışarı çıkarıldığını ve tahliye işleminin tamamlanmasın ardından bugün bedestenin sahibine teslim edileceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Halı, turistik eşya, çanta, takı ve giysilerin satıldığı dükkanların bulunduğu Sandal Bedesteni, önceki gün Fatih Kaymakamlığı tarafından tahliye tebligatının asılmasının ardından 80'e yakın esnafın tahliye edilmesi esnafın eylemi ile gündeme gelmişti.

Esnafa 2012 yılının sonunda kira kontratlarının son bulduğu bedestenin onarım sonrası kiralama modeli ile ihaleye çıkarılacağı söylendi.

Bir anda "işgalci" durumuna düşen esnaf, o tarihten itibaren kaldıkları sürece kira yerine ecrimisil (işgaliye) ödemeye başladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2013 yılının eylül ayında bedestenin "restore yap-işlet devret" modeliyle ihalesini yaptı.

Bu süre zarfında esnaf Vakıflar Müdürlüğü'ne davalar açtı ancak bir sonuç alamadı.

15 gün önce de esnafa dükkanlarını en geç 22 Nisan'da boşaltmaları için tebligat gönderildi.

Dunya.com ve Bianet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir