Bizler İçin Şaşırtıcı, Onlar İçin Normal! Dünyanın Çeşitli Yerlerinden 16 Farklı Eğitim Şekli

179PAYLAŞIM

Bu modern çağda insanlar eğitimin önemini gittikçe daha iyi anlıyorlar. Fakat yine de okul herkes için eşit bir deneyim olmuyor. Hatta okulların işleyişi yaşanılan yere göre bile değişebiliyor. Kimi zaman okulun temel gerçekleri olarak düşündüğünüz şeylere ihtiyaç bile duyulmayabiliyor. Mesela Japonya'da kalsanız bile bir sonraki sınıfa geçebiliyorsunuz...

Bu içeriğimizde sizlerle dünyanın çeşitli yerlerindeki farklı eğitimsel gerçekleri paylaşıyoruz..

1. Yeni Delhi'de köprü altında bir okul var.

Delhi metro köprüsünün altında duvarları olmayan bir okul var. Bu ücretsiz okul yoksullaştırılmış göçmen işçilerin, yevmiyeli çalışanların ve sezonluk çiftçilerin çoğu zaman sayısı yüzleri bulan çocuklarına eğitim sağlıyor.

2. Güney Koreli öğrenciler günde 16 saate kadar okulda kalabilirler.

Güney Kore'de standart bir eğitim günü sabah 8:00'da başlayıp öğleden sonra 16:00'a kadar sürer, ki bu çoğu ülkeyle karşılaştırıldığında oldukça uzundur. Fakat çoğu öğrenci aynı zamanda akşamları saat 18:00 ile 21:00 arası pekiştirmeli tekrar için özel okullara gider.

3. Japonya'da bazı okullarda iki cinsiyete de uygun üniformalar vardır.

Japonya'daki okulların üniformaların Sailor Moon sağ olsun oldukça ikonikler, fakat yakın zamanda yapılan değişiklik ülkedeki okul üniformalarının daha da dikkat çekmesine neden olabilir: Bu değişiklik ise iki cinsiyete de uygun okul üniformaları! İddiaya göre, bu bazı okullarda ortaya çıkmış olsa da, Japonya bu üniformaların gelecekte tüm okullarda benimsenmesini hedefliyor.

4. Bangladeş'te okullar bazen gemilerde yer alır.

Bangladeş'in yaklaşık %70'inin kara alanı deniz seviyesinden bir metre yukarıda yer alır ve okul çağındaki çocuklarla doludur. Bu yüzden, insanlar yerli okullar seller altında kaldığı için yaratıcı olmak zorunda kalırlar. Bir okulu sel sırasında korumanın en iyi yolu okulu gemiye kurmaktır. İddiaya göre, bu yüzen okullara normalde güneş enerjisi panelleriyle güç veriliyor.

5. Hollanda'da çocuklar okula 4. doğum günlerinde başlarlar.

Hollanda'da çocuklar okula 4. doğum günlerinde başlarlar. Bu fikrin arkasındaki düşünce çocuğun okula başladığında sınıf arkadaşlarıyla aynı mental seviyede olmasıdır. Bu ayrıca sene boyunca yeni sınıf arkadaşlarının geldiği ve bu öğrencinin arkadaşlarına yetişmek için uğraşması gerektiği anlamına geliyor.

6. Okyanussal okullarda ayakkabılar tercihsel olabilir.

Okyanusya'nın Avustralya ve Yeni Zellanda gibi bazı ülkelerinde öğrenciler okula giderken ayakkabı giymek zorunda değildir. Çoğu zaman çocukların ayakkabıyla gelmesi ve gitmesi gerekse de, dersler sırasında ayakkabı giymek zorunlu değil. Fakat bu kural havaya göre değişebiliyor.

7. İskoçya'da erkeklerin üniformalarının bir parçası olarak İskoç eteği giydikleri bir okul var.

Dünyanın her yerinde genellikle kızlar okul üniformalarının bir parçası olarak İskoç eteğini andıran etekler giyerler. İskoçya'da ise James Gillespie'nin Okulu adındaki bir okul İskoç eteklerini erkeklerin de üniformasının bir parçası haline getirmiş. İddaya göre okulun erkek öğrencileri bu etekleri o kadar sevmişler ki, değişim büyük bir destek görmüş.

8. Tokyo'da çocuklar okula giderken özel bir başlık takmak zorundalar.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde, özellikle kırsal bölgelerde çocuklar okula yürürler. Fakat yıllar içinde okullar çocukları bu yolculuk süresince korumak için çeşitli yollar bulmuşlardır. Tokyo'da ise, bölgenin tsunami ve depremlerden etkilenmesinin ardından çocukların okula giderken ve okuldan dönerken özel bir koruyucu başlık takmaları istendi.

9. Hindistan'da çocuklar okula çeşitli yollarda okula giderler.

Dünyanın çeşitli yerlerinde çocukların okula gidiş yolları her zaman birbirini tutmuyor. Mesela Hindistan'da çocuklar okula diğer seçeneklerin yanında kağnılarla, rikşovlarla, bisikletlerle, toplu taşımayla ya da özel okul servisleriyle gidiyorlar.

10. Almanya'da kocaman kedi bir şeklinde bir okul bulunuyor.

Çeşitli okullar vardır, büyük, küçük... Almanya'da ise kedi şeklinde bir okul bile var! Karlsruhe'deki Wolfartsweier Anaokulu'nda çocuklar okula kedinin ağzından giriyor, karnında ders görüyor ve oyun oynuyor, kaydırak şeklindeki kuyruğundan ise okulu terk ediyorlar.

11. Ohio'da öğrencilerin bölmelerde çalıştıkları bir okul bulunuyor.

Söylenene göre okulun sizi gerçek dünyaya hazırlaması gerekiyor ve bazı okullar diğerlerine göre geleceği şimdiye taşımak konusunda daha fazla çaba sarf ediyorlar. Carpe Diem adı ile bilinen bir sözleşmeli okul öğrencilerini iş yerlerini andıran bölmelerde okutuyor. Teksas, Ohio ve Indiana'da bulunan bu okullar ABD'de popülerleşmiş durumda.

12. Rusya'da okulun ilk günü büyük bir bayramdır.

Rusya'da okulun ilk günü Bilgi Günü olarak anılır ve büyük bir etkinliktir. Her zaman Eylül'ün ilk günü başlayan okulun ilk günü, hafta sonuna ya da başka bir bayrama denk gelse bile gerçekleştirilir. Küçük kızlar kurdeleler takar ve çocuklar öğretmenlerine çiçek verirler. Bu o kadar büyük bir etkinliktir ki Olimpik madalya sahipleri bu günlerde okulları ziyaret etmeleriyle bilinirler.

13. Bazı ülkelerde anaokulları dışarıdadır.

Birçok üniversite dışarıda işlenen dersler ile hava atar fakat bazı yerlerde bunun için üniversiteye kadar beklenmez. Orman anaokulları küçük çocukların doğanın güzelliği içinde ders işlemesine olanak sağlar. Bu tür okullar Birleşik Krallık, ABD ve Çek Cumhuriyeti gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunuyor.

14. Arktik tundrasındaki çocuklar okula helikopterle giderler.

View this post on Instagram

Полет на МИ-8 то ещё удовольствие, хочу я вам сказать. 4 часа беспрерывной тряски, шума, духоты и с остановками в пути. И это нам ещё "повезло"- в этот день был сильный ветер- летели с трудом, очень медленно, а потому израсходовали много топлива и остановились только единожды- в Каратайке (промежуточный поселок между Нарьян-Маром и Амдермой), чтобы загрузить еду и передать ее на остров Вайгач, где живут 50 оленеводов. А так остановок могло бы быть ещё больше. Из Нарьян-Мара до Амдермы лететь 4 часа на вертолете! Во время штиля чуть поменьше- около 3х. Когда кому-то сильно плохо, вызывают "неотложку"- все тот же вертолет из Нарьян-Мара, если не успели долететь, то все...В самом поселке есть только один фельдшер, который делает всё возможное и невозможное, чтобы обойтись без вертолета или как угодно потянуть время. Такая же ситуация с беременными. Примерно за месяц до родов вертолет забирает всех пузатых и отвозит в Нарьян-Мар- как они летят 4 часа на МИ-8, будучи глубоко беременными, я не представляю. Пассажирские рейсы случаются раз в неделю, по субботам. Но это не точно. Из-за сильного ветра или по любым другим причинам (читай предыдущий пост) вертолет могут отменить. А так как летает сюда только Нарьян-Марский Авиаотряд, то альтернативных вариков нет. Раньше были- Нордавиа и Турухан, но одни отказались от полетов сюда сами (полагаю,что из-за нерентабельности), у других отобрали лицензию (по слухам). Мудрые люди, живущие в Амдерме весело отшучиваются, говоря, что ничего нельзя планировать. Люди в этих краях вообще, на удивление, полны какого-то неиссякаемого оптимизма. Но это тема для следующего поста. P:S билет на вертолет в один конец, кстати, стоит 10 тыщ... #амдерма #север #крайнийсевер #нао #ненецкийавтономныйокруг #ненцы #оленеводы #вайгач #арктика #каратайка #вертолет #ми8 #тундра #новаяземля #границароссии #россия #неизведаннаяроссия #суроваяроссия #amderma #arctic #tundra #bears #north #russia #abandonedrussia #farfrommoscow #travelblogger #deer #helicopter #sever_nao

A post shared by Ilona Linart (@ilonalinart) on

Nenetler, Kuzey Kutbu bölgesinde yaşayan insanlardır ve çocuklarının eğitimi için eyalet yönetimindeki yatılı okullara sırtlarını yaslarlar. Çocukların alınması ve eve dönmeden önce 9 ay boyunca kalacakları yatılı okullara götürülmesinde helikopterler yardıma koşar. Tabii ki, helikopterleri her gün kullanmıyorlar, fakat yılda iki kere de çoğu insandan daha fazlaya tekabül ediyor.

15. Brooklyn'de notsuz, sınavsız ve ödevsiz bir okul bulunmakta.

Bütün çocuklar sınavsız ve ödevsiz bir okula gitmeyi ister. Brooklyn'de ise gerçekten gidebilirler! Brooklyn Özgür Okulu 1960'lardaki ödevsiz, sınavsız ve notsuz ilerici okullardan esinlenilmiş ve derslere katılım da zorunlu değil. Hatta öğrenciler okul çalışanlarına eşit sayılarak okul yönetimi için oy bile kullanabiliyorlar. Ayrıca, 18 yaşındaki öğrenciler bile bu okula gelebiliyor, yani sadece küçük çocuklar için değil.

16. Hollanda'da bir okul, sınıfları "çalışma alanları" ile değiştirdi.

The Ørestad Gymnasium sınıfları olmayan bir okul. Aksine, bireysel, grup ve buluşma alanları bulunmakta. Eğer iyi bir havadaysanız su hacmini öğrenebilirsiniz. İçeride ise oturup düşünebileceğiniz "silindirler" bulunmakta. Ayrıca sadece iPadler ve bilgisayarlarda öğretilen derslerin yapıldığı "görsel sınıflar" da öğrencilerin faydasına olan bir durum.

Nerede ve nasıl koşullarda olursa olsun aldığınız eğitimin değerini bilmeyi unutmayın!

View this post on Instagram

Welcome to TinyLab, Enzo! #latepost #cramclass

A post shared by TinyLab (@tinylab_studycenter) on

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yeliz-erkmen

Bir de bizim eğitim sistemizmize bak:(

Görüş Bildir