Görüş Bildir
Haberler
Biz Değil, Bilim Söylüyor: Başarılı ve Mutlu Çocuklar Yetiştiren Ailelerin 13 Ortak Özelliği

etiket Biz Değil, Bilim Söylüyor: Başarılı ve Mutlu Çocuklar Yetiştiren Ailelerin 13 Ortak Özelliği

Anayım Ben Ana
08.04.2018 - 20:18 Son Güncelleme: 28.09.2020 - 12:24

Dünyanın çeşitli üniversitelerinden bilim insanları araştırdı ve başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren ailelerin ortak özelliklerini saptadı. İşte o 13 özellik!

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarına sorumluluk veriyor ve onlarla evdeki işleri paylaşıyorlar.

1. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarına sorumluluk veriyor ve onlarla evdeki işleri paylaşıyorlar.

Stanford Üniversitesi'nden Julie Lythcott-Haims’e göre, ev işleriyle ilgili sorumluluk verilen çocuklar daha başarılı ve mutlu oluyorlar.

2. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarının iletişim becerilerinin gelişmesi ve sosyalleşmeleri için ortam sağlıyorlar.

Penssylvania State ve Duke Üniversitesi'nin yirmi yıl süren ve 700 çocuğu kapsayan çalışmasına göre, erken çağda sosyal beceri kazanan çocuklar problem çözme odaklı oluyorlar.

3. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler başarıya odaklanmak yerine gösterilen çabaya değer veriyorlar.

4. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren ailelerde genellikle anneler çalışıyorlar.

4. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren ailelerde genellikle anneler çalışıyorlar.

'Çalışan anne' kavramı her ne kadar ayrımcı olsa da toplumumuzda bir gerçek ve Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne göre annelerin ev dışında çalışmaları çocuklarının daha başarılı ve mutlu olmalarını sağlıyor.

5. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler, otoriter olmak ya da tamamen serbest bırakmak yerine 'saygı uyandıran' olmayı tercih ediyorlar.

Kaliforniya Üniversitesi'nden Diana Baumrind tarafından 1960 yılında yapılan araştırmaya göre, bu üç tip ebeveyn tipinden saygı duyulmayı tercih edenler bunu çocuklarına da aşılıyorlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarına basit matematik işlemlerini erken yaşlarda öğretiyorlar.

Northwestern Üniversitesi'nden Greg Duncan 2007 yılında ABD, Kanada ve İngiltere'de yapılan çalışmayla erken çağda matematik becerilerinin gelişmesinin aileyle ilgisi var.

7. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler sosyoekonomik olarak diğer ailelerden daha iyi durumda oluyorlar.

Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, sosyoekonomik düzeyi düşük olan ailelerin çocukları farklı sorunlarla baş etmek zorunda kalıyorlar. Bu da başarı ve mutluluk seviyesini etkiliyor elbette.

8. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler ilişki durumları ne olursa olsun çocuklarıyla daha iyi ilişkiler kuruyorlar.

Illinois Üniversitesi'nce yapılan bir araştırmaya göre, parçalanmış olsun ya da olmasın, tartışmaların sürdüğü ve ilişkilerin sağlıksız bir şekilde yürüdüğü bir ortamda büyüyen çocuklar daha az başarı elde ediyorlar.

9. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren ailelerin kendileri de yüksek eğitim seviyesine sahip oluyorlar.

Bowling Green State Üniversitesi’nden Eric Dubow'un yaptığı bir çalışmaya göre, ailenin eğitim seviyesi çocukların akademik ve iş hayatındaki başarısının bir göstergesi oluyor.

10. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren ailelerin çocuklarından beklentileri diğer ailelere göre daha fazla oluyor.

i.gifer.com

Kaliforniya Üniversitesi'nden Neal Halfon'a göre, ebeveyn beklentisiyle çocukların başarısı arasında doğru orantı bulunuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarıyla ilişkilerini daha hassas ve sağlam temeller üzerine kuruyorlar.

Yenidoğan bebekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hassas bir şekilde özenle bakılan 0-3 yaş arasındaki bebeklerin ileride daha mutlu ve başarılı oldukları gözlendi.

12. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler stresin hayatlarını olumsuz yönde etkilemesine izin vermiyorlar.

13. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler vazgeçmemeyi, pes etmemeyi, düşse de azimle yola devam etmeyi öğretiyorlar.

Pennsylvania Üniversitesi Angela Duckworth'un dayanıklılık olarak tanımladığı bu süreçte aileler düştüğünde yeniden kalkmayı öğreterek çocuklarının mutlu ve başarılı birer birey olmalarına katkıda bulunuyorlar.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
276
77
22
11
11
6
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın