Biz Değil, Bilim Söylüyor: Başarılı ve Mutlu Çocuklar Yetiştiren Ailelerin 13 Ortak Özelliği

275PAYLAŞIM

Dünyanın çeşitli üniversitelerinden bilim insanları araştırdı ve başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren ailelerin ortak özelliklerini saptadı. İşte o 13 özellik!

1. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarına sorumluluk veriyor ve onlarla evdeki işleri paylaşıyorlar.

Stanford Üniversitesi'nden Julie Lythcott-Haims’e göre, ev işleriyle ilgili sorumluluk verilen çocuklar daha başarılı ve mutlu oluyorlar.

Bir İyilik Yapın ve Onlara Sorumluluk Verin! İşte Çocuğunuzun Yaşına Uygun Olarak Yapabileceği Ev İşleri - onedio.com
Bir İyilik Yapın ve Onlara Sorumluluk Verin! İşte Çocuğunuzun Yaşına Uygun Olarak Yapabileceği Ev İşleri - onedio.com

2. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarının iletişim becerilerinin gelişmesi ve sosyalleşmeleri için ortam sağlıyorlar.

Penssylvania State ve Duke Üniversitesi'nin yirmi yıl süren ve 700 çocuğu kapsayan çalışmasına göre, erken çağda sosyal beceri kazanan çocuklar problem çözme odaklı oluyorlar.

3. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler başarıya odaklanmak yerine gösterilen çabaya değer veriyorlar.

4. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren ailelerde genellikle anneler çalışıyorlar.

'Çalışan anne' kavramı her ne kadar ayrımcı olsa da toplumumuzda bir gerçek ve Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne göre annelerin ev dışında çalışmaları çocuklarının daha başarılı ve mutlu olmalarını sağlıyor.

5. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler, otoriter olmak ya da tamamen serbest bırakmak yerine 'saygı uyandıran' olmayı tercih ediyorlar.

Kaliforniya Üniversitesi'nden Diana Baumrind tarafından 1960 yılında yapılan araştırmaya göre, bu üç tip ebeveyn tipinden saygı duyulmayı tercih edenler bunu çocuklarına da aşılıyorlar.

Hiçbir İşe Yaramadığı Gibi Zarar Veriyor: Çocuğunuza Bağırmayı Bugün Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler - onedio.com
Hiçbir İşe Yaramadığı Gibi Zarar Veriyor: Çocuğunuza Bağırmayı Bugün Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler - onedio.com

6. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarına basit matematik işlemlerini erken yaşlarda öğretiyorlar.

Northwestern Üniversitesi'nden Greg Duncan 2007 yılında ABD, Kanada ve İngiltere'de yapılan çalışmayla erken çağda matematik becerilerinin gelişmesinin aileyle ilgisi var.

7. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler sosyoekonomik olarak diğer ailelerden daha iyi durumda oluyorlar.

Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, sosyoekonomik düzeyi düşük olan ailelerin çocukları farklı sorunlarla baş etmek zorunda kalıyorlar. Bu da başarı ve mutluluk seviyesini etkiliyor elbette.

8. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler ilişki durumları ne olursa olsun çocuklarıyla daha iyi ilişkiler kuruyorlar.

Illinois Üniversitesi'nce yapılan bir araştırmaya göre, parçalanmış olsun ya da olmasın, tartışmaların sürdüğü ve ilişkilerin sağlıksız bir şekilde yürüdüğü bir ortamda büyüyen çocuklar daha az başarı elde ediyorlar.

Çocuğunuz İçin Her Şeyin En İyisini İstiyorsanız Ona Asla Söylememeniz Gereken 20 Cümle - onedio.com
Çocuğunuz İçin Her Şeyin En İyisini İstiyorsanız Ona Asla Söylememeniz Gereken 20 Cümle - onedio.com

9. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren ailelerin kendileri de yüksek eğitim seviyesine sahip oluyorlar.

Bowling Green State Üniversitesi’nden Eric Dubow'un yaptığı bir çalışmaya göre, ailenin eğitim seviyesi çocukların akademik ve iş hayatındaki başarısının bir göstergesi oluyor.

10. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren ailelerin çocuklarından beklentileri diğer ailelere göre daha fazla oluyor.

i.gifer.com

Kaliforniya Üniversitesi'nden Neal Halfon'a göre, ebeveyn beklentisiyle çocukların başarısı arasında doğru orantı bulunuyor.

11. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler çocuklarıyla ilişkilerini daha hassas ve sağlam temeller üzerine kuruyorlar.

Yenidoğan bebekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hassas bir şekilde özenle bakılan 0-3 yaş arasındaki bebeklerin ileride daha mutlu ve başarılı oldukları gözlendi.

12. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler stresin hayatlarını olumsuz yönde etkilemesine izin vermiyorlar.

13. Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler vazgeçmemeyi, pes etmemeyi, düşse de azimle yola devam etmeyi öğretiyorlar.

Pennsylvania Üniversitesi Angela Duckworth'un dayanıklılık olarak tanımladığı bu süreçte aileler düştüğünde yeniden kalkmayı öğreterek çocuklarının mutlu ve başarılı birer birey olmalarına katkıda bulunuyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kiwi-ozderman

japon çocukları mutlularmıı

Gizli Kullanıcı

tamam da,çalışan anne nası oluyo da başarlı ve mutlu bi çocuk yetiştirebiliyo?üstüne üstlük bu çocuk annenin çalışmasını istiyo?ancak rahat etmek,karışmaması için ister!..bu saçma..

viyol10sel

sebebi cok basit calisan anne cocugu daha kisitli gordugu icin ona asla bagirmiyor kolay sinirlenmiyor daha sabirli anlayisli oluyor, cocuk da annesini ozledigi icin daha az yaramazlik yapiyor, sozunu daha kolay dinliyor, problemler daha az oluyor bu sebeplerden sadece biri

Gizli Kullanıcı

olabilir ama çocuğu annenin yetiştirmesi gerek bence.

sasak

Kadının çalıştığı ortamın stres seviyesi önemli ama, çalışan ve dışarıda ailesinden bağımsız bir birey olan kadın daha özgüvenli, mutlu olabiliyor. Kimsenin ailesi mükemmel değil. Bizimki de değildi. Yine de annem bize bir vizyon verdi. Hem dışarda çalışıp, hem evdeyken bizimle çok güzel zaman geçirdi. Evin eşyasından düzeninden çok içindeki yaşantımız önemliydi. Ayrıca sayesinde ekonomik olarak da daha rahat ettik. Annem sevgi dolu ve güçlü bir kadın. Gözümün önünde her işi kendi halledebilen, tuttuğunu koparan, eğitimli ve dimdik bir kadın modeliyle büyüdüm. Şükürler olsun bizi birbirimize verene.

Gizli Kullanıcı

''Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler, sosyoekonomik olarak diğer ailelerden daha iyi durumda oluyorlar.'' sadece bunu yazsaydınız yeterliydi. diğer özellikler bu sayede oluyo zaten. buna ek olarak anne baba da eğitimliyse çocuğun başarısız olması imkansız gibi bi şey.

aysn_aysn

aynen öyle katılıyorum size.Ekonomik durum çocuğu çok etkiliyor , zaten çocuktan önce aileyi etkiliyor ekonomik sıkıntı çekince insan normal olarak bunalıyor ve çevresindekileride bunaltıyor.Çocuğa iyi bir eğitim aldırmak istiyorsun mecburen para harcaman lazım.Çocuk spor yapsın diyosun kurslar para ile.Sağlıklı beslensin para.Çocuk ile haftasonu kaliteli vakit geçireyim yine para.Alllah kolaylık versin çocuğu olanlara.Bu zamanda bu yönetim ile çocuk yetiştirmek zor.

Gizli Kullanıcı

Hiçbirini Ailemden görmedim. Sınavdan kötü alsak bağırır çağırırdı ki ödev yapsak evde internet dahi yoktu interneti bırak pc bile yoktu pc yi bırak akıllı telefon bile yoktu. Aq fakir yetiştik angutgibi. bırak başarılı olmaya herşeye isyan eden başarısız biri çıktım. hepside. Beni Bu Dünyaya getirenlerin suçu. Hiç doğmayıp varolmasaydım benim açımdan daha iyi olurdu.

insansiniz

boşveeer. zaten yukarıdaki gibi bir aile yok :) biz orta gelirliydik, herşeyimiz vardı çok şükür ama bollukta yaşamadık. ama ne o televizyon açılırdı izinsiz, ne de oyun oynanırdı. 85 alsan "niye 90 almadın", 90 alsan "niye 100 almadın", 100 alsan "ee zaten bu senin görevin takdir mi bekliyorsun bunun için" olurdu :) o yüzden salla gitsin. mutlu aile yoktur :D

Gizli Kullanıcı

bende görmedim açıkçası ve kesinlikle asla desteklemediler. klasik sıradan türk ailesi işte ama bu senin bir şeyi başaramıycağın anlamına gelmiyor. kendin istemen gerekli. yani zor bir şey psikolojik olarak çok yıpranmış sende benim gibi ama şu hayatta herkesin başına çok hastalık vs geliyor. yani o ışıltılı dünyayı yaşadığını gördüğümüz insanlar bile neler neler çektiği halde devam ediyorlar. o yüzden tutunacak bir dalın olmalı. sonra zaten başarısız olma bir durumun olmaz pek. olsa da zaten senin ayağa kalkmanı sağlar her zaman.

sosyopat-tate

Bir kez daha "Başarılı ve mutlu çocuklar yetiştiren aileler..." yazısını okusaydım kusacaktım artık. Her maddede tekrara düşmek yerine cümlenin gerisini yazsaydın yeterdi :)

Görüş Bildir