Bir İyilik Yapın ve Onlara Sorumluluk Verin! İşte Çocuğunuzun Yaşına Uygun Olarak Yapabileceği Ev İşleri

-

İçinde yaşadığımız kültür gereği çocuklara iş yaptırmayız. Hem beceremeyeceklerini düşünürüz hem de onları çalıştırmak gibi gördüğümüz için içimiz el vermez. Ama gerçek hayat öyle değil. Çocuğunuza evde vereceğiniz sorumluluklar onu geleceğe hazırladığı gibi kendine güveninin gelişmesinde önemli bir adımdır. 

İki yaşından on iki yaşına kadar çocuğunuza verebileceğiniz sorumlulukları derledik, bakalım sizin çocuğunuz ne kadarını yapıyor...

1. İki yaşındaki çocuğunuz oyuncaklarını toplayabilir, kitaplarını raflara dizebilir, kıyafetlerini kirli sepetine atabilir.

2. Üç yaşındaki çocuğunuz havluları katlayabilir, çöplerini çöp kutusuna atabilir, çamaşır makinesini boşaltabilir.

3. Dört yaşındaki çocuğunuz evcil hayvanınızı besleyebilir, yere döktüğü suyu silebilir, yatağını ya da odasını toplayabilir.

4. Beş yaşındaki çocuğunuz sofrayı kurmanıza yardım edebilir, bitkileri sulayabilir, oyuncaklarını türlerine göre düzenleyebilir.

5. Altı yaşındaki çocuğunuz salata ya da hamur yoğurmak gibi mutfak işlerini yapabilir, çöpleri toplayabilir, yerleri paspasla silebilir.

6. Yedi yaşındaki çocuğunuz çorapları eşleştirerek katlayabilir, biten tuvalet kağıtlarının yerine yenisini koyabilir, bulaşık makinesine kirli bulaşıkları dizebilir.

7. Sekiz yaşındaki çocuğunuz bulaşıkları yıkayabilir, ampul değiştirebilir, mobilyaların tozunu alabilir.

8. Dokuz yaşındaki çocuğunuz market alışverişi dönüşünde aldıklarınızı buzdolabına yerleştirebilir, çamaşır makinesini çalıştırdıktan sonra çamaşırları asabilir, kurabiye pişirebilir.

9. On yaşındaki çocuğunuz kopan düğmesini dikebilir, basit bir yemek yaptıktan sonra mutfağı temizleyebilir, evi süpürebilir.

10. On bir yaşındaki çocuğunuz listeyle market alışverişi yapabilir, banyoyu temizleyebilir, arabanızı yıkayabilir.

11. On iki yaşındaki çocuğunuz kıyafetlerini ütüleyebilir, küçük kardeşine bakabilir, duvarları boyayabilir.

Çocuğunuzu Kalıpların Dışında Eğitmeniz Mümkün: Sorularla Montessori Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır? - onedio.com
Çocuğunuzu Kalıpların Dışında Eğitmeniz Mümkün: Sorularla Montessori Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır? - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cociftci

Merhaba Kamu yararına Bir web sitesinin ödeme yapıp yapmadığını test etmek istiyoruz. ödeme almak için bizden kırk kişiyi üye yapmamız isteniyor. bu konuda bize destek verirmisiniz. Not. hiçbir kimlik bilgisi istenmiyor. bu programda bize yardım edeceğinizi düşünüyoruz. saygılarımızla. ForexOkul link.

breezy

bunlar az olmuş amq çalışıp eve para da getirsin veletler

fatih2685

Bu resmen temizlikçi eğitimi yav :D

cemtun_16

B,ZİMKİ ELEKTİRİKLİ BİSKLET VE ARACIMI SÜRÜYO TABİ AMATÖR VE BOŞ TARLADA

sevil-kacar2

İnsanımızın okuduğunu anlamada sınıfta kaldığını bir kez daha görüyoruz.. Bu içerikte anlatılmak istenen şey "çocuklarınıza iş yaptırın" değil, onlara "sorumluluk" verin. 8 yaşındaki çocuğa ampulü verip aile içerde konken partisi yapmayacak. Bu işin nasıl güvenli şekilde yapıldığını anlatacak, nelere dikkat etmesi gerektiğini söyleyecek, önce siz göstererek ona örnek olacaksınız. 9 yaşındaki çocuğa unu şekeri verip yallah mutfağa kurabiye yapmaya demiyor kimse. Mutfakta siz sebze doğrarken çocuğunuza tarifi verip kurabiye hamurunu yoğurmasını, daha sonra şekil verip fırına koymasını izleyerek ona rehberlik edeceksiniz. Çocukların aile içindeki günlük ihtiyaçların karşılanmasında bir payları olacak, sorumluluk alacaklar.

Görüş Bildir