Çocuğunuz İçin Her Şeyin En İyisini İstiyorsanız Ona Asla Söylememeniz Gereken 20 Cümle

331PAYLAŞIM

Çocuklarımıza söylediğimiz her şeyin onlar için bir anlamı olduğunu ve yetişkinlik yaşantılarında etkisinin bulunacağını unutmayalım.

1. “Beni üzersen, hasta olurum.”

Bu cümleyle çocuğunuzu tehdit ettiğinizi bir kenara bırakalım, olası bir hastalık durumunda çocuğunuzun kendisini suçlu hissetmesine neden olursunuz. “Annem benim yüzümden hasta oldu” düşüncesi büyük bir çocukluk travmasına yol açabilir.

2. “Korkacak bir şey yok.”

Bu cümleyle korkan çocuğunuza yardım etmez, onun hislerini yok sayarsınız. Çözüm beklerken sizin iyi niyetle söylediğiniz bu cümleyle karşılaşınca kendisini boşlukta hisseder.

3. “Baban gelince bütün yaptıklarını anlatacağım.”

Bu cümleyi söyleyerek, çocuğunuzu disipline etmeye çalışırken onunla tüm iletişim kanallarını kapatırsınız. Babası ile tehdit etmek ve korkutmak ileride yaşayacağı psikolojik sorunlara kapı açar.

4. “Sen abi/abla oldun artık.”

Bu cümleyle çocuğunuzu bağımsızlaşmaya teşvik ettiğinizi düşünürsünüz ama olan şudur: Çocuğunuz üzerine yüklenen sorumlulukla yoğun bir kaygı ve değersizlik hissiyle baş etmek zorunda kalır.

5. “Büyüklere karşı gelinmez.”

Bu cümleyle çocuğunuza büyüklere saygı göstermesi gerektiğini öğrettiğinizi düşünürsünüz ama onun haklarını da görmezden gelirsiniz. Bir kişiliği olduğunu unuttuğunuz gibi, saygının karşılıklı olması gerektiğini de hatırlamazsınız.

6. “Ağlama.”

Bu cümleyi duyan çocukların çok büyük bir kısmı elbette ağlamaya devam eder ama bir yandan da duygularını ifade etmenin kötü bir şey olduğunu öğrenir. Bu da onu sessizliğe iter ve içe kapanık bir birey haline getirir. “Erkekler ağlamaz” da bunun toplumsal cinsiyet içereni…

7. “Seni burada bırakırım ve giderim.”

Olumsuz davranışlarını bırakması için kullandığınız bu cümle çocuğunuzun ayrılık kaygısı yaşamasına neden olur. Ayrılık kaygısı yaşayan ve anne ya da babasından bir türlü kopmak istemeyen çocuklar fiziksel yakınmalara başvurunca elbette tehditlerin boyutu artar.

8. “Her şey yoluna girecek.”

Çocuğunuzu sakinleştirmek ve stresini üzerinden atması için yatıştırmak üzere söylediğiniz bu cümle onun beklentiye girmesine ve sonucunda hayal kırıklığına uğramasına yol açar. Siz her şeyin yolunda olduğunu düşünseniz de, bu onun için geçerli olmayabilir.

9. “Çok meşgulüm, şu an seninle ilgilenemem.”

Gerçekten işiniz olsa bile, bu cümle çocuğunuza kendisini değersiz hissettirir.

10. “Sana böyle ağlamak hiç yakışmıyor.”

Ağlamanın duyguları ifade etmenin bir yolu olduğunu unutmanız bir tarafa, duygularını yok saymanız çocuğunuzun ileride psikolojik problemler yaşamasına neden olur.

11. “Sen çok iyi bir çocuksun.”

Her ne kadar iyi niyetle söylense de, bu cümleyle çocuğunuza taşıyabileceğinden daha fazla sorumluluk yüklersiniz. Sonuçta hiç kimse mükemmel değildir.

12. “Sen küçüksün, anlamazsın.”

Çocuğunuz elbette yaşı ve tecrübeleri nedeniyle birtakım şeyleri anlayamaz ama bu şekilde ifade ederek onu bilinmezliğe sürüklersiniz. Bu da kaygı bozukluğuna neden olur.

13. “Sana yardım edeyim.”

Yine çok iyi niyetli olmasına rağmen bu cümleyle çocuğunuzun hata yapma şansını elinden alırsınız. Her defasında yardımına koştuğunuzda hata yapmayacak ve sürekli başkalarına ihtiyaç duyacak. Bunun böyle olmasını gerçekten ister misiniz?

14. “Bu söylediklerin çok saçma.”

Çocuğunuzun hayal gücünü yerle bir edeceğiniz bu cümle ileride özgüven sorunları yaşamasına neden olur.

15. “Sen bunu yapamazsın, hiçbir şeyi beceremezsin.”

Bu aşağılayıcı ve küçümseyici ifadeler çocuğunuzun özgüven sorunları yaşamasına yol açabileceği gibi, hırslarının kurbanı olan bir yetişkin olmasına da neden olur.

16. “Sen her şeyin en iyisini, en güzelini yaparsın; her şeyi başarırsın.”

Yukarıdaki cümlenin tam tersi olan ve iyi niyetle söylenen bu cümleyle çocuğunuzu mükemmel olmaya itersiniz ama mükemmel diye bir şey yoktur. İnsan hatalarıyla var olur.

17. “Bak Ali’ye/Ayşe’ye, o hiçbir şeyden korkmuyor.”

Çocuğunuzu bir başka çocukla karşılaştırmanız ve ona düşmanlık beslemesine yol açmanız bir tarafa, bu cümleyle onun kişiliğine saygısızlık edersiniz.

18. “Bu kıyafet sana hiç yakışmadı, güzel olmadı.”

Bu cümleyle çocuğunuzun bedenine yönelik algılarını yanlış bir şekilde kurarsınız. Kendini değersiz ya da çirkin hissetmesi bir tarafa başkalarına da bu şekilde yaklaşmasına neden olursunuz.

19. “Çünkü ben öyle istiyorum, ben ne dersem o olur.”

Bu cümle çocuğunuzun özgüvenini zedelediği gibi, ileride size karşı saygı tutumlarında bir sorun olarak karşınıza çıkacaktır.

20. “Bunu kimden öğrendin?”

Bu cümleyle çocuğunuzun başka birini suçlamasına yol açarsınız.

BONUS: Tembel, inatçı, sakar, şımarık, mızmız gibi olumsuz etiketler…

Büyüme evresindeki çocuğunuza karşı kullandığınız bu olumsuz sıfatlar, çocuğunuzu gerçekten böyle bir insan olmasına yol açar.

Bunu da buraya bırakalım:

Hiçbir İşe Yaramadığı Gibi Zarar Veriyor: Çocuğunuza Bağırmayı Bugün Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler - onedio.com
Hiçbir İşe Yaramadığı Gibi Zarar Veriyor: Çocuğunuza Bağırmayı Bugün Bırakmanız İçin Geçerli Sebepler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-akalp

Yav her gün buraya kişisel fantezilerinizi yazıyorsunuz ama bari azıcık araştırıp, sağa sola bakıp yazın. Çocuk öyle söylenen her laftan etkilenmez. Hatta onlar kızıp bağırmadığınız, kalbini kırmadığınız sürece laftan etkilenmez. "Aman onu demeyeyim, aman böyle söylemeyeyim" diye kasarsanız her yaptığınız hatalı olur. Çocukların hayat deneyimi olmadığından söylediklerinizi kendi tecrübeleriyle kıyaslayamaz. Bu yüzden kolayca gözardı eder. Çocuklar sizin hareketlerinizi örnek alır. Sözleriniz hareketlerinizi tamamlıyorsa ancak o zaman ona örnek olabilir.

metin-akalp

Merhamet konusuna gelince. Bir çocuğa merhameti öğretebilecek tek şey sevgidir. Ona, kardeşlerine, eşinize, ailenize, komşularınıza, sokaktaki hayvanlara göstereceğiniz sevgi onun en temel karakter özelliklerini şekillendirir. Örneğin çocuğunuzla beraber mahallenizdeki sokak hayvanlarını beslerseniz, ihtiyaçlarını giderirseniz asla zevk için hayvan öldüren birine dönüşmeyecektir.

kbrhtc

Ne kaldı geriye çocuklarla seslerimiz birbirimizin kulağına gelmesin en iyisi ağzımızdan çıkan her laf sorun olabilir yazdıklarınıza bakılırsa :D

erci-e

Biz çocukken bize bunların çoğu söylendi? Şimdiki çocuklar aşırı hassas galiba. Maşallah buluttan nem kapıyorlar.

erkanozdemir

ortaokuldayken annemin veliler toplantısından dönüşte "sınıfta Enis varmış çok çalışkanmış bütün derslerde çok iyiymiş hep Enisten bahsettiler" deyişini hiç unutmam hala dün gibi beynimde yankılanıyor sanki, korku filmi gibi valla :)

uykusuzpanda

Bakın herkes çocuk sahibi olmak zorunda değil, önce sizi hayvanlardan ayıran sorgulama özelliğinizi kullanın ve üreme içgüdünüze bi huooop diyip düşünün. Bu kadar mutsuz çocuk sizin “evlendik e şimdi sırada ne var, çocuk! tamam onu da yaptık...” şeklinde ilerleyen; zaman geçsin, toplum sussun, büyükler ne der, bana ilerde baksın vs. gibi BENCİLCE düşüncelerinizden doğuyor. “SAĞ OLAN BÜYÜYOR” diye bi tabir var bide, evet büyüyor da nasıl büyüyor? Çocukları üzmeyin, nolur. Bu konuyu seksen kişiyle konuştum, hepsi de “evet çok haklısın” diyip gitti çocuk yaptı ama ben şansımı denemeye devam edeceğim. yaşasın az ama öz insan nüfusu!

Görüş Bildir