Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı Son Bir Ayın Zirvesinde: Gündemde Yer Alan Bitcoin Halving Nedir?

9PAYLAŞIM

Bitcoin fiyatları içinde bulunduğumuz hafta itibarıyla yükselişe geçti. Bu dönemde Bitcoin madenciliğinde tahminen 11-13 Mayıs 2020 itibarıyla yarılanma(halving) gerçekleşecek ve madencilerin kazım başına kazandığı tutarlar azalacak. 

Bu fiyat yükselişini ve madencilik yarılamasını(halving) detayları ile inceleyelim.

Bitcoin madencilik yarılaması yani Bitcoin halving öncesi yükselişe geçti. Bitcoin'de madencilik yarılaması tahminen 12 Mayıs 2020 itibarıyla gerçekleşecek.

Bitcoin ağ sistemi üzerinde yapılan tüm işlemler kazım yapan madencilerin işlemleri kayıt altına alıp onaylaması ile gerçekleşiyor. Bu esnada madencilerin yaptıkları onay sonrasında belirli bir miktar BTC ödülü veriliyor. Bu sayede hem BTC işlemleri devam ediyor hem de madenciler ödül kazanarak işini yapmaya devam ediyor. Blok başına 50 BTC ile başlayan madencilik ödülü 2016'da 12.5 BTC'ye düşmüştü. Halving için 11,12 ve 13 Mayıs kritik.

12 Mayıs itibarıyla bu ödül 6.25 BTC'ye düşecek.

Bitcoin halving'in temel amacı Bitcoin'deki enflasyonu önlemek. Madencilik ödülünün azalması ile birlikte piyasaya giren yeni BTC miktarı da azalacak.

Toplamda en fazla 21 milyon üretilebilecek olan BTC'de piyasada aktif olarak şu anda 18.353.212 adet bulunuyor. Şu anda madencilikte yaklaşık 10 dakikada 1 yeni blok kazılıyor. Bu da her 10 dakikada bir 12.5 BTC anlamına geliyor. Madencilerin gelirleri düşecek olsa da her Bitcoin halving ile birlikte Bitcoin fiyatlarının bu zamana kadar yükselmesi büyük bir gösterge olarak kabul ediliyor. Ödül miktarı azalsa da Bitcoin fiyatlarının artması madencilerin karlı olabileceği anlamına geliyor. Bu tamamen arz-talep dengesine bağlı. 

Yarılanma süreci aktif olarak 21 milyon BTC'nin piyasada olmasına kadar devam edecek.

30 Nisan'da gün içinde 65 bin TL'ye kadar çıkan Bitcoin bu içeriği hazırladığımız an itibarıyla 61.346 TL'den işlem görüyor.

Son 7 günde düzenli bir fiyat artışı görüyoruz.

Bitcoin fiyatlarında yaşanan ani yükselişler altcoin'leri de ciddi oranda etkiliyor.

Bitcoin enflasyonu hakkında biraz daha bilgi verelim.

Her 4 yılda bir defa (210.000 blokta 1) BTC üretimi yarı yarıya azalmaktadır. Daha önce 29 Kasım 2012’de (210.000. blokta) ilk defa, 10 Temmuz 2016’da da (420.000. blokta) ikinci defa gerçekleşen halving olayları sonucunda blok ödülleri sırasıyla 50 BTC’den 25 BTC’ye, 25 BTC’den de 12.5 BTC’ye düşmüş oldu.

Mayıs ayının 12.gününde gerçekleşmesi beklenen 3. yarılanma olayında ise blok ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşüyor. Şu anda %3.65 olan BTC’nin yıllık enflasyon oranı da %1.80’e düşmüş olacak. Bu vadeli piyasalarda işlem görmeye başlayan BTC için önemli bir oran.

Peki Bitcoin fiyatları neden yükseliyor?

Bitcoin fiyatları da tıpkı borsalarda olduğu gibi arz-talep dengesine bağlı. Ancak elinde yüksek miktarda Bitcoin bulunduran(bunlara balina diyoruz) balinalar nedeniyle son 3 yıl içerisinde pek çok manipülasyon hamlesi gördük. Bu hamleler neticesinde fiyatların çok ani bir şekilde 24 saat içinde %50 azaldığını, %30 arttığını gördük. 

2020'de Şubat'ta 72 bin TL'yi zorlayan fiyatlar geçtiğimiz ay 36 bin TL'ye kadar düşmüştü!

Halving öncesi fiyatlar yükselişe geçerken koronavirüs nedeniyle duran piyasaların Haziran ayı için olumlu sinyaller vermesi de BTC'ye olan ilgiyi arttırmış olabilir.

Vadeli piyasalarda işlem gören BTC'ye tüm dünyada normale dönüş için adımların ve tarihlerin yavaş yavaş belli olmasının ardından nakit girişi, balinaların beklemesi ile birlikte fiyat etkisi olacaktır. 

Her yarılanma olayı öncesi de Bitcoin'e olan ilginin yüksek olduğunu da belirtelim.

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği(Mining) Nedir? Nasıl Yapılır? - onedio.com
Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği(Mining) Nedir? Nasıl Yapılır? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinan-dundogan

Destek vermek isterseniz biz de yalnızca Bitcoin ve Blockchain haberleri yazıyoruz :)

coinrot

Halving sonrası bir yükseliş olacağı kesin ama insanlar Halving kavramını yanlış anlıyor. Bekliyorlar ki Halving olduktan bir kaç gün sonra Bitcoin on katı fiyata çıksın ama o öyle olmuyor, her şeyde olduğu gibi halving'de de zaman istiyor.

Gizli Kullanıcı

Bu yarılanmaların fiyatta çok ta etkisi yok 8 ay sonra gelen o yükseliş yarılanmanın etkisi olamaz şuan DASH ve ETC de yarılanma yaptı bibok olmaz

suvaribora

Şansınız vardır alttan alıp, mesela yakın zamanda 4 bin dolara kadar düştüğü sırada alıp yüksekten mesela 8-9 bin dolardan satıp iyi para kazanabilirsiniz veya kazanabilirdiniz ama bu fırsatı yakalamak için şansınız da yaver gitmeli. Onun dışında kripto para olayı bana sonu olmayan bir çeşit çiftlik bank tarzı bir oluşum gibi geliyor. Sonuçta karşılığı nakit para olan bir sistem nasıl sonsuza kadar işleyebilir. Bu sistem neticede dolara dönüşüyor. İnsanlar kripto paralarını dolar olarak realize ediyor. Bilemiyorum bana göre bu sistem gelecek vadetmiyor.

turgut-altinkok

Gelmiş geçmiş en büyük balon.

Görüş Bildir