Bir Uyku Uzmanına Göre Gece Yeteri Kadar Uyumadığımızda Vücudumuzda ve Beynimizde Neler Olur?

-

California Üniversitesi'nde nörobilim ve psikoloji profesörü olarak görev yapan Matthew Walker, yakın zamanda 'Neden Uyuyoruz?' adlı bir kitap yayınladı. Uyku konusunda uzmanlaşan Profesör Walker'a göre beynimiz ve vücudumuz az uyuduğumuz zaman birçok zarar görüyor. 

Bunlarında arasında sadece yorgunluk, baş ağrısı değil yeni hatıraları beynimize kaydedemeye kadar birçok ürkütücü durum da var.

Matthew Walker şöyle anlatıyor; "Yeteri kadar uyku uyumamanın, beynimizde yeni hatıralar oluşmasına engel olduğunu çok iyi biliyoruz...

"...uykusuz kaldığınız zaman beyin hafıza gelen kutusunu kapatıyor, yeni tecrübeleri bu yüzden hafızaya atamıyorsunuz. Bu yüzden de amnezi yaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz."

Doktor Walker ayrıca, yeteri kadar uyku uyumamanın beyinde toksik bir protein olan beta-amyloid salgılanmasına sebep olduğunu hatırlatıyor.

Bu zehirli protein Alzheimer's ile yakından ilişkilendirilen bir madde. Yani sık sık uykusuz kalırsanız Alzheimer's ve demans (bunama) gibi rahatsızlıklarla ileride karşılaşma olasılığınız artar.

Uykusuz kalmanın üreme organları ve sağlığı üzerinde de etkileri var. Örneğin günde 5 - 6 saat uyuyan erkeklerin testosteron seviyeleri düşüyor.

Aslında araştırmalara göre, testosteron seviyeleri ölçüldüğünde, 5-6 saat uyuyan bir erkeğin testosteronu kendinden 10 yaş büyük bir erkeğinki ile aynı çıkıyor. Yani uykusuz kalmak sizi erken yaşlandırıyor.

En büyük zararlarından biri ise, bağışıklık sistemine verdiği zarar. Az uyku uyuduğumuz zaman, kanda 'doğal öldürücü' hücreler denilen ve hastalıkla savaşan hücreler azalıyor.

Özellikle prostat, bağırsak ve meme kanseri riskini ciddi şekilde arttırabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün bu konuda yaptığı bir açıklamada, gece uykusu konusunda ciddi uyarılar yapılıyor. Hatta gece vardiyaları 'kanserojen' olarak tanımlanıyor.

Kardiyovasküler sistemimiz uyku sırasında dinlenip kendini yenilediği için, yeteri kadar uyku almamak kalp ve damar sağlığına da etki edebilir.

Geceleri sık sık uykusuz kalan insanların ölümcül kalp krizi yaşama olasılığı iki katına çıkar. Yaz ya da kış saati uygulamasından sonra 1 saat daha az uyuyan insanlarda, dünya genelinde %24 daha çok kalp krizi gözlemlenmektedir.

Bir başka önemli konu da insan vücudunun kendini ne hızda yenileyebildiğidir. İnsan vücudu 16 saat boyunca uyanık kaldıktan sonra beyin fonksiyonunda düşme ve vücutta bozulmalar görülür. 

Örneğin 19 - 20 saat aralıksız uyanık kalan bir insan, dikkat gerektiren bir işi yaparken sarhoş biri kadar tehlike arz edebilir.

Uykunun genel sağlığımız üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu göz ardı etmemek, uyku problemlerini çözmek gerekiyor!

Uykusuzluktan ya da Kalitesiz Uykudan Şikayetçiyseniz Bu 7 Sebepten Kaynaklanıyor Olabilir! - onedio.com
Uykusuzluktan ya da Kalitesiz Uykudan Şikayetçiyseniz Bu 7 Sebepten Kaynaklanıyor Olabilir! - onedio.com

Yani 16 saat uyanık olduğunuz bir döngünün ardından 8 saatlik uyku ile vücudunuzu yenilemelisiniz. Daha iyi uyumak için şu tüyolara bir göz atın;

Uyku Problemi mi Çekiyorsunuz? Geceleri Daha Sağlıklı ve Verimli Uyuyabilmeniz İçin 13 Minik Tüyo - onedio.com
Uyku Problemi mi Çekiyorsunuz? Geceleri Daha Sağlıklı ve Verimli Uyuyabilmeniz İçin 13 Minik Tüyo - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
u18

senelerdir düzenli uyumayan biri olarak sıçtığımın göstergesi

Görüş Bildir