Bir Öğrenci ile Erdoğan Arasında 'Basın Özgürlüğü' Tartışması: 'Kendi Mekanımda Bunu Sorabiliyorsan Özgürsün'

 > 
304PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan üniversite öğrencilerini sahurda Beştepe'de ağırladı. Erdoğan ile gazetecilik okuyan bir öğrenci arasında basın özgürlüğü tartışması yaşandı. Türkiye'de medyanın özgür olmadığını düşündüğünü söyleyen öğrenciye Erdoğan, "Bir Cumhurbaşkanına kendi mekanında böyle bir soruyu soracak kadar özgürsün" diyerek yanıt verdi. 

Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'ın Twitter'dan yaptığı paylaşıma cevap vererek Beştepe'deki sahur davetine katılan öğrencilerin sorularını yanıtladı.

KYK borçları: "Yapamayacağımız şeyin sözünü vermeyiz"

Erdoğan, bir öğrencinin öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:

"Ben sana Erdoğan cevabı mı vereyim, İnce cevabı mı vereyim veya diğerleri gibi mi cevap vereyim? Eğer 'Erdoğan cevabı verin' derseniz, ben size en doğrusunu konuşurum. Burs karşılıksız. Biliyorsunuz kredi, belli devlet imkanlarının gençlerimiz için üniversiteyi bitirdikten sonra onlara yeni bir süreç açabilmek için temin edilmiş bir yöntemdir. Üniversiteni bitirdin, iş bulana kadar ödeme var mı, yok. İş bulduktan sonra faizsiz, çok düşük taksitlerle o krediyi ödemeye başlar ama o, onun için aynı zamanda iş bulma garantisidir. Bu devlet de olabilir, özel sektör de olabilir. Diğer adaylar, Allah selamet versin, biz diyor sileriz. Biz 'dürüst olalım' diyoruz. Yapamayacağımız bir şeyin sözünü vermeyelim."

"Benim aileme hakaret edenler tutuklanıyorsa 'gazetecinin özgürlüğü' mü diyeceksiniz?"

Soru sormak için söz alan Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisi bir genç ile Erdoğan arasında basın özgürlüğü tartışması yaşandı. Öğrenci, Erdoğan'a Türkiye'de basının özgür olmadığını düşündüğünü ve cumhurbaşkanının eleştirilere açık olması gerektiğini söyledi. Erdoğan öğrenciye "Bir Cumhurbaşkanına kendi mekanında böyle bir soruyu soracak kadar özgürsün" sözleriyle cevap verdi. 

Öğrencinin "gazetecilerin tutuklanmasını istemiyorum" demesi üzerine Erdoğan, bir gazetecinin özgürlük alanının bir başkasının özgürlük alanına kadar olduğunu ifade ederek, "Benim ailemi her türlü hakarette yerin dibine sokan bir gazeteci yasalar içinde tutuklanıyorsa, siz ona hala 'gazetecinin özgürlüğü' mü diyeceksiniz?" diye sordu.

İrfan Değirmenci örneği

Öğrencinin, 16 Nisan referandumu öncesi "hayır" diyeceğini açıkladığı için Kanal D'den kovulan spiker İrfan Değirmenci'yi hatırlatması üzerine Erdoğan, "Onu Kanal D'nin patronu atmıştır bizimle ne alakası var" dedi. Öğrenci bunun üzerine "Kanal D'nin patronu sizin elinizin altında" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı ise bu sözlere Kanal D'nin o dönemki patronu Aydın Doğan'ı işaret edip, "Çok ayıp. Kanal D'nin patronunun bana ne kadar hasım olduğunu bütün dünya biliyor ama sen bilmiyorsun"  diyerek yanıt verdi.

Referandumda Kullanacağı Oyu Açıklayan İrfan Değirmenci Kanal D'den Kovuldu - onedio.com
Referandumda Kullanacağı Oyu Açıklayan İrfan Değirmenci Kanal D'den Kovuldu - onedio.com

İşte öğrenciyle Erdoğan arasındaki o diyalog 👇

Erdoğan ile öğrenci arasındaki basın özgürlüğü tartışması sosyal medyada da yankı buldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir