Binnur Kaya'nın Hepsi Birer Fenomen Haline Gelmiş ve Çok Sevilmiş Orijinal Karakterleri

5.1bPAYLAŞIM

Bir gözümüzü kırpmadan izlediklerimiz, bir de görünce tansiyonumuzun çıktığı oyuncular var. Binnur Kaya, gördüğümüz anda ekrana kilitlendiklerimizden. Çoğunlukla komedi ile gündeme gelmiş Binnur Kaya, dramda da müthiş başarılı. İşte fenomen haline gelmiş karakterleri ve ekran yolculuğu...

1972 doğumlu oyuncu, birçok usta tiyatrocunun yetiştiği Ankara'da dünyaya geldi.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü bitirdi.

Çok işte yer aldı ama hak ettiği kadar çabuk keşfedilmedi.

Aslında Rukiye rolüyle Kaynanalar'da (1996), Meryem rolüyle Baba Evi'nde (1997) başladı televizyon kariyerine. Ardından Bir Demet Tiyatro, Dış Kapının Mandalları, Tele Dadı gibi dizilerde yer aldı. Ama hiçbirinde yıldızı parlamadı.

1. Sonunda tipleme yeteneğini gösterebildi; Çarli'deki Hijyen karakteri ile gerçek bir libido katiliydi.

Fırsatçı ve dalavereci ama bir o kadar orijinal bir tip olan Afakan (İlker Aksum) karakterine abayı yakmıştı Hijyen. İbrahim Erkal'ın yeni şarkısının "sound"unu beğenen, ismi Tijen ile kafiyeli olsun diye verilen absürt bir karakterdi.

Çarli - Hijyen'in beyin yakan giriş sahnesi.

2. Birbirinden kötü oyuncular ekranda kendini gösteredursun, Binnur Kaya henüz parlayamamıştı.

Güneş Yanıkları (2000), Benimle Evlenir Misin? (2001), Yeni Hayat (2001), Hadi Uç Bakalım (2003), İlgibank'lı Oğulları (2002), Bekarlar (2003) ve daha fazlası, birçok dizi yer alsa da, Hijyen'den sonra akıllarda kalacak bir karakteriyle tanışamamıştık henüz.

3. Tam Yedi Numara'ya göre bir karakter: Hürrem the akıl hastası.

Yedi Numara'nın beybisi, leblebi gibi çocuk Yusuf Güdük'e musallat olmuştu Hürrem. Tam da ona yakışan bu hareketli, takıntılı karaktere hala diziye rastladıkça gülünür.

4. Öldürücüüük bizi! Yabancı Damat'taki Nazire Demir karakteri bir dönüm noktası oldu.

İlker Aksum'la ne kadar iyi bir ikili olduğunu söylemeye gerek yok. Antep'in en iyi baklavacılarından birinin kızı, modern kardeşinin aksine tam bir "Entepli" ve ondan çok daha tatlı, kocasının iç güveysi olmasından rahatsız, üçüzlerinden yılmış bir Nazire. Birçok kişi onu Antepli sanmıştı, öyle muhteşemdi Nazire.

Yan karakter nasıl başrolü ele geçirir, işte örneği.

5. "Keşke bu kadar seksi olmasaydım" diyen Şahika Koçarslanlı, unutulmaz.

Avrupa Yakası onlarca harika karakterle tanıştırdı bizi ama Şahika hep farklı oldu. Belki de Burhan Altıntop'un en iyi partneriydi Şahika. "Hoooooşt Fatoş" mu diyelim, "yemek yerken oyalama beni beaaah" çığlıklarını mı? Yine bir karakter, yine gündeme oturmalara doyamamak...

"Yemek yerken oyalama beni beaaaah"

6. Bir dönem herkesin "vıyyyyh terledim ha" diye dolaşmasına sebep olan kadın: Dilber Hala.

Kuzuuuuuğm, hoşşşik, "ben lafımı ortaya kodum", "eyisin, dipçing gibisin" gibi sözleriyle İstanbul ağzı falan bırakmadı tabii. Binnur Kaya'nın dizinin en fenomen karakterlerinden iksini canlandırması takdire şayan. Adana'nın Dilber Hala'sından bir mani hatırlatalım:

Tuttum pirenin birisini
Serdim ipe derisini
Osman'ımı çekemeyenler
Yesin onun gerisini

Dilber Hala: "Hepimizde Basur Var Çok Şükür"

7. Kendine has bir dil oluşturan, Türkçe'ye zulüm kadın: Abiye Kuzu.

Türk Malı diye bir dizi geçti hayatımızdan, evet. Her kelimeyi farklı bir şekilde telaffuz eden, değiştiren ve en az kocası kadar değişik bir karakteri canlandırıyordu Binnur Kaya. Atanamamış Şahika gibiydi biraz da.

"Dostlar yetişin fincan gitti eeeeeeeaaaah! Büfemin ünitenin en nadide organı gitti."

8. Bir Gaziantep efsanesi: Hüsne Çelepoğlu.

Görüp görebileceğimiz en sıcak aile dizilerinden biri olan Aramızda Kalsın, farklı ve samimi karakterleriyle zaten yüzümüzü güldürüyordu. Fakat her bölüm daha da öne çıkan Hüsne Çelepoğlu, Binnur Kaya'nın en az karikatürize ve en tatlı karakterlerinden biri oldu. Nazire'yi yeniden görmek isteyenlere ilaç gibi gelmişti.

9. Ve uzun zamandır beklenen yepyeni bir karakter: Küçük Semiha.

Yeni dizi "Bu Sayılmaz"ın kadrosunda çok özlediğimiz Binnur Kaya da var. Deli manyak, şiddet içerikli şarkılarını söyleyecek ve herkese kök söktürecek. Herkese korku salan Küçük Semiha da eminiz diğer karakterler kadar başarılı olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
camoranesi

Dilber Hala en beğendiğim. Tam bir adanalı:)

peaceminusone

Türk Malı'na Binnur Kaya sayesinde tahammül edebiliyordum desem yeridir. Şahika ve Dilber hala karakterleri favorilerim:D Süper oyuncu gerçekten!^^

penguen-geri-dondu

beyaz show a katılmıştı seneler önce konuşamamıştı çok utangaç :)

zamansiz-kontes

Hepsinde çok iyidir ama Yabancı Damat efsaneydi. Zaten doğal bir oyunculuğu olan Binnur Kaya orada doğalın nirvanasındaydı bana göre. O kadar doğal ve içtendi ki bu yaz 4.kez Yabancı Damat dizisini izledim. Tabi Sumru Yavrucuk'u da o dizide unutmamak gerek. Bilmesem ikisini de Antepli sanırdım. O derece yaşattılar karakterleri. Kıymetlerinin her daim bilinmesi dileğiyle...

mert.ercn

Nihal Yalçın'la birlikte en saygı duyduğum ve en beğendiğim Türk kadın sanatçıdır kendisi

Görüş Bildir