Binali Yıldırım İstifa Etti: 'İlklerle Sonlar Arasında Dolaşıp Duruyoruz'

20PAYLAŞIM

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, TBMM Başkanlığı'ndan istifa etti. Yıldırım kararını, eski TBMM başkanları ve 27. Dönem milletvekilleriyle buluştuğu yemekte açıkladı.

Yıldırım, yemekten sonra yapacağı ilk işin istifasını TBMM Başkanlığı'na sunmak olduğunu ifade etti ve ardından da istifasını sundu.

Yıldırım konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"TBMM çalışmaları bundan sonra da hizmetlerini arttırarak devam edecektir. İnsanlarımızın bize duyduğu güveni öncelikli konularımız arasında yer almaya devam edecektir. Bu mücadelede şehitlerimiz olmuştur. Şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Parlamenter sistemin son Başbakanı'ydım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Meclis Başkanı oldum. Belediye başkanlığına aday olan ilk Meclis Başkanıyım. Gördüğümüz gibi ilklerle sonlar arasında dolaşıp duruyoruz. Meclis Başkanlığı görevinden çekilen ilk başkan oluyorum.

Yıldırım, görevini Geçici TBMM Başkanı Celal Adan'a devretti.

Anayasa uyarınca, yeni başkan seçilene kadar TBMM Başkanlığı'na, "en yaşlı üye" sıfatıyla MHP'li Meclis Başkanvekili Celal Adan vekalet edecek.

Peki AKP'den Meclis Başkanlığı'na kim aday olacak?

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, TBMM Başkanlığı için Erdoğan'ın kararı beklenirken, kulislerde 5 isim konuşuluyor. Halen AKP Grup Başkanlığı görevini yürüten Naci Bostancı şu anda en şanslı isim olarak gösterilirken, Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Hayati Yazıcı'nın isimleri de ön plana çıktı. Ancak Erdoğan'ın aday belirlerken, MHP'nin hassasiyetlerini de dikkate alacağına işaret ediliyor.

MHP'nin, geçmişte Yazıcı ve Kurtulmuş'a, ittifak karşıtı açıklamaları, Bozdağ'a da "Andımız" tartışması nedeniyle rezerv koyduğu biliniyor. MHP'de kendisi de ülkücü kökenli olan Naci Bostancı'nın adaylığına ise sıcak bakılıyor. MHP kaynakları, gerek ülkücü kökeni, gerekse parlamento deneyimi dikkate alındığında, Bostancı'ya gönül rahatlığıyla oy verebileceklerini ifade ediyorlar.

Muhalefet partileri de adaylarını bu süreçte netleştirecek. CHP'de adaylık için Grup Başkanvekili Engin Altay'ın aday gösterilmesi bekleniyor.

Yeni başkanın 3. turda seçilmesi bekleniyor.

ilerihaber.org

Parlamentodaki sandalye sayısı dikkate alındığında, yine AKP'li bir milletvekilinin başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, yerel seçimlerde ittifak yaptığı AKP'nin Meclis Başkan adayına destek vermek için aday çıkarmayacaklarını açıklamışlardı. Parlamentoda AKP'nin 291, MHP'nin ise 49 sandalyesi bulunuyor. Bu tabloya göre de yeni Meclis Başkanı'nın, üçüncü turda seçileceği hesaplanıyor.

Yıldırım'ın görevdeyken belediye başkanlığına aday olması tartışmalara neden olmuştu.

Binali Yıldırım'ın İstifa Etmeden Belediye Başkan Adayı Olmasına Hukuk Ne Diyor? - onedio.com
Binali Yıldırım'ın İstifa Etmeden Belediye Başkan Adayı Olmasına Hukuk Ne Diyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir