Görüş Bildir
Haberler
Bilirkişi Cerattepe'de Madene 'Evet' Dedi

etiket Bilirkişi Cerattepe'de Madene 'Evet' Dedi

Ulaş
07.06.2016 - 18:08 Son Güncelleme: 08.06.2016 - 11:03

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii'ndeki madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, 'Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu' raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında, geçen Mart ayında yapılan bilirkişi incelemesi sonrası hazırlanan rapor, Rize İdare Mahkemesi’ne ulaştı. 

Raporda, yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından ‘ÇED Olumlu’ kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015'de Rize İdare Mahkemesi’nde, ‘ÇED Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı. Mahkeme bölgede 14 Mart'ta bilirkişi heyeti ile inceleme yaptı.

'Teleferikli taşıma ile çevre zararları azalır'

'Teleferikli taşıma ile çevre zararları azalır'

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) Orman Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Bedri Serdar, Harita Mühendisi Doç.Dr. Fevzi Karslı, İnşaat Mühendisi Yrd.Doç.Dr. Adem Bayram, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Birol Elevli, Ziraat Mühendisi Prof.Dr. Coşkun Gürsel, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Çevre Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Nihal Bektaş ile Jeoloji Yüksek Mühendisi Doç.Dr. Mehmet Salim Öncel’in yer aldığı heyetin hazırladığı bilirkişi keşif raporu Rize İdare Mahkemesi'ne ulaştı.

'Endemik bitkiler sökülüp, başka yere dikilebilir'

'Endemik bitkiler sökülüp, başka yere dikilebilir'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bilirkişi raporunda, maden proje sahasında kalan endemik türlerle ilgili değerlendirmeler de yapıldı. Proje alanında kalan Siklamen bitkisinin maden sahası içinde yapılacak kazı ve dolgu çalışmalarından etkilenmemesi için toplanarak, yakındaki aynı ekolojik koşullara sahip alanlara taşınıp dikilmesi önerisi de yer aldı.

'Arakatlı üretim yöntemi heyelanları önler'

'Arakatlı üretim yöntemi heyelanları önler'

Yıllık 500 bin ton cevher çıkarılacağı öngörülen madencilik faaliyetleri sırasında heyelan riski oluşacağı yönündeki iddiaları değerlendiren bilirkişi heyeti raporda, madende ara katlı üretim yöntemi kullanılacağı ve cevherin alttan alınıp yukarı doğru sürüldüğü sırada meydana gelen boşlukların dolguyla kapatılacağı göz önüne alındığında, üretim ile eş zamanlı olarak yapılacak dolgu faaliyeti nedeniyle kayaç hareketliliği ve göçüklerin önleneceği görüşüne yer verdi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan: 'Gerçekler çöpe atılamaz'

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan: 'Gerçekler çöpe atılamaz'

Raporu ayrıntılı olarak değerlendireceklerini belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, 'Bu kadar gecikmesini endişeyle bekliyorduk. ’Ya Artvin ya Maden’ diyen son ÇED raporunu bir genelgeyle yok saydılar. Bu zaten başlı başına bir hukuksuzluktur. Raporu ayrıntılı ele alalım, ardından itirazlarımızı yapacağız. Artvin halkının kararı kesindir. Bu yaşamsal bir meseledir. Bilim insanlarının yıllarca verdiği raporlar ve Artvin halkının bildiği gerçekler çöpe atılamaz” dedi.

  • DHA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
435
174
77
17
7
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

akp seçim çalışmalarına şimdiden başlamış önümüzdeki seçimde oradan en az %90 oy oranı bekliyorum :D

Düş Hekimi

ecdadını siktiklerim... vatanda güzel olan ne varsa amına koydunuz.. memleketimi rahat bırakın bari.. son seçime kadar chp nin olan artvin belediyesini hile ... Devamını Gör

Kaptan inecekvar

İlla doğanın ağzına s.çacağız diyorsun?