Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilimin Çözemediği Esrarengiz Gizem: İnsanlar Nasıl Kendi Kendilerine Yanarak Ölüyorlar?

-

Tespit edilen hiçbir çevresel etken olmamasına rağmen, kendi kendine yanıp kül olan insanlarla alakalı anlatıları mutlaka duymuşsunuzdur.

İlk duyduğunuzda kulağa mistik ve uydurma bir olay gibi gelse de böyle bir şey gerçekten var...

Yani insanlar gerçekten bir anda yanmaya başlıyorlar ve normalde erişilmeyecek kadar yüksek sıcaklıklarda kemikleri eriyene kadar yanıp, kül oluyorlar.

Günün telaşını atlatmış, rahatlamış şekilde en sevdiğiniz koltuğunuza yerleşiyorsunuz. Sakin, sessiz uyuklarken birden başınızda can sıkıcı bir zonklama ve gözlerde bir basınç hissi beliriyor, derken vücudunuzda içten yükselen bir ısı hissediyorsunuz. Sonra içinizdeki ısı gitgide büyüyor ve dehşete kapılmış şekilde, kilitlenmiş vücudunuzu hareket ettirmeye çalışırken, ciğerleriniz yanıyor ve sonra ağzınızdan dışarıya alevler çıkmaya başlıyor. 

Alev alıyorsunuz. Bilincinizi kaybettiğiniz andan itibaren çok kısa sürede geride bacaklarınız hariç bir kül yığınından başka bir şey kalmıyor. 

Gerçekten de böyle oluyor. Bir anda içten yanmaya başlıyorsunuz ve sizi kurtarması için hiçkimseye haber veremeyeceğiniz kadar acılı bir ölümle tanışıyorsunuz.

Peki, bu olay gerçekten de bilimin açıklayamadığı mistik olaylardan birisi mi?

Aslında cevap hem evet hem de hayır.

Şöyle ki, olayın bilimsel olarak net bir açıklaması henüz yok fakat olayın parapsikolojik bir nedene dayanması da söz konusu değil.

“Bilimsel olarak açıklaması nasıl yok?” diye düşünebilirsiniz.

Olayın bilimsel olarak açıklamasının yapılabilmesi için yanan vücut üzerinde bir takım çalışmalar yapılması gerekiyor haliyle, lakin yanmadan sonra ortada çalışacak ve bulguları saptayacak bir vücut kalmıyor…

Yani, olayın nedenlerini araştırmak isteyen adli tıp uzmanlarının üzerinde çalışacağı bir şey kalmıyor yanma sonrasında.

Bu acı verici ölümlerin en bilinenlerinden birisi 67 yaşındaki Mary Reeser adındaki, yalnız yaşayan bir kadının ölümüdür.

Gece yan dairede yoğun ısı hisseden ev sahibi, sabah Bayan Mary'e gelen telegrafı vermek üzere kapısını çalar. Cevap alamayınca içeri girmek için kapı koluna dokunmasıyla sıçraması bir olur. Dairenin kapı tokmağı akkor halindedir.

Küçük dairesel yanık alanının içinde, Bayan Reeser'ın terlik giymiş bacağının parçası ve oturduğu sandalyelerin kömürleşmiş helezon yayları ile karşılaşan ev sahibi gibi olaya müdahale etmeye gelen itfaiyeci, polis ve doktorlar da şaşkına döner.

Ani ve kuvvetli yanma sebebiyle kafatası beyzbol topu kadar küçülen, 70 kg ağırlığındaki kadın, 450 gram ağırlığa düşmüş, nerdeyse buharlaşmıştır. Sadece bayan Reeser'in oturduğu köşenin duvarları isle kaplanmış, ayna çatlamış, yakındaki elektrik düğmeleri ve mumlar erimiştir.

Isı prizleri bile eritmişse de kemikleri kül haline cevirecek kadar yüksek dereceli bir sıcaklığa ulaşamayacağını söyleyen yetkililer, polis müfettişi ve adli tıp uzmanları olayın içinden çıkamayınca uzayan soruşturmayı kapatmak amacıyla yaşlı kadının uyuklarken içtiği sigaradan kaynaklı yandığını rapor ederek kaza olarak kayıtlara geçmesini sağlar.

Bayan Mary’nin vakası gibi tarih boyunca yüzlerce kendi kendine yanma olayı yaşanmıştır.

Bilimsel olarak konuya net bir açıklama getirilemese de elbette bilimin konuyla alakalı birtakım teori ve açıklamaları vardır.

Konuyla ilgili bilimsel teorilerden biri bağırsaklarda biriken metan gazının, enzimlerin katalizörlüğü ile birlikte ani bir yanma ve patlamaya sebep olduğudur.

Bu da insanı yüksek ısılı ve içten başlayan bir ölüme sürükler elbette.

Konuya açıklık getirmek isteyen bilim insanlarının bir kısmı, olayı radyoaktivite ile açıklamaya çalışır.

Yanma olayını gerçekleştirenin, radyoaktif bir reaksiyon olduğunu iddia ederler ve buna da 'Hiroşima sendromu" ismini verirler. 

Hiroşima insanı sendromu, vücudun içinde başlayan çok hızlı seyreden atom altı bir reaksiyon. Vücudun içinde atom bombası etkisiyle eşdeğer zincirleme bir reaksiyon oluşmakta ve insani birden içten içe kavurup, küle dönüştürmektedir.

Bir diğer iddia da vücut yağları ve alkolün bir araya gelip parladığı teorisi. Buna "Fitil etkisi" deniliyor.

Teoriye göre vücut yağları yanıcı madde, saç ve giysiler de fitil işlevi görüyor.  Alev alan vücut yağları mum gibi sürekli yanmayı sağlarken ve saç ve elbiseler de bu yanmayı hızlandırıyor. Bu sebepten geriye yağlı ve isli tamamen yanmış bir kül yığını kalıyor.

İnsan yağının çok başarılı bir kaynak olduğunu göz önüne alırsak eğer, insan bedeninin mum etkisi gösterebileceği mantık dahilinde olur.

Yanıp, kül olan insanlarda bu reaksiyonu neyin başlattığı halen bilinmese de bu vakaları inceleyerek elde ettiğimiz bazı kesin sonuçlar da var.

Bunların belki de en önemlisi yanarak ölen bu insanların çoğunun normale göre daha kilolu, sağlığını kaybetmiş, yaşı ilerlemiş veya elden ayaktan düşmüş olduklarıdır.

Kısacası yalnız yaşayan insanlardır bunların çoğu.

İlerleyen yaşla birlikte bilincin kaybolmaya başlaması; en ufak bir dış etkiye bağlı olarak alev alan bedenin, sonuna kadar yanması anlamına geliyor.

Bu insanların yine yaşlarıyla birlikte muhtemelen kemik erimesi yaşadığını, güçten düştüğünü ve kalp krizi gibi riskleri taşıdığını düşündüğümüz zaman, bu insanların alev alarak yanmaları için ufak bir tetikleyiciden başka bir şeye ihtiyaç duymadıklarını görebiliriz.

Bir kere alev alan ve yüksek derecelerde yanan bedeni kurtarmak pek de mümkün olmuyor sonrasında…

Konu ilginizi çektiyse eğer, bu olaya örnek oluşturan diğer vakaları da buradan okuyabilirsiniz:

Çözülmemiş Bir Gizem: Kendinden Yanıp Kül Olan İnsanlar! - onedio.com
Çözülmemiş Bir Gizem: Kendinden Yanıp Kül Olan İnsanlar! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
masterplan

cok korkutucu gercekten, vucudu cok yagli insanlarin basina daha cok gelir diye dusunuyorum, sonucta yanan sey yag.

bakiakcan

vampirlerdir amk 😂

burak-w

Bu durum vucuttaki yaglarla alakaliysa bacaklar niye yanmiyo o zmn. Bacakta yag yok mu...

cinbiberi

kurgu veya katil.. bir seri katil işi gibi hepsinin mi bacakları kalır hepsimi yalnız yaşar o derecede bir insan yanarken ev nasıl yanmaz..?

kusname

yedikleri bir gıda vücutta asit etkisi yapmış olabilir.

miralay-ra

Bilim çözdü esasında hem de yıllar yıllar evvel , sadece paylaşmıyor..Yanarak ölenlerin hepsi uykularında veya uyuya kaldıklarında yanıyorlar.Philadelphiya deneyini detaylı bi okumanızı tavsiye ederim.Kur'anda da konuyla ilgili bazı bilgiler var hatta.

erkan-kucukkaraaslan1

uykuda uyuyakalmak :D

miralay-ra

uykularında VEYA uyuya kaldıklarında :)) anlaşılır diye düşünmüştüm , düzelteyim

hipergrafi

Philadelphiya deneyini duymuştum. Görünmezlik üzerine yapılmıştı. Deneyle ilgili yok oldu isminde bi kitap okumuştum ama konuyla ne ilgisi var anlamadım ama çok merak ettim. Kısaca özetleyerek açıklayabilirmisin yada blgi veren bi internet sitesi önerebilirmisin? Ve Kuran ne alaka?

miralay-ra

Deney bir görünmezlik denemesiydi evet hatta başardılarda biliyosundur,ama deney sonrasında hayatta kalan tayfanın bir çoğunda psişik yetenekler ortaya çıktı.Aslında konuyla ilgili yazılmış kitapların çoğunda hayatta kalanların yataklarında hareketsizken çok yüksek ısıya maruz kalarak yandığından bahseder. ZigZag teoremcileri Hz Muhammed in doğumunun ardından cinler için yasaklanmış olan arz ın yani gökyüzünün ilk katmanının"enerji halinde hareket eden her şey " için yasaklandığı tezini savunur ve şu Ayete yaslanırlar ""Doğrusu biz göğü yokladık; onu sert bekçiler ve kayan ateşlerle (ışınlarla) doldurulmuş bulduk. Doğrusu biz, göğün dinleyebileceğimiz bir yerinde otururduk; ama şimdi kim dinleyecek olsa, kendisini gözleyen bir ateş (ışın) buluyor." (Cin, 72/8-9)"""" yanmalara sebep olanın Şhap adında kozmik bir ışın ve Arz ın ise tam olarak hangi mesafeyi,atmosferden ne kadar yukarıyı kapsadığını ise bilemiyorum tabi

miralay-ra

.Nihayetinde cinler de enerji halinde hareket eden canlılar..Rüyada enerji halinde gezebilen insanın beden ile bağlantısı hiç bir zaman kopmaz.Hatta enerji halinde hareket edenler için göğün kapıları kapandığından kimse kendini rüyada uzayda da görmez. Philadelphia deneyi sonrası röportaj yapılan çoğu tayfa fiziken donup kalmaları esnasında ( dokunulup yada topraklanıp elektrik boşaltıldığında geri dönüyolardı ) kendilerini bulutların üzerinde uçarlarken bulduklarını söylemişlerdir kimileri de bulutların üzerinden yukarı doğru hızla yükseldiklerinden bahsetmiş.Ve aynı tayfaların bir süre sonra yataklarında yüksek ısıda yanmış olarak bulunmaları da bu tezi doğruluyor gibi.Yani o kadar yüksek (radyoaktivite sonucu gibi) ısıda yanmaya sebep olan şeyin bir çok Ayette geçen bu sınır olduğu kanısında fikir yürüten çok insan var .Kaynak olarak "" Hans Von Aiberg in Arz'dan Arş'a "" serisini tavsiye ederim..O seri biraz kalabalık ama zaman varsa okuyun derim. Bir de yayınevi tarafından yayınlanan yazarı belli olmayan " zaman gezmenleri " adında bi kitap var.Tavsiye ederim.

miralay-ra

özellikle kare içinde aldığım bölümü bi okuyun

hipergrafi

Bo fotoğrafını gönderdiğiniz ekran görüntüsündeki internet sayfasını adres halinde gödermeniz mümkünmü? Ben dün yorumunuzu okuyunca epey bir merak ettim konuyu da araştırdım. Amerika olayı reddediyor (gerçi onlar 59. Bölgenin varlığını da reddediyordu.) Deney yapılmış ama söylendiği gibi büyük etkileri olmamış hatta deneyin yapıldığı gemi gectiğimiz yıllarda Yunanistan'a satılmış. Bir de anlatılmak istenen bu şekilde yanan insanların deneyde yer almış insanlar olduğumu? Ufak bir açıdan mantıklı denilebilir. Hep merak etmiştim bu olaylar neden belli bir zamanda başlayıp belli bir dönemde yaşanmış bitmiş.

Başlıklar

BilimPolisolay
Görüş Bildir