Görüş Bildir
Haberler
Berat Albayrak: Cari Açığı Değil Cari Fazlayı, Döviz Fazlasını Konuşacağımız Yeni Bir Dönem Başladı

etiket Berat Albayrak: Cari Açığı Değil Cari Fazlayı, Döviz Fazlasını Konuşacağımız Yeni Bir Dönem Başladı

Hazine ve Maliye Albayrak, Karadeniz'de gerçekleştirilen doğalgaz keşfine ilişkin, 'Buradaki bu potansiyelle birlikte cari açığı değil cari fazlayı konuşacağımız, döviz fazlasını konuşacağımız yeni dönemin de başladığını, yeni bir sürece girdiğimizi görmüş oldum' dedi.  Albayrak, 'Artık 'ne doğu ne batı, yeni eksen Türkiye' söyleminde yeni bir sürece doğru gidiyoruz' ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakan Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karadeniz'de 320 milyar metreküple ülke tarihinin en büyük doğalgaz rezervinin bulunmasına yönelik açıklamasının ardından, keşfi yapan Fatih Sondaj Gemisi'nden açıklamada bulundu.

Haberin detayları 👇

"Şanlı bir zafere imza attığımız sürece şahitlik ediyoruz"

"Şanlı bir zafere imza attığımız sürece şahitlik ediyoruz"

Bugün ülkenin milli enerji politikaları ve ekonomisi açısından tarihi bir günün yaşandığını belirten Albayrak, 

'Türkiye olarak bu yüzyılın kaderinin şekillendiği bugünlerde ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir sürece şahitlik ediyoruz. Bugünün bizim için şöyle bir anlamı var, milletimizin tarihinde ağustos zaferler ayı. Malazgirt'ten Mohaç'a, Büyük Taarruz'dan Sakarya'ya kadar hakikaten ağustos ayında çok büyük şanlı zaferlere imza atmışız. Bugün yine bir ağustos ayında, on yıllardır süre gelen, özellikle enerji alanında ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz büyük şanlı bir zafere imza attığımız bir sürece şahitlik ediyoruz. Bu da bizim için çok büyük bir övünç kaynağı' diye konuştu.

"Ne doğu ne batı, yeni eksen Türkiye"

"Ne doğu ne batı, yeni eksen Türkiye"

Albayrak, ülkenin enerji ve ekonomi başta olmak üzere birçok alandaki tam bağımsızlık yolculuğunda büyük bir adımın atıldığına dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

'Bu süreç ülkemizi, 83 milyon vatandaşımızı yarınlara çok daha ümitli taşıyacak. Bugün burada ifade edilen keşif ve gazla, ülkemizin dört bir tarafındaki Hakkari'den Edirne'ye, Artvin'den Muğla'ya, Trabzon'dan Hatay'a 83 milyon vatandaşımızın her birinin övünçle, gururla, büyük bir sevinç yaşayacağı büyük adım atılıyor. İşin ekonomik boyutu itibarıyla burada gemideki arkadaşlarla teknik süreci değerlendirdikten sonra, çok net şunu ifade edebilirim ki hakikaten buradaki mevcut keşif ve potansiyelle birlikte inşallah ülkemizin gündeminden cari açık konusunu artık kaldıracağız. Çünkü son 10 yıl ortalaması 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan bir ülke Türkiye. Bugün buradaki bu potansiyelle birlikte cari açığı değil, cari fazlayı konuşacağımız, döviz fazlasını konuşacağımız yeni dönemin de başladığını, yeni bir sürece girdiğimizi görmüş oldum.'

Türkiye'nin artık yeni bir döneme girdiğini vurgulayan Albayrak, 'Artık 'ne doğu ne batı, yeni eksen Türkiye' söyleminde yeni bir sürece doğru gidiyoruz' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
207
87
51
9
5
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

uleyn damat yine güldürdün :D aklı başında olan herkes bu kaynağı sömürecek olan kişilerin halk olmadığını biliyor. seçim için ayasofya'dan sonra başka bir h... Devamını Gör

luciferr

Türk milleti olarak salağa yatıp uyuya kalmış gibiyiz

Metin Akalp

İfadeye dikkat "görmüş oldum.". Kendi kişisel banka hesabından bahsediyor. Bize giren çıkan yok.

Pasif Kullanıcı

kıçımıza dev bir kazık soktular. bence giren ancak çıkmayan var.