Görüş Bildir
Haberler
BBC: ‘En Kaygı Verici Durum, Erdoğan ve Putin'in Öngörülemez Liderler Olması’

BBC: ‘En Kaygı Verici Durum, Erdoğan ve Putin'in Öngörülemez Liderler Olması’

ATKN
26.11.2015 - 15:44

Türk savaş uçaklarının sınırı ihlal eden Rus bombardıman uçağını düşürmesinin ardından gerilen Ankara-Moskova ilişkilerini değerlendiren BBC, en kaygı verici durumun her iki ülke liderlerinin ne yapacaklarının önceden kestirilememesi olduğunu yazdı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Son gelişmelerin iki ülke ilişkileri açısından ne anlama geldiğini değerlendiren Mark Lowen imzalı yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında birçok ortak nokta bulunduğu belirtilerek, “Erdoğan geçen yıl Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçtiğinde Putinleşmekle suçlanmıştı. İki adam arasında gerçekten de ilginç benzerlikler var. Her ikisi de güçlü adam imajı çiziyorlar. Her ikisi de destekçileri tarafından hayranlığına hedef olurken, kendilerini demokrasiyi erozyona uğratıp ülkelerini tecrite sürüklemekle suçlayan muhaliflerinin nefretine hedef oluyorlar” denildi.

'Her iki lider de son krize aynı şekilde karşılık veriyor'

'Her iki lider de son krize aynı şekilde karşılık veriyor'

Yazıda “Her iki lider de son krize aynı şekilde karşılık veriyor: Sert bir dil kullanıyor ve kuvvet gösterisi yapıyorlar” ifadesine yer verildi.

Her iki liderin popülerliğinin de milliyetçi dalgayla yükseldiği belirtilen yazıda, Kırım işgalinin Putin'in popülerliğini artırırken, PKK'ya karşı kullandığı milliyetçi üslupla sertlik politikasının da Erdoğan'a son seçimlerde ezici bir zafer kazandırdığı hatırlatıldı.

'Üsluplarının yumuşaması muhtemel'

'Üsluplarının yumuşaması muhtemel'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

BBC, iki ülke arasındaki karmaşık ilişkiler ve ekonomik çıkarlar nedeniyle her iki liderin üsluplarının yumuşamasının muhtemel olduğunu belirterek, “Ama bu durumun vahametini ortadan kaldırmıyor. Her iki güçlü adamın bir ortak noktası da ne yapacaklarının önceden kestirilememesi. Muhtemelen en kaygı verici durum da işte bu” diye yazdı.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
16
5
5
4
3
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam