Görüş Bildir

BBC: ‘En Kaygı Verici Durum, Erdoğan ve Putin'in Öngörülemez Liderler Olması’

Haberler
> BBC: ‘En Kaygı Verici Durum, Erdoğan ve Putin'in Öngörülemez Liderler Olması’

Türk savaş uçaklarının sınırı ihlal eden Rus bombardıman uçağını düşürmesinin ardından gerilen Ankara-Moskova ilişkilerini değerlendiren BBC, en kaygı verici durumun her iki ülke liderlerinin ne yapacaklarının önceden kestirilememesi olduğunu yazdı.

Son gelişmelerin iki ülke ilişkileri açısından ne anlama geldiğini değerlendiren Mark Lowen imzalı yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında birçok ortak nokta bulunduğu belirtilerek, “Erdoğan geçen yıl Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçtiğinde Putinleşmekle suçlanmıştı. İki adam arasında gerçekten de ilginç benzerlikler var. Her ikisi de güçlü adam imajı çiziyorlar. Her ikisi de destekçileri tarafından hayranlığına hedef olurken, kendilerini demokrasiyi erozyona uğratıp ülkelerini tecrite sürüklemekle suçlayan muhaliflerinin nefretine hedef oluyorlar” denildi.

'Her iki lider de son krize aynı şekilde karşılık veriyor'

'Her iki lider de son krize aynı şekilde karşılık veriyor'

Yazıda “Her iki lider de son krize aynı şekilde karşılık veriyor: Sert bir dil kullanıyor ve kuvvet gösterisi yapıyorlar” ifadesine yer verildi.

Her iki liderin popülerliğinin de milliyetçi dalgayla yükseldiği belirtilen yazıda, Kırım işgalinin Putin'in popülerliğini artırırken, PKK'ya karşı kullandığı milliyetçi üslupla sertlik politikasının da Erdoğan'a son seçimlerde ezici bir zafer kazandırdığı hatırlatıldı.

'Üsluplarının yumuşaması muhtemel'

'Üsluplarının yumuşaması muhtemel'

BBC, iki ülke arasındaki karmaşık ilişkiler ve ekonomik çıkarlar nedeniyle her iki liderin üsluplarının yumuşamasının muhtemel olduğunu belirterek, “Ama bu durumun vahametini ortadan kaldırmıyor. Her iki güçlü adamın bir ortak noktası da ne yapacaklarının önceden kestirilememesi. Muhtemelen en kaygı verici durum da işte bu” diye yazdı.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
16
5
5
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Anonim anonim

Olucağı şu: iki ülke kuvvet gösterisi yapacak, sert açıklamalarda bulunacak ve hiçbir geri adım atmayacak, ama sonunda işlet normale dönecek, çünkü iki ülken... Devamını Gör

JasHIN

Yerinde tespitler aslında .