Balat'ta Yol Eylemi

 > 
22PAYLAŞIM
Balat'ta Yol Eylemi

Fatih'in Balat semti sakinleri, İstanbul Anadolu İmam-Hatip Lisesi önünden geçen Teyyareci Selahattin Sokak'a demir sürgü kapı konularak yollarının kapatılmasını protesto etti.

"Sokağıma dokunma, "İmam-Hatip Yolu Aç ve "Devlet Yol Kapatmaz yazılı pankartlar taşıyan Balat Mahallesi'nden bir grup basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan mahalle sakinlerinden Ömer Ayan, "Fatih Belediyesi tüm itirazlarımıza rağmen bir süredir mahallemizin yolunu iptal edip geçişimize izin vermemektedir. Mahallede bir yangın çıksa, acil ambulans gelse mahalleye girmek mümkün olmamaktadır diye konuştu.

Okul çevresinde bulunan evlerle ilgili yıkım planları olduğunu da belirten Ayan, "Bu arada, belediyenin mahallemizle ilgili yıkım planları olması, evlerimizle ilgili bizlerle görüşmelere başlaması, gerçek niyetlerinin sadece yol olmadığını açıkça göstermektedir. Buranın gerçek sahibi ne Fatih Belediyesi ne de bizleri gönderip yerlerimize yerleşmek istedikleri zengin rantiyelerdir. Biz burada doğduk, burada büyüdük. Biz Balat Mahallesi halkı, yolumuzu kapatan, evlerimiz yıkan, bizi buradan göndermek isteyen hiçbir yasayı, uygulamayı kabul etmiyor, meşru saymıyoruz dedi.

Basın açıklamasının ardından, "Fatih uyuma Mahallene sahip çık sloganları eşliğinde sokaklarda dolaşan gruba bazı mahalle sakinleri de pencerelere çıkarak destek verdi.

SON MAHALLE KÜLTÜRÜ BALAT'TA KALDI

Doğma büyüme Balatlı olduğunu belirten Hasan Bayraktar adlı vatandaş, Balat'ın eski gelenekleri yaşatan bir mahalle dokusuna sahip olduğunu vurgulayarak, "Balat'ta, Osmanlı'dan, Bizans'tan önce de bir yaşanmışlık var. Bizleri para uğruna Kayabaşı semti gibi beton yığınlarına gönderiyorlar. Rant için burayı da yıkacaklar. Burada Rumuyla Yahudisiyle beraber yaşadık, burada bir komşuluk ilişkisi var. Bunu yok etmesinler. Son mahalle kültürü de Balat'ta kaldı. Gözleri para hırsı bürümüş insanlara burayı da satacaklar diye konuştu.

DEMİR KAPIYI TAŞLADILAR

Yürüyüşün ardından demir kapıya tepki gösteren bazı kişiler kapıyı taşladı. Eylemciler mahallelinin tepkisi üzerine taş atmaya son verdi. Grup, açıklamaların ardından olaysız şekilde dağıldı.

İBB MECLİSİ İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNİ ONAYLADI

İstanbul Anadolu İmam-Hatip Lisesi'ni genişletmek için Fatih Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün isteği üzerine hazırlanan imar planı değişikliği teklifi, Temmuz ayında toplanan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğu ile kabul edildi. Kararda, İstanbul Anadolu İmam-Hatip Lisesi'nin gerek bina gerek bahçe kullanımı olarak ihtiyaca cevap veremediği, öğrencilerin sosyal , kültürel, spor vb. aktivitelerde bulunabilecekleri herhangi bir alan da bulunmadığından bahisle, söz konusu problemlerin giderilmesi ve mevcut İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin ihtiyaca cevap verebilmesi amacıyla; meri imar planlarında yer alan Meslek Lisesi Alanı'nın çevresi ile birlikte değerlendirilerek, sosyal- kültürel faaliyetler ile spor alanlarını ve okulun diğer ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde plan tadilatı yapılması yer aldı. Buna göre, Sosyal Kültürel Tesis Alanı ve Yaya Meydanları Alanı olarak belirlenen alana 3-4 kat yüksekliğinde binalar yapılabilecek. Üstü yaya meydanı olarak tasarlanacak arazinin altına ise Meslek Lisesi'nin kullanımı için spor tesisleri yapılabilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA MEZUN OLMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 1973 yılında İstanbul İmam-Hatip Lisesi'nden mezun olmuş, fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma almıştı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan da 1981 yılında mezun olmuştu. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir