Görüş Bildir
Haberler
Bahçeli Hakkında Suç Duyurusu

Bahçeli Hakkında Suç Duyurusu

Onedio Medya
04.08.2015 - 15:03

HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'yazlıklarında yatıp, AKP’nin olmasın diye oyunu MHP’ye vermeyen; ama HDP’yi Meclis’e taşıyan zavallılar, Boğaz’da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler' sözleriyle ilgili 'hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cavit Uğur, verdiği suç duyurusu dilekçesinde Bahçeli'nin söylediği sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği söyleyerek, 'Şüphelinin siyasi kimliği,etki alanı, sosyal kişiliği ele alındığında halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği ve şüphelinin fiili ile halkın bir kesimini aşağılamak suçunu işlediği açıktır' dedi.

Diğer bir yandan Özgürlükçü Hukukçular Derneği'ne (ÖHD) bağlı avukatlar da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında 'hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. 

Avukatlar, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın 'C' kapısının karşısındaki alanda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. ÖHD İstanbul Şube Eşbaşkanı Sinan Zincir, 'Bugüne kadar hem iktidar kanadı, hem MHP, hem de Devlet Bahçeli HDP'ye ve HDP'nin değerlerine her gün ve her dakika hakaret ediyorlardı. Ama bu hakaretlerini artık öyle bir noktaya getirdiler ki HDP'ye oy veren 6 milyona hakaret edebilecek bir duruma geldiler. Açıktan hakaret edebilecek bir duruma geldiler. Bugün Devlet Bahçeli'nin danışmanlarından biri de bu hakareti doğruladı. Ve çıkıp milyonlara şerefsiz diyen bir milletvekili, bir parlamenter ve bir parti genel başkanı var bu ülkede. Halkları karşı karşıya getiriyor. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ediyor. Halkın bir bölümünü alenen aşağılıyor. Ciddi bir kutuplaşma yaratıyor. MHP'nin, Devlet Bahçeli'nin kişiliği, alışkanlığı, kimliği olmayan, duruşu olmayan ideolojisi budur. Ama halka dönük, seçmenlere dönük bir hakareti daha önce yapmamıştı. En azından bunu yapmamıştı. Yoksa değerlerimize hergün hakaret ediyorlardı. Bugün buna karşı ÖHD adına suç duyurusunda bulunacağız' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Avukat Eren Keskin de, 'Özgürlükçü Hukukçular Derneği aslında bu coğrafyada HDP'ye oy vermiş olup, kendisine şerefsiz denilen herkes adına bir başvuru yapıyor. Şimdi aslında yaşamda en kutsal olan duygu vicdandır. Faşist hareket ise bu coğrafyanın yani MHP ve ülkü ocakları en vicdansız hareketidir. O nedenle bu söylem kendilerine çok yakıştı. Bence şeref gibi ve vicdan gibi bir kavramı Devlet Bahçeli ve ülkücülerin ağızlarına dahi almaması gerekiyor. Biz HDP'ye oy vererek vicdanlı ve şerefli davrandık. Bu davranışımıza devam edeceğiz' diye konuştu. 

Avukatlar basın açıklamasının ardından savcılığa suç duyurusu dilekçesini sundu. 

Dilekçe

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sunulan dilekçede, 'MHP'nin 03 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu Genişletilmiş İl İstişare Toplantısı'nda Devlet Bahçeli, “Boğazda yalılarda oturup viskisini yudumlayıp oyunu HDP'ye veren şerefsizler şimdi HDP ile koalisyon kurun' diyerek HDP'ye oy veren seçmene açıkça hakaret etmiştir.Devlet Bahçeli'nin bu beyanı düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemez. Şüphelinin siyasi kimliği, etki alanı, sosyal kişiliği dikkate alındığında halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği, şüphelinin fiili ile halkın bir kesimini aşağılamak suçunu işlediği açıktır' denildi. 'Hakaret' ve 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçlarından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında soruşturma yapılarak, Bahçeli'nin dokunulmazlığının kaldırılması talepli fezleke hazırlanıp TBMM'ye bildirilmesi ve hakkında kamu davası açılmasını talep edildi.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0