Görüş Bildir
Haberler
Ayasofya'da İlk Namaz: Akşener Gidiyor, Kılıçdaroğlu Katılmayacak

Ayasofya'da İlk Namaz: Akşener Gidiyor, Kılıçdaroğlu Katılmayacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın cuma günü Ayasofya'da kılınacak ilk namaz için davet ettiği İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in olumlu yanıt verdiği, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ise katılmayacağını bildirdiği öğrenildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Danıştay'ın iptal kararı sonrası yeniden camiye çevrilen Ayasofya'da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. 

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'daki cuma namazına davet edilecekleri bizzat aradığını belirterek, şunları aktardı:

"Kılıçdaroğlu gelmeyeceğini söyledi"

"Kılıçdaroğlu gelmeyeceğini söyledi"

'Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazla ilgili davetleri Diyanet’in yapacağını söylemişti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, cuma namazına davet edilecek isimleri bizzat aramaya başladı. Erbaş dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak Ayasofya’da kılınacak olan ilk cuma namazı için davet etti. Kılıçdaroğlu’nun, Ayasofya davetini geri çevirdiği ve “Gelmeyeceğim” diye yanıt verdiği söyleniyor.

Ayasofya’da cuma namazı CHP’de polemik konusu olmuştu. CHP’li Muharrem İnce, “Davet gelirse Ayasofya’da ilk namaza giderim” demişti. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise “Muharrem İnce herkesin yerine gider” diyerek eleştirmişti.

Ayasofya bu milletin yüzyıllık rüyasıydı. CHP, Ayasofya’nın açılmasına karşı çıkmadı. Doğru olanı yaptı. Elbette ki cuma namazı kılıp kılmamak insanların kendi takdiridir. Ancak Ayasofya’da ilk cumanın anlamı farklı. Milletin yüzyıllık heyecanıyla birlikte olmak demektir. Millete duygudaşlık yapmak demektir. Keşke Kılıçdaroğlu da cuma günü Ayasofya’da olsaydı, milletin gönlünde ayrı bir yer tutardı.

"Akşener katılacak"

"Akşener katılacak"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kılıçdaroğlu katılmıyor ama Akşener katılıyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i de arayarak Ayasofya’da kılınacak ilk cuma namazına davet etmiş. Akşener, Diyanet İşleri Başkanı’nın davetinden memnun kaldığını ifade edip cuma günü Ayasofya’da olacağını bildirmiş.

"Kadınlar için ayrı bölüm oluşturulacak"

"Kadınlar için ayrı bölüm oluşturulacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’da kılınacak cuma namazında kadınlara özel bir bölüm ayrılması için talimat verdiği söyleniyor. Erdoğan’ın kadınların rahatça ibadetlerini yerine getirebilmeleri için Ayasofya Camisi’nin içinde kadınlara yer ayrılmasını istediği ifade ediliyor. Ayasofya’daki ilk cuma namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kızları Esra Albayrak ile Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da katılması bekleniyor.'

"Kılıçdaroğlu kameralar önünde ibadeti doğru bulmuyor"

"Kılıçdaroğlu kameralar önünde ibadeti doğru bulmuyor"

Öte yandan BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın görüştüğüCHP kaynakları, Erbaş'ın davetini doğrularken, Kılıçdaroğlu'nun “kameralar önünde ibadet yapılmasını doğru bulmadığı” için daveti geri çevirdiğini ifade ettiler.

CHP liderinin Adalet Yürüyüşü sırasında da Ramazan Bayramı namazını küçük bir köy camiinde, kameralara kapalı ortamda kıldırdığına CHP kaynakları şu görüşleri dile getirdiler:

'Bunun temel sebebi, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'ibadet Allah için yapılır, siyaset için değil' düşüncesine inanmasıdır. Ayrıca hafta sonu partimizin 37. Olağan Kurultayı'nın yapılacağını da hatırlatmak isterim. Bu yoğun gündemde, başka herhangi bir programa katılmak da mümkün değil.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
34
16
10
8
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Özel hayatı nasıl siyatese karıştırıyorlar anlamam. Bir insanın dini özelidir. Kalkıp da "sen namaza gittin mi? Oruç tuttun mu? diye soramazsın bile. O yüzde... Devamını Gör

Bozkurt

Ahirette çan eğrisi varmış.

Ancient Guy

Tabi yandaş medya bunu sadece "Kılışdar cuma namazına katılmam dedi" şeklinde servis edeceği için aslında açıklama yapmasına bile gerek yokmuş.

yumit

Din ellerinde oyuncak olmuş bunların. Helal olsun başkanım en doğru karar.

Selmaank

Dizinde dinsizlik elinizde oyuncak oldu. Ne haltlar yiyorsunuz dinsizlik adı altinda