Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avrupa'nın Seçim Sezonu 'Wilders Etkisiyle' Başladı: Hollanda'daki Seçimin Galibi Rutte

 > 
36PAYLAŞIM

Hollanda'da yapılan genel seçimde bin 114 aday ve 28 parti yarıştı.  Seçimleri, 150 sandalyeli parlamentoda 33 milletvekili çıkaran Başbakan Mark Rutte'nin lideri olduğu Halkların Özgürlük ve Demokrasi Partisi kazandı. Rutte, "Görünen o ki VVD üst üste üçüncü defa Hollanda'da birinci parti olmayı başardı" diye konuştu. Lahey'de seçmenlerine seslenen Rutte, "Brexit ve ABD başkanlık seçiminin ardından bu gece Hollanda popülizmin yanlış türüne dur dedi" ifadelerini kullandı. Aşırı sağcı Wilders ise 20 milletvekili ile ikinci oldu. Görünen o ki en az 4 partili bir koalisyon yolda...

Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz sebebiyle bu seçimler, Türkiye'de de yakından izlendi. 

13 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede sandıklar dün Türkiye saati ile saat 23:00’te kapandı.

Hollanda seçimlerine katılım oranı yüzde 81 ile oldukça yüksek seviyeye ulaştı. Bu katılımın, son 30 yılın en yükseği oranı olduğu belirtiliyor. 

Kesinlik ifade etmeyen ilk sandık çıkış anketleri, oy verme işlemi bittikten hemen sonra yayınlandı.

Araştırma şirketi Ipsos'un verilerine göre, Başbakan Mark Rutte'nin liderliğindeki Liberal Parti (VVD) 33 sandalyeyle ilk sırada yer aldı.

Rutte'nin partisi yine de aldığı oyla, 2012 seçimlerinde elde ettiği 41 sandalyenin gerisinde kaldı.

Seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasının ardından zaferini ilan eden Rutte, yaptığı açıklamada, “Brexit ve ABD’de Trump’n kazanmasından sonra Hollanda yanlış bir popülizme ‘hayır’ dedi. Artık beraber olup istikrarlı bir hükumet kurmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı Geert Wilders'in liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) 20 sandalye kazandı.

Seçim kampanyasını ırkçı söylemler, İslam karşıtlığı, Türkiye ve yabancı düşmanlığı üzerinden yürüten Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) 19 milletvekilliği kazanabildi.

Mark Rutte’yi seçim zaferinden ötürü tebrik eden ırkçı lider şöyle konuştu:

“Onun yerinde olmak ve seçimin kazananı olmak isterdim. Ama aynı zamanda onlar 10 sandalye kaybetti bizse ilave 4 ya da 5 sandalye kazandık. Şimdi ikincilik için mücadele ediyoruz. Ben mücadeleciyim, biz de kazananların arasındayız”

Krizin Tam Ortasındaki İsim: Göçmen ve İslam Karşıtlığının Sembolü Wilders Kimdir? - onedio.com
Krizin Tam Ortasındaki İsim: Göçmen ve İslam Karşıtlığının Sembolü Wilders Kimdir? - onedio.com

Hollanda'daki seçimlerin sürpriz kazananı ise Yeşiller Partisi oldu.

Hollanda seçimlerinin en ciddi yükselişini ise Jesse Klaver liderliğindeki Yeşil Sol Parti elde etti.

Sol Yeşiller, oylarını yüzde 250 artırarak 16 sandalye kazandı.

İşçi Partisi'nin ise ağır darbe aldığı görülüyor. Anketler İşçi Partisi'nin parlamentodaki 38 sandalyesinin 9'a düşeceğini gösteriyor.

Türk milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk'ün kurduğu DENK Partisi 3 sandalye elde etti.

Erdoğan'a oy atıldı...

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isminin yer aldığı geçersiz çok sayıda geçersiz oy pusulası yer aldı.

Seçimde bin 114 aday ve 28 parti, 150 sandalye için yarıştı.

Seçim, sadece Hollanda açısından değil, AB'nin geleceği açısından da önem taşıyor.

Hollanda seçimleri, birçok önemli seçimin yaşanacağı Avrupa'da aşırı sağ ve popülist siyasi hareketlerin halk desteği hakkında da önemli ipuçları veriyor. 

Bu nedenle, seçimlerin sonuçları aşırı sağcı Wilders'in alacağı oy oranı yalnızca Avrupa'da değil, dünyada da yakından izlendi.

Adaylar seçim öncesi son mesajlarında ne demişti?

Seçim kampanyası boyunca ülkedeki camileri kapatarak İslam’ı yasaklayacağı sözünü veren ırkçı lider Geert Wilders son mesajında, sadece radikal unsurlara değil aynı zamanda İslam dininin kendisine de karşı durulması gerektiğini söyledi:

“Geçen yıl Almanya ve Avrupa’da yaşanan saldırıları biliyorsunuz. Eğer kendimizi buna karşı korumazsak ki bu sadece cihatçılara karşı değil İslam’ın kendisine karşı da olmalı. Eğer uzak durursak İslam, Hollanda ve özgür Batı dünyamızın artık var olmayacağını garanti edecektir. Bunun olmasına asla izin vermeyelim”

İki dönemdir başbakanlık görevini yürüten ve seçimden en güçlü parti olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılan Mark Rutte ise son sözlerini Lahey kentinde söylemişti.

Hollanda’nın İngiltere’den etkilenerek Avrupa Birliği’nden çıkmasının  söz konusu olamayacağını dile getiren Başbakan Rutte, böylesi bir durumun faturasının çok ağır olacağı konusunda uyarıda bulundu:

“Hollanda Avrupa Birliği’nden çıkmayacak. Ben bu ülkeyi güvende, istikrarlı ve müreffeh bir yerde tutmak istiyorum. Bu, NATO ve Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütlerde kalmak zorunda olduğumuz anlamına geliyor. Çünkü ticaret yoluyla çok sayıda iş imkanı sağlıyor. Bir buçuk milyon iş, doğrudan Avrupa iç pazarıyla bağlantılı”

Son 24 Saatte Neler Yaşandı? 11 Madde ile Türkiye ve Hollanda Arasındaki Diplomatik Kriz - onedio.com
Son 24 Saatte Neler Yaşandı? 11 Madde ile Türkiye ve Hollanda Arasındaki Diplomatik Kriz - onedio.com

Hollanda oldum olası en az iki partili koalisyonlarla yönetiliyor.

Hollanda ekonomisinin krizden çıkmasıyla birlikte, bu yılki seçimlerin ana gündem maddesi de göç konusu oldu, söylem ise milliyetçiydi...

The Economist

Siyasi yorumcular, partilerin kampanyalarında ekonomi ve mali krizden çıkış gibi politika odaklı davranmaktan çok, milliyetçi duygulara hitap etmeye çalıştıklarına dikkat çekti. 

Başbakan ve VVD lideri Mark Rutte, seçim kampanyasını başlattığı açık bir mektupta "normal olmaya" ve Hollanda kültürünü kabul etmeye hazır olmayanların ülkeden ayrılması gerektiğini söyledi.

İnsan hakları örgütleri ise Rutte'nin göç konusunda tavrını sertleştirerek anayasayı ihlal ettiğini öne sürdü. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Hollanda Direktörü Anna Timmerman BBC'ye yaptığı değerlendirmede, "Rutte, sanki 'light' PVV gibi davranıyor" demişti. 

Rutte, nefret suçu işleyen mültecilere verilecek cezaların artırılması, kamusal alanda peçenin yasaklanması ve savunma harcamalarının yükseltilmesini vaat etti. 

Rutte'nin bu tutumunun 'Wilders etkisiyle' Hollanda'da siyasi eksenin sağa kaymasından kaynaklandığı öne sürüldü.

Bu arada Hollanda nüfusunun yaklaşık yüzde 30'unu göçmenler oluşturuyor.

Resmi sonuçlar ise 21 Mart'ta açıklanacak.

Sonuçların resmiyet kazanmasının ardından hükümet kurma görüşmeleri başlayacak. 

En fazla milletvekili çıkaran partinin diğer partilere hükümet kurma teklifi götüreceği sürecin günler, haftalar hatta aylar süreceği belirtiliyor. 

1977'deki seçimin ardından hükümet 208 günde kurulmuş, 2012'de ise sonuca 54 günde ulaşılmıştı.

AA, Reuters,  Euronews ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir