Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşkın Cinsiyetinin Olmadığının 16 Kanıtı

-
Aşkın Cinsiyetinin Olmadığının 16 Kanıtı

ABD’nin Orlando şehrinde yaşanan homofobik saldırı, 7. Trans Onur Yürüyüşü’ne ve 14. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne valilik tarafından izin verilmemesi, bu yılki Onur Yürüyüşlerine karşı Alperenler’in ve Müslüman Anadolu Gençliği’nin sert açıklamaları, LGBTİ+ bireyleri ve destekçilerini derinden üzdü ve sinirlendirdi.

Böyle bir dönemin içindeyken ve LGBTİ+ bireyler için çok önemli bir haftayı yaşıyorken, sizlere Nisan-Mayıs döneminde yaptığım bir çalışmayı paylaşmak istiyorum.

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Aşkın Ulaş KABA (yani ben :)) tarafından hazırlanan "Öteki" adlı interaktif sergi, öğrencilerin ayrımcılık gruplarına yaklaşımlarını sorguluyor ve bunu görsel bir dille ifade etmeyi amaç ediniyor. Öğrencilerin doldurmalarına açık 5 farklı tablonun bulunduğu sergide, bir tanesinin başlığı da "Benim İçin Farklı Cinsel Yönelimler…"di. Tabloda 80 kutucuk boş bir şekilde öğrencilere sunuldu. Bir hafta boyunca öğrenci kantininde asılı kalan tabloya, öğrencilerin kendi rahat ortamlarında, konuyla ilgili fikirlerini yazmaları istendi.

Bir hafta sonra toplanan afişlerde bulunan fikirler, Aşkın Ulaş KABA tarafından renklerle yorumlandı. Mavi, boş alanları; kırmızı, konu ile ilgili olumsuz görüşleri; yeşil, konu ile ilgili olumlu görüşleri; sarı ise konu ile uyumsuz fikirleri gösteriyor.

Bu noktadan sonra Şişli Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen II. Ulusal Şişli Sempozyumu’nda sergilenen çalışmanın, görselliğini ve interaktifliğini arttırmak adına tabloların yanına renkli etiketlerden konularak, katılımcıların ve öğrencilerin çalışma üzerinde değişiklik yapabilmeleri sağlandı.

Haftanın anlam ve önemi adına yeşil etiketlerle renklendirilen kareleri gururla sunarım :)

Yürüyüşlerde atılan sloganlar olmazsa olmaz

Kim karışabilir ki!

Gökkuşağı sevgisi bir başka

Homofobikler her yerde!

Tabii ki cevap gecikmemiş!

Katmerli cevap!

Kerimcan da unutulmamış :)

En sevdiğimiz soru

Aşkın seni bir şekilde bulur :)

En önemlisi de bu değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir