Görüş Bildir
Haberler
Asgari Ücret Komisyonuna Katılan İşçi: 'Borçları Ödeyince Maaşımdan Geriye 3 Lira Kalıyor'

etiket Asgari Ücret Komisyonuna Katılan İşçi: 'Borçları Ödeyince Maaşımdan Geriye 3 Lira Kalıyor'

Emre Ordu
07.12.2018 - 22:55 Son Güncelleme: 08.12.2018 - 08:58

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılı asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya bu yıl ilk kez bir işçi, özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez de katıldı. Milyonlarca asgari ücretliyi temsilen komisyonda yer alan 2 çocuk annesi Görmez, yaşadığı geçim sıkıntısını anlattı. Görmez, maaşının kredi kartlarına gittiğini, aylık taksitleri ödedikten sonra maaşından geriye 3 lira kaldığını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün Ankara’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde çalışmalarına başladı. 2019 yılında uygulanacak asgari ücret için toplanan Komisyona, yaklaşık 7 milyon işçiyi temsilen ilk kez bir işçi, Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşke’de özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez katıldı.

Komisyonda asgari ücretlilerin taleplerini dile getiren Gülden Görmez, bugün Yalova İstanbul Caddesi üzerinde kiralık oturduğu evinde basın mensuplarını ağırladı. Bir sürü önce eşinden ayrıldığı öğrenilen 2 çocuk annesi Görmez, ailesinin geçimini güçlükle sağladığını söyledi. Görmez şöyle konuştu:

"15 günlük doğalgaz faturası 150 lira"

"15 günlük doğalgaz faturası 150 lira"

'15 gün önce yakmaya başladım doğal gazı. Bu 15 günlük bir fatura. 150 lira gelmiş. 850 lira zaten kira ödedim; 1000 lira yaptı. Şimdi kredi taksitim var, 650 lira. Onu ödeyeceğim; 1650 lira yapıyor. Ben yol ve yemek ücreti alıyorum ama iş yerinde yemek yiyorum. Çalışma saatinin içerisinde yemek yemek zorundayım. Para zaten oraya gidiyor. Yol parası da zaten yola gidiyor. 1603 liradan ayda elimde 3 lira kalıyor.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Kriz yönetimi gibi"

"Kriz yönetimi gibi"

Maaşının çektiği kredi borcuna ve kiraya gittiğini belirten Görmez, 'Bu faturaları kredi kartlarımdan ödüyorum. Diğer kartım müsaitse oradan çekip onun asgarisini, oradan çekip diğerinin asgarisini yatırarak, böyle yürüyor. Bu krediyi de onun için çektim zaten çünkü kredi kartlarım doluydu artık dönmüyordu. Kredi çekip en azından biraz rahatlayayım istedim. Kriz yönetimi gibi. İyi mi oldu? Hayır iyi olmadı. Şimdi 650 lira hem kredimi ödüyorum hem de kredi kartımı kullanmaya devam etmek zorunda kalıyorum. Bunu da orada dile getirdim” diye konuştu.

"Ben herkesin sesi olarak oradaydım"

"Ben herkesin sesi olarak oradaydım"

Komisyonun ilk toplantısında asgari ücretle geçinen işçilerin sorunlarını dile getirdiğini söyleyen Gülden Görmez, “İnşallah buna duyarlı olurlar çünkü bir tek bu durumda olan ben değilim. Ben herkesin sesi olarak oradaydım ve birçok asgari ücretli de bu şekilde geçiniyor. Kredi kartı olmayan da var, kredi alamayan da var, sadece o parayla döndürmeye çalışan var. İnsanlar çocuklarını okutamıyor. Bırakın, okul masraflarına bu para yetmiyor bile. Servis tutmak zorunda kalıyorlar, okul için başka ihtiyaçlar oluyor. Yani olmuyor, gitmiyor artık. Bugünkü yemeğimiz makarna; daha ne anlatayım ki. Anlatacak bir şey yok. Aslında herkes farkında. Asgari ücretlinin ne kadar sıkıntı çektiğinin herkes bilincinde' diyerek serzenişte bulundu.

"2 bin lira üstü ve enflasyon oranının maaşa yansımasını istiyoruz"

"2 bin lira üstü ve enflasyon oranının maaşa yansımasını istiyoruz"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Asgari ücret beklentisini de dile getiren Görmez, “O artık onların duyarlılığına, gerçekten bizi anlayıp anlamadığına bağlı. İnşallah 2 bin lira üstü ve enflasyon oranının maaşa yansımasını istiyoruz. Enflasyon rakamları çok yüksek şu an. Böyle olursa belki biraz, yine bu tabii eksik ama en azından nefes alabiliriz” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
564
183
47
12
9
8
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
u1g9u0r5

Kredi kartım yok.Şimdi bende yaşantımı yazayım..Güvenlik görevlisiyim Asgari ücret artı gece parası alıyorum.Gece 14 saat çalışıyorum.2000 tl veriyor iş yeri... Devamını Gör

u1g9u0r5

Asgari ücret 1600 tl ile gecinen kişiler oscara aday kişilerdir ki gecinemiyorlar hepsi borç icinde bende borclanıyorum yavas yavas.Bu arada Asgari ücret 160... Devamını Gör

Alican Türkkollu

Serbest piyasa Allah'ı olmuş düşük gelirliyi siklemeyip, orta gelirliyi de vergileriyle fakirleştiren adamlara oy vermeye devam edelim, çok az kaldı fakirler... Devamını Gör

Belphegor

Asgari ücret komisyonundan cevap gecikmedi: NAPİM?

Belphegor

''Ananı da al git'' Vecizeler, vecizelerimiz...