Asgari Ücret Görüşmeleri Başladı, Milyonların Gözü Komisyon Toplantılarında

 > -

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında geçerli olacak ve yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmaları çerçevesindeki ilk toplantısını bugün gerçekleşti. 

Komisyonda bu yıl ilk kez asgari ücretli bir işçi de yer alacak ve 1.603 lira ile nasıl geçindiğini anlatacak.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), hükümeti ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Son derece demokratik ve şeffaf ortamda yürütülen komisyon toplantılarıyla işçi ve işverenlerimizin haklarını koruyarak, ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum." dedi.

Türk-İş 'en az 2.000 lira + enflasyon' istiyor.

İşçi tarafını temsil eden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bu sabah düzenlediği toplantıda yüzde 25'lik enflasyon artışı ve refah payıyla 2,000 TL'nin üzerinde bir ücret talep edeceklerini söyledi.

"Enflasyon altında hiçbir zammı ne görüşürüz ne konuşuruz" diyen Atalay, asgari ücret artışı için kırmızı çizgilerinin enflasyon olduğunu, altında bir artışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Son üç-dört ayda yaşanan enflasyona baktığımızda yüzde 24-25'lerden bahsediyoruz. Enflasyon farkını talep ediyoruz. Bunun üzerine refah payı da talep edeceğiz. Refah payını birlikte konuşuruz" dedi.

Komisyonda yer almayan DİSK, asgari ücretin 2.800 lira olması gerektiğini, hane halkının da asgari ücret tespitinde hesaba katılması gerektiğini açıkladı.

DİSK '2.800 Lira Olmalı ve Vergi Dışı Bırakılmalı' Dedi - onedio.com
DİSK '2.800 Lira Olmalı ve Vergi Dışı Bırakılmalı' Dedi - onedio.com

TİSK ise 'işletmelerin ekonomik durumları da göz önünde bulundurulsun' diyor.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamlarına odaklanılmaması gerektiğini belirterek, "Enflasyon rakamının dışında ülkenin ve işletmelerin içerisinde bulunduğu ekonomik durumlar, yatırım ve rekabet ortamı ile işsizlik oranı da göz önünde bulundurulsun" dedi.

Peki asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 üyeye sahip. Bunların beşi işçiyi, beşi işvereni, beşi hükümeti temsil edecek. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret, 2018 için yüzde 14.2 artışla 1.603 lira olarak belirlenmişti.

Türk-İş'in son raporuna göre yoksulluk sınırı 6.400 liraya dayandı, açlık sınırı ise 1.943 lira.

Yoksulluk Sınırı 6.400 Liraya Dayandı: 'Asgari Ücret, Sadece Aylık Gıda Harcamasını Bile Karşılamaktan Uzak' - onedio.com
Yoksulluk Sınırı 6.400 Liraya Dayandı: 'Asgari Ücret, Sadece Aylık Gıda Harcamasını Bile Karşılamaktan Uzak' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir