Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Artvin, Cerattepe'de Polis Müdahalesi

 > 
323PAYLAŞIM

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi'nde bakır madeni çıkarmak isteyen şirketin araçlarını engellemek için başlatılan eylem sürüyor. Artvinliler geceyi ateş yakarak yaylada geçirirken, bölgeye takviye olarak çok sayıda polis ve asker gönderildi. Polis halka biber gazlı müdahalede bulundu. Yeşil Artvin derneği başkanı Nur Neşe Karahan dahil olmak üzere 4 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmasını protesto etmek için Artvin Valiliği önünde oturma eylemi ve açlık grevine başladı.

Dün Kente 3 kilometre uzaklıktaki Atmaca mevkisinde otomobilleriyle yolu kapatan ve şirketin araçlarını geçirmesine izin vermeyen Artvinlilere, polis ekipleri dün iki kez biber gazlı müdahalede bulunmuştu.

Geceyi yayla yolunda ateş yakarak geçiren direnişçiler, çimenlerin üzerinde uyudu

Halkın yolu kapatmak için bıraktığı araçlar, güvenlik güçleri tarafından çekiciyle kenara alındı

Direniş sırasında halkın yolu kapatmak için bıraktığı araçlar, güvenlik güçleri tarafından çekiciyle kenara alındı, kamyonlar da vinç yardımıyla kaldırıldı.

Yeni barikatlar kuruldu

Polisin araçları çekip yolu açarak ilerlemesi üzerine, direniş için bu kez yaklaşık 200 metre yukarıda taş, odun ve çöp tenekeleriyle barikatlar kurdu.

Bu sabah bölgeye çok sayıda güvenlik görevlisi geldi

Cerattepe yolunun açılması için 6 ilden gelen çevik kuvvet ekiplerine ek olarak bu sabah bölgeye çok sayıda güvenlik görevlisi geldi. Çevik kuvvete takviye olarak gelen polislerin yanı sıra Erzurum'dan da bir askeri birliğin olay yerine uzak bir bölgede konuşlanması dikkat çekti.

Yaklaşık 300 kişilik grup, sabah saatlerinden itibaren 'Direne direne kazanacağız' sloganları atarak barikatın arkasında beklemeye başladı.

Cerattepe'de halk güne polis müdahalesi ile başladı

Fotoğraf: Yeşil Artvin Derneği

Fotoğraf: Yeşil Artvin Derneği

DHA

Neşe Karahan bu sabah saatlerinde gözaltına alındı

DHA'ya konuşan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, direnişe bugün de devam edeceklerini belirterek, "Bugün farklı bir müdahale olacağını görebiliyoruz. Biz de 20 yıldır direniyoruz. Bizim silahımız yok. Başka hiçbir şeyimiz yok. Bedenimizle bütün canlıların yaşam hakkını savunuyoruz. Artvin halkı olağanüstü bir direniş gösteriyor. Bugün de bunu sürdüreceğiz" demişti. 

Karahan'ın 3 kişi ile birlikte gözaltına alındığı bilgisi var.

CHP’li vekil Cerattepe için açlık grevinde

Salı günü maden çıkarılmasını protesto etmek için Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesindeki gösterilere katılan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, bugün de Artvin Valiliği önünde açlık grevine başladı.

Bayraktutan, sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yaptı. “Artvin Cerattepe'de yaşanan olağanüstü olayları ve hukuk dışı uygulamaları protesto etmek için; Artvin'de kan akmadan, insanlar zarar görmeden yaşanan vahşet bitsin diye oturma eylemine ve açlık grevine başladım” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Yeşil Artvin Derneği

Dün neler oldu?

Cerattepe'de Halk Haykırıyor: #ArtvindeMadenCinayettir! - onedio.com
Cerattepe'de Halk Haykırıyor: #ArtvindeMadenCinayettir! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir