Ankara Kulisi: Saray'daki Zirveden Sonra Abdullah Gül Çevresine 'Fişini Çektim, Çıktım' Demiş

 > -

9 Şubat akşamı 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan’ın sürpriz bir şekilde Beştepe’deki Saray’da bir araya gelmeleri başkent kulislerini hareketlendirmiş, üç saate yakın süren görüşmenin ardından basına görüşmenin ‘çok olumlu bir havada geçtiğini’ ve ‘birlik beraberlik vurgusu’ yapıldığını yansımıştı. Ancak Cumhuriyet’ten Ayşe Yıldırım, işin aslının pek öyle olmadığını, görüşmenin ‘olumlu bir havada geçmekten’ uzak olduğunu kaydetti ve kulislere göre Gül’ün iç politika, dış politika ve parti kadroları hakkında Erdoğan’a sert eleştiriler getirdiğini yazdı. Gül’ün yakın çevresine görüşmeyi anlatırken 'Her şeyi söyledim, fişini çektim çıktım' dediği de konuşuluyor...Öte yandan 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hakkındaki iddiaları Twitter hesabından yaptığı açıklamayla yalanladı.

Cumhuriyet’ten Ayşe Yıldırım, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen görüşmenin basına yansıdığı gibi ‘çok olumlu bir havada geçmekten’ uzak olduğunu kaydetti. Ankara’daki havayı ve edindiği bilgileri bugünkü köşesinde paylaşan Yıldırım, kulislere göre Gül’ün iç politika, dış politika ve parti kadroları hakkında Erdoğan’a sert eleştiriler getirdiğini yazdı.

Gül ‘kaygı’ düzeyini aşmış

Gül, Erdoğan’a başkanlık sisteminden vazgeçmesi çağrısı yaptığını yazan Yıldırım'ın yazısından ilgili bölüm şöyle: 

"Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’nın özellikle son aylarında dönemin Başbakanı Erdoğan ile aralarının limoni olduğunu herkes biliyordu. Gül’ün gerek doğrudan gerekse aracılarla Erdoğan’ı yumuşak üslubuyla uyardığı, ‘kaygılarını’ ilettiği de biliniyordu. Ama kulislere göre bu son görüşmede Gül ‘kaygı’ düzeyini aşmış. Ve rahatsız olduğu “her şeyi” söylemiş."

Erdoğan “Gel sen de sorumluluk al, dış politikanın koordinasyonunu sana verelim” demiş...

Erdoğan’ın “Gel sen de sorumluluk al, dış politikanın koordinasyonunu sana verelim” önerisinde bulunduğunu yazan Yıldırım şöyle devam ediyor:

"Tek bir amaç için, başkanlık uğruna ülkeyi yönetilemez hale getirdiğini anlatmış. İçerideki karmaşadan, dışarıda süren savaştan, ülkenin içine çekildiği bataklıktan ve dış politikanın başarısızlığından söz etmiş. Başkanlık hayalinden vazgeçmesi gerektiğini hissettirmiş. Yine kulislere göre bunun üzerine Erdoğan, “Gel sen de sorumluluk al, dış politikanın koordinasyonunu sana verelim” önerisinde bulunmuş. Bu sürrealist öneri Gül için başka bir eleştirinin de önünü açmış. “Hayır” diyen Gül’ün, birlikte yola çıktıkları partinin kurucularından kimsenin kalmadığını anlattığı söyleniyor.
Tüm bu konuşmanın sonunda Erdoğan’ın ne söylediğini merak ediyorsunuzdur. Ankara kulislerine göre sadece dinlemiş."

Gül ile 2,5 Saatlik Görüşme Sonrası Arınç'tan Açıklama: 'Trollerin, Troliçelerin Ne Dediğinin Önemi Yok' - onedio.com
Gül ile 2,5 Saatlik Görüşme Sonrası Arınç'tan Açıklama: 'Trollerin, Troliçelerin Ne Dediğinin Önemi Yok' - onedio.com

"Normal şartlarda bu gibi görüşmelerin ardından kimseyle konuşmayan Gül, bu kez doğrudan Arınç’ın evine giderek en yüksek perdeden mesajını vermişti: Yanınızdayım, sizinleyim.
Gül’ün yakın çevresine görüşmeyi anlatırken her ne kadar Ankara’da tedavi gören anne ve babasını ziyaret edeceği bilinse de, “İstanbul’dan Ankara’ya sırf bu amaçla geldiysem bu önemlidir” türünde cümleler kurduğu ve “Her şeyi söyledim, fişini çektim çıktım” dediği de konuşuluyor."

Gül'den yalanlama geldi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la 9 Şubat'ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptıkları görüşmeye ilişkin bugünkü Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde söylediği iddia edilen “Her şeyi söyledim, fişini çektim, çıktım” ifadelerini yalanladı.

Abdullah Gül, bugünkü Cumhuriyet gazetesinin sürmanşetinde "Fişini çektim çıktım" başlığıyla yer alan haberi sosyal medyada yalanladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraİstanbulRecep Tayyip ErdoğanTwitteranne
Görüş Bildir