Görüş Bildir
Haberler
Ankara Garı Saldırısı İçin 11 Bin 750 Yıla Kadar Hapis İstemi

Ankara Garı Saldırısı İçin 11 Bin 750 Yıla Kadar Hapis İstemi

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te IŞİD'in yaptığı canlı bomba saldırısıyla ilgili iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. 10'u tutuklu 36 şüpheli hakkında 7 bin 631 yıldan 11 bin 750 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 10 Ekim 2015'te Ankara Garı önündeki terör saldırısıyla ilgili hazırladığı iddianame, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre iddianamede bazı şüphelilerin 'anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek' ve '100 kişiyi öldürmek' suçundan 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yanında, saldırıda yaralananlar için de 'terör örgütünün faaliyeti kapsamında 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek', ayrıca 'terör örgütünün faaliyeti kapsamında ruhsatsız silah ve patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından da toplam 7 bin 631 yıldan 11 bin 750 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

İddianamede, bazı şüpheliler için ise 'silahlı terör örgütü IŞİD üyesi olmak' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede şüphelilerin, 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni tağut ve düşman gördükleri, emniyet, Silahlı Kuvvetler, istihbarat birimleri, hidroelektrik santrallere yönelik saldırılar ile 1 Kasım 2015 seçimlerinin ertelenmesi için eylem hazırlığı yaptıkları' belirtiliyor.

Olay günü Gar önünde toplanan grup kortej hazırlığına devam ederken, saat 10.04'te 3 saniye arayla iki kez patlama meydana geldiği, 2'si çocuk 100 kişinin öldüğü ve 20'si çocuk 391 kişinin yaralandığı aktarılan iddianamede, saldırı üzerine olay yeri ve yakınındaki güvenlik kamera kayıtlarının incelemeye alındığı bildiriliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İddianamede sanık olarak yer alan isimler

İddianamede sanık olarak yer alan isimler

'İlhami̇ Balı, Deni̇z Büyükçelebi̇, Edremi̇t Türe, Yakub Şahi̇n, Hakan Şahi̇n, İ̇brahi̇m Hali̇l Alçay, Resul Demi̇r, Hacı Ali̇ Durmaz, Hüseyi̇n Tunç, Abdülmubtali̇p Demi̇r, Talha Güneş, Mehmet Kadi̇r Cebael, Meti̇n Akaltın, Savaş Yıldız, Burak Ormanoğlu, Suphi̇ Alpfi̇dan, Hasan Hüseyi̇n Uğur, Bayram Yıldız, Kenan Kutval, Ahmet Güneş, Abdulhami̇t Boz, Cebrai̇l Kaya, Ömer Deni̇z Dündar, Muhammet Zana Alkan, Walenti̇na Slobodjanjuk (Kazakistan vatandaşı), Mustafa Deli̇başlar, Mehmedi̇n Baraç, Ni̇hat Ürkmez, Nusret Yılmaz, Kasım Dere, Yakup Selağzı, Erman Eki̇ci̇, Yakup Karaoğlu, Yakup Yıldırım, Esi̇n Altıntuğ ve Hati̇ce Akaltın.'

Mahkeme, duruşma gününü henüz belirlemedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

11749 yıl iyi hal indirimi alacaklar

Pasif Kullanıcı

Kuzey Kore'ye " Abi siz bu işin uzmanısınız alın naparsanız yapın" diyip sepetleyelim ?

Therewasauser

Bundan 7 bin yıl önce yazı bulunmamıştı daha