Görüş Bildir
Haberler
Alaçatı’ya Yargı Freni

Alaçatı’ya Yargı Freni

Onedio Medya
04.04.2015 - 11:32 Son Güncelleme: 04.04.2015 - 20:37
İçeriğin Devamı Aşağıda

İzmir Alaçatı’da Diyanet İşleri’ne devredilen işletmelerden Sailors Otel ve Orta Kahve’nin tahliyesine yargı ‘dur’ dedi.

İzmir 5. İdare Mahkemesi, tahliye kararıyla ilgili yürütmenin durdurulması kararı verdi. Avukat Barış Kaşka, kararın diğer işletmeler için de emsal olacağını belirtti. 

Hürriyet'ten Banu Şen'in haberine göre, Büyükşehir Belediyesi Yasası’nın çıkmasıyla Alaçatı Belediyesi’nin kapatılmasının ardından belediyeye ait taşınmazlar Diyanet İşleri’ne devredilmişti. Taşınmazların Diyanet İşleri’ne devredilmesiyle, şubat sonunda Alaçatı Müftülüğü, söz konusu 22 dükkana ve el sanatları tezgahlarına tahliye kararı tebliğ etti. Ek sürenin de dolmasıyla, yaza günler kala Türkiye turizminin gözdesi ve dünyaca ünlü sörf merkezi olan Alaçatı’da, esnaf karara itiraz etti, eylem düzenledi. 

SAILORS OTEL İTİRAZ ETTİ

Bu taşınmazlardan biri olan ve dün Sailors Otel ve Orta Kahve olarak işletilen Eski Tarihi Alaçatı Belediye Binası da 31 Mart 2014’te Çeşme Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü’ne tahsis edildi. Bu devir ve tahsisten sonra yeni mal sahibi olan İlçe  Müftülüğü, Otel Sailors Otel’e  12 Şubat 2015’te “Tahliye” yazısı gönderdi. Sailors Otel avukatı Barış Kaşka, tahliye kararına itiraz etti. İzmir 5. İdare Mahkemesi’nde görülen davada tahliye kararıyla ilgili durdurma kararı çıktı. Sailors Otel avukatı Barış Kaşka, kararın diğer işletmelere örnek teşkil edebileceğini vurgulayarak şu yorumda bulundu:  “İdare Mahkemeleri yürütmenin durdurulması kararlarını tartışırlarken işin esasına da girerler bu anlamda bu karar umut vericidir. Diğer husus ise biz konuya politik olarak yaklaşmıyoruz ve 6360 sayılı yasayı da tartışmıyoruz. Ama çok basitçe şunu söylüyoruz... Çeşme Müftülüğü veya Çeşme Kaymakamlığı sen Türk Borçlar Kanunu’nda yapılan 2012 değişikliği ile yeni maliksin. Beni tahliye etmek istiyorsan geçmişten gelen sözleşmeme bakacaksın bana fesih ihbarı yollayacaksın ve tahliye etmek istiyorsan da Çeşme Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açacaksın. Ama beni sanki fuzuli işgal varmış gibi idari yöntemle tahliye edemezsin mutlaka mahkemeden tahliye kararı alman gerekir. Gördüğünüz gibi tartışma hukukidir. Lehte ve aleyhte görüşler olabilir. Türk yargısının doğru kararı vereceğine inanıyoruz.“

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0