AKP'nin Dokunulmazlık Teklifi Hazır

16PAYLAŞIM

AK Parti dokunulmazlıkların kaldırılması konusundaki teklifine CHP'den gelen 3 ayrı önerinin üçüncüsünü dikkate alarak son şeklini verdi. AK Parti kendisine resmi olarak cevap veren tek parti CHP olduğu için önerisini CHP'ye götürecek.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, AK Parti MYK toplantısında dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği ele alındı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'ya ilettiği 3. önerinin "makul ve değerlendirilebilir" bulunduğu bildirildi.

CHP'nin 3. önerisi neydi?

CHP'nin bu önerisi anayasa değişikliğinin yapıldığı tarihe kadar işlenen tüm suçlar için dokunulmazlığı otomatik olarak kaldırıyor. Ayrıca haklarında soruşturma komisyonu kurularak ancak Yüce Divan'da yargılanabilen bakanlar için bu durumu ortadan kaldırıyor. Bakanlar için soruşturma komisyonu kurulmaksızın dosyalarının yargıya intikal ettirmesini getiriyor.

AK Parti 17 - 25 Aralık soruşturmaları kapsamında Yüce Divan'da yargılanmaları gündeme gelen 4 bakanı ile ilgili 'hayır' kararı nedeniyle eleştirilmişti.

CHP'den AKP'ye Dokunulmazlıkla İlgili 3 Öneri - onedio.com
CHP'den AKP'ye Dokunulmazlıkla İlgili 3 Öneri - onedio.com

Olumsuz yanıtta öneri TBMM'ye sunulacak

AK Parti, daha önce diğer partilerle paylaştığı önerisini, TBMM'de bulunan dokunulmazlık dosyalarının yanı sıra savcılıklar, Adalet Bakanlığı ve Başbakanlıkta bulunan fezlekeleri de kapsayacak şekilde revize etti.

Grup Başkanvekili Naci Bostancı, revize edilen öneriyi CHP'ye iletecek. Bostancı'nın bugün ya da yarın CHP Grubu ile görüşeceği ifade edildi.

Türkiye'de Dokunulmazlık Tartışması ve Dünyadan Dokunulmazlık Örnekleri - onedio.com
Türkiye'de Dokunulmazlık Tartışması ve Dünyadan Dokunulmazlık Örnekleri - onedio.com

CHP'nin teklife "evet" demesi halinde, anayasa değişikliği teklifi için sürecin hızlı işletilmesi planlanıyor ancak CHP'nin olumsuz yanıt vermesi halinde AK Parti, vakit kaybetmeden önerisini TBMM Başkanlığına sunma kararı aldı.

AK Parti, tekliflerine resmi yanıt vermeyen HDP ve MHP ile görüşmeyecek.

'Dokunulmazlıklarla İlgili Muhalefetin Olumlu Tutum Sergileyeceğini Sanmıyorum; Kendi Teklifimizi Vereceğiz' - onedio.com
'Dokunulmazlıklarla İlgili Muhalefetin Olumlu Tutum Sergileyeceğini Sanmıyorum; Kendi Teklifimizi Vereceğiz' - onedio.com

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da, dokunulmazlıklar konusunda sundukları teklife yönelik muhalefetten olumlu bir tutum geleceğini sanmadığını belirterek, muhalefetin kabul etmemesi durumunda kendi tekliflerini Meclis'e vereceklerini söylemişti.

"AKP, önerilerimizden birisini kabul ederse 'hadi yürüyelim' deriz"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise partisinin dokunulmazlıklarla ilgili AKP'ye sunduğu üç farklı öneriye ilişkin "AK Parti 3 önerimizden birisini kabul ederlerse 'hadi yürüyelim' deriz ama en ufak bir değişiklik varsa yetkili organlarımıza taşımak zorundayız. Dokunulmazlıkla ilgili AK Parti önerilerini getirsin yetkili organlarımıza sunalım" açıklamasında bulundu.

AA ve Al Jazeera

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir