Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akıl Hastanelerinde Hastaları Tedavi Etmek (!) Amacıyla Yapılmış 'Bir İşkence': Hidroterapi

-

Akıl hastanesi, insan zihninde daha çok hasara neden olan bir akıl tamirhanesi.

Ya da bir başka bakış açısıyla, içeridekileri, dışardakilerden; dışarıdakileri de içeridekilerden korumak için yapılmış izole bir yer.

Akıl sağlığı korunmak istenen dışarıda bırakılanlar mı yoksa içeriye tıkılanlar mı olduğu bilinmez bir türlü.

İçeride olanların tedavisi içinse tarih boyunca akıl almaz yöntemler denenmiş, insan zihninin derinleri oyulmuştur.

Akıl hastanelerinde en sık uygulanan tedavi yöntemi pek çoğunuzun bildiği gibi, lobotomidir.

Frontal lobotomi, yani beynin frontal lobunun operasyon ile alınması, 20. yüzyılın başlarında oldukça gözde bir tedavi yöntemiydi ve psikiyatristler tarafından şiddetle önerilirdi.

Ağır psikolojik vakaların tedavi edilmesi için beynin ön lobundan bir delik açılıp, bir takım bağlantıların kesilmesi ya da tamamen yok edilmesi hedefleniyordu.

Depresyon, kişilik bozuklukları hatta zeka geriliği durumlarında bu yöntem uygulanırdı.

Akıl hastanelerinde tedavi gören (!) hastalara uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise, hidroterapidir.

Hidroterapi, ruhsal çalkantılar yaşayan, akli dengesi bozuk olan hastaları tedavi etmek amacıyla geliştirilmiş bir yöntemdi.

Tedavi için hastalar, içinde bulundukları duruma göre çok sıcak ya da çok soğuk su küvetlerine zorla yatırılıyordu.

Hiperaktif hastalar kaynayan suda bekletilirken, az hareket eden ve uyuşuk olan hastalar ise buz gibi sularda bekletiliyordu.

Hastalığın derecesine göre de hasta, küvette saatlerce ya da günlerce yatırılıyordu.

Hidroterapide kullanılan bir diğer yöntem ise, çok soğuk ya da çok sıcak suyun içinde bekletilmiş havluların hastanın vücuduna uygulanmasıydı.

Psikiyatristler, bu şekilde beynin ilgili bölümlerini uyardıklarını düşündüler yıllarca.

Fakat, istenilen gelişim süreci yakalanmadığı zamanlarda olayı bir adım daha ileri taşıdılar.

1900’lü yıllarında başında hidroterapinin fayda sağlamadığı konusunda tartışmaların yükseldiği bir dönemde akıl almaz bir olay yaşandı.

Akli dengesi yerinde olmayan bir hasta, Londra’da bulunan Bedlam Akıl Hastanesinde çarmıha gerilerek, üzerine yüksek basınçlı soğuk su sıkıldı.

Bu olayın basında yer almasıyla birlikte de hidroterapinin akıl hastanelerinde tedavi olarak kullanılması tarihe karıştı.

Günümüzde hidroterapi, su kullanarak ve sudan faydalanarak ağrının giderilmesi ve tedavi edilmesi konularında çalışmalar içeren, fizyoterapi kapsamında yer alan bir tıp dalıdır.

Bu yöntem; kan dolaşımını arttıran ve bir nevi rahatlama sağlatan bir tedavi türüdür ve halen kullanılmaktadır.

Elbette akıl hastalıklarını tedavi etmek gibi bir amaç güdülmeden…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alperen-a.kaya

Zaten şu lobotomiye oldum olası ayarım neymis beynin zararlı kısımlarıymış be kardeşim 17,18,19,20 yüzyılda deli muamelesi görenlerin çoğu tecavüz taciz travma savaş korkusu şizofreni gibi dertlerden muzdaripti hele birde yokluk dediğimiz kısım eklenince insanın delirmemesi elde değil bilim insanlari dediğimiz kesimin her biri birer josef mengele birer ölüm meleğidir bu uğurda ölenlere Allah harbiden rahmet eylesin yazık garibim insanlar hala daha aynı sıkıntılar içindeler yetimhaneler,huzurevleri ve tabiri caizse tımarhanelerde calışanlar bu işleri severek ve topluma kazandırma amacı güderek yapacak. Yoksa daha neler neler duyar nelere hayret eder üzülürüz..

gokhan96

Bu yöntemleri uygulayan insanlar nasıl doktor olmuş ya? Git 5 yşındaki çocuğa sor bu yöntemlerin ne kadar salakça olduğunu o 5 yaşındaki çocuk bile bilir. Bence o yöntemleri uygulayan insanlar sadistti, ne yazık ki karşı komşumuz akrabamız bile sadist olabilir çok fazlalar, mesela kavga eden iki insanı seyredenlerde sadisttir. Aralarında konuşuyorlar; nasıl vurdu baksana, oooo çenesi dağıldı, kır onun ayağını vs. ve eskiden meydanlarda yapılan idamları izlemek için insanların meydanlara akın etmesi, anamız,baabamız,kardeşimiz,çocuğumuz bile sadist olabilir. Bu toplumun düzeltilmesi gerek, bir daoktor nasıl bu työntemlerin yararlı olabileceğini düşünebilir? Canımızı bunlara mı emanet ediyoruz??? Bir doktorun bu saçma yöntemlerin doğru olduğunu düşünmesi çok kötü.

bagatur-kabasakal

Sağlam bir zihin bile "delisin sen" empozesi sonrasında kaymaya başlarken, o hastanelerden medet umanların halini düşünmek bile acı veriyor. Bununla alakalı bir deney vardı hatta. 5 kişilik bir grubu akıl hastanesine "sahte rahatsızlıklarla" gönderiyorlardı. Bir süre sonra, uygulanan tedaviler (!) sebebiyle bu sağlıklı bireyler ciddi travmalar yaşıyor ve akıl sağlıklarını kaybediyordu.

birinci-tekil-birey

Yaşam kürü filmindeki gibi...

okcomputer

water is the cure

tahir_cigdem

Çıldıran değil çıldırtan utansın...

Görüş Bildir