AİHM Kararıyla 26 PKK'lının Mezarı Açıldı

 > -
Abone ol
AİHM Kararıyla 26 PKK'lının Mezarı Açıldı

Van'ın Çatak İlçesi Görentaş bölgesinde 1998 yılında çıkan çatışmalarda öldürülen 26 PKK'lıya ait olduğu iddia edilen toplu mezar mahkeme kararıyla açıldı. AİHM kararı ardından keşif yapılan alanda hakim, avukat ve davacı ailelerde hazır bulundu.

Van’ın Çatak İlçesi'ndeki Görentaş bölgesinde 1998 yılında güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada öldürüldüğü ve toplu olarak gömüldüğü öne sürülen 26 PKK 'lı için keşif yapıldı. Yapılan keşif ardından PKK'lılara ait bir toplu mezar mahkeme kararıyla açıldı. Toplu mezarın bulunduğu alan olay yeri şeridi ile kapatılırken, Çatak Asliye Ceza Hukuk Mahkamesi Hakimi Mustafa Erkam Aydoğan katip, müşahit, avukatlar ve davacı ailelerde hazır bulundu. Mezarlar açıldıktan sonra çıkarılan kemikler uzmanlar tarafından toplanırken, çalışmalar fotoğraf ve kamerayla kayda alındı. Davanın Türkiye 'de ilk olduğunu öne süren mağdur ailelerin avukatı Turan Ece, şöyle dedi:

"Bu dosya Kürt hareketinin başlamış olduğu günden bu yana hayatını kaybeden 17 bin insanın akibetini belirleyecek bir dosyadır. Çünkü bu dosya şimdiye kadar AİHM'e taşınan ilk dosyadır. Biz bu dosyaya ilk başvurumuzu 2011 yılının ekim ayında yaptık. Buradaki tek talebimiz kemik dokularının ailelere teslim edilmesiydi. Savcılık bu dosyada kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Bir üst mahkemeye itirazda bulundum o mahkeme de savcılığın kararıyla aynı kararı verince ben de AİHM'e başvurdum. AİHM dosyaya bir hak arama talebi olduğu yönünde karar verdi. AİHM kararını gerekçe göstererek hukuk prosedürünü yeniden işlettik. Şu an gelinen aşamada kazı işlemi yapıldı."

"DOSYA EMSAL OLUR"

AİHM kararıyla mezarın açılmasının bundan sonra emsal olabileceğini belirten Avukat Ece, şöyle devam etti:

"Bu dosya ile toplu mezar sorunu çözülebilir. Yalnız iki taraf bu sorunu çözmek için irade ortaya koymalıdır. Biz diyoruz ki bu bir şanstır. İlk kez prosedüre uygun hukukun uygulandığı Avrupa hukukunun dahil edildiği davadır. 'Çözüm süreci' ile birlikte Beşir Atalay'ın söylediği bir söylem vardı. O söylem tahminimce toplu mezarları da ilgilendirir. Atalay 'Duyguları incitilmiş vatandaşlarımızın duygularını onarmak gerekir.' Bugün ayakta durmakta zorlanan annelerimiz, evlatlarının nerede olduğunu belirleyip kemikleri dahi olsa sahip çıkmak için buradalar." 

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: Radikal

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir