Görüş Bildir
Haberler
'Ağbal'ın Görevden Alınacağını Bilenler Döviz Topladı' İddiası Gündemde: 'Vurguna Zemin Hazırlamışlar'

'Ağbal'ın Görevden Alınacağını Bilenler Döviz Topladı' İddiası Gündemde: 'Vurguna Zemin Hazırlamışlar'

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınacağını önceden bilenlerin yüklü miktarda döviz aldığı iddiasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu. Çıray, Ağbal'ın görevden alındığı gün normalin üç katı döviz satışı yapıldığını belirterek 'Bu isimleri açıklayacak mısınız?' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından başlayan dövizdeki dalgalanmayı fırsata çevirenler olduğu iddiasını yazılı olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Çıray, sadece dört buçuk aydır görevde olan Naci Ağbal’ın geçtiğimiz cuma günü Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınacağının Erdoğan’a yakın isimler tarafından bilerek bazı insanlara bildirildiği iddialarına açıklık getirilmesini istedi.

"Vurgunculara zemin hazırlamışlar"

"Vurgunculara zemin hazırlamışlar"

Perşembe ve cuma günü Cumhurbaşkanına yakın isimlerin bu atama kararıyla ilgili söylentiler başlattığının iddia edildiğini söyleyen Çıray, 'Günde ortalama 150 milyon dolarlık döviz satın alınırken Cuma günü üç katı kadar, yani 450 milyon dolar döviz toplanmış. Bu rakam beklenenin çok üzerindedir. Atama kararını önceden bilenler vurgunculara zemin hazırlamışlar. AKP'nin 19 yıldır sürekli açıkladığı ve kendini tekrar eden ekonomi paketi vatandaşı değil yine yandaşı zengin etti.'

"Merkez Bankası'nın özerk kimliği ilga edildi"

"Merkez Bankası'nın özerk kimliği ilga edildi"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Çıray şunları kaydetti:

'Anayasal demokrasilerde merkez bankalarının bağımsız ve özerk yapısı iktidarların seçime dönük kısa vadeli ekonomik programlarını sorumsuzca hayata geçirmelerini engeller ve ülkenin uzun vadeli ekonomik dengelerini esas alır.  Milli ve toplumsal çıkarlar doğrultusunda merkez bankalarının hukuken özerk ve bağımsız bir kurumsal kimliğe sahip olmalarının nedeni de budur. Hakim tek adam rejimi, Merkez Bankasının özerk ve bağımsız kurumsal kimliğini adeta ilga ederek para politikalarını bir kişiye bağlamıştır. Bunun en açık kanıtı Merkez Bankasının 20 ayda dört defa başkan değişikliği yaşamış olması ve son değişiklikte bunun nedeninin dahi açıklanmasına gerek duyulmamış olmasıdır. 2001 krizinde dönemin Merkez Bankası Başkanı kriz patlamadan önce kendi parasını dövize çevirdiği ve bunun görevi kötüye kullanmak olduğu gerekçesiyle hakkında dava açılmış ve bu davada ceza almıştı. Bugün tanık olduğumuz manzara bundan çok daha vahimdir. Dolayısıyla dövizdeki bu dalgalanmayı fırsata çevirip kimlerin, ne kadar vurgun yaptığının derhal açıklanması büyük önem taşımaktadır.'

"Krizi fırsata çevirenleri açıklamayı düşünüyor musunuz?"

"Krizi fırsata çevirenleri açıklamayı düşünüyor musunuz?"

Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu soruları yöneltti:

  • Naci Ağbal’ın görevden alınacağı kararından önceden haberdar edilerek dövizdeki dalgalanmayı fırsata çevirenler olmuş mudur? Olduysa bu kişiler kimlerdir ve kimler tarafından haberdar edilmişlerdir?

  • Eğer spekülasyon iddialarının doğru olmadığı ileri sürülüyorsa 19 Mart Cuma öğlen saatlerinde günlük ortalama döviz satın alımının tam üç katına çıkmasını nasıl açıklıyorsunuz?

  • Merkez Bankası Başkanlığı’na yapılan atama sonrasında yaşanan döviz dalgalanmasında büyük miktarlardaki hesap dönüşleriyle krizi fırsata çevirenleri ve bu meblağları açıklamayı düşünüyor musunuz?

  • Merkez Bankası Başkanı Sayın Naci Ağbal’ın görevden alınmasının asıl sebebini kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?

Liderler ne dedi?

Liderler ne dedi?

Merkez Bankası Başkanlığındaki görevden almanın ardından dövizde yaşanan dalgalanmayı fırsata çevirenlerin olduğu iddiası hakkında muhalefet partilerinin genel başkanları da açıklamalar yapmıştı:

CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluEkonomi 128 milyar doları birilerine vermek, istediği adamı istediği yere getirmek demek. Cuma günü 450 milyon dolar satıldı. Kime satıldı, kim voliyi vurdu bilinmiyor. Açıklanır mı, açıklanmaz.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali BabacanCuma günü duyan insanlar döviz aldılarsa pazartesi günü epey bir para kazanmıştır. Bunun denetimini yapması gereken devlet kurumları zayıfladı. Kim aldı, kim sattı ancak sonradan öğrenilir.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet DavutoğluBaşkan değişikliğinden tüyo alanların ne kadar dolar edindiğine bakılmalı. O gün kimler dolar almışsa tek tek bilançolardan çıkarılıp takip edilmeli. Milletin rızkı sizin yolsuzluklarınıza feda edilemez. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel KaramollaoğluNormalde 150 milyon dolar olan döviz alımının cuma günü 450 milyon dolara çıktığı iddia ediliyor. Gerçekse cuma günü döviz alanlar kimlerdir? Bunun açığa çıkarılması gerekmektedir.

ANKA ve OdaTV

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
2
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
haralagurele

daha yeni mi anladınız

Yok canım daha neler