Türkiye'nin 10. Başbakanı Adnan Menderes'in Ülkenin Siyaset Tarihine Damga Vuran Sözleri

296PAYLAŞIM

1950-1960 yılları arasında Başbaşakan olan Adnan Menderes'in bir dönem damga vurmuş sözlerini sizler için bir araya getirdik.

Adnan Menderes, 1899 yılında Aydın, Koçarlı'da dünyaya geldi.

1950-60 yılları arasında başbakanlık yapan Adnan Menderes için, 27 Mayıs Askeri Darbesi'nin ardından idam kararı verildi. Onun, tarihe damga vuran sözlerini gelin birlikte hatırlayalım.

"Her mahallede bir milyoner yaratacağız."

"Atatürk demokratik inkılabı gerçekleştirememiştir, yarıda bırakmıştır."

"Ben odunu aday göstersem milletvekili seçtiririm."

"Türk milleti Müslümandır ve Müslüman kalacaktır."

Bu memlekette din hürriyetine tecavüz etmek kimsenin haddi değildir. Hakiki mümin ve samimi Müslüman olanlar din hürriyetinden tamamen emin olabilirler."

"Biz Atatürk’ü, Türk milletinin en aziz ve eşsiz bir varlığı olarak vicdanlarımıza gömmüşüzdür."

başımızın tacı ittihaz etmişizdir ve onu daima Türk Milletini birleştirecek en kutsi, en aziz hâtıra olarak muhafaza edeceğiz."

"1946 Türkiye’si ile 1954 Türkiye’si arasında asır farkı değil, çağ farkı vardır."

"Ben idamdan korkmuyorum. Tarihe hırsız başbakan olarak geçirmek istiyorlar, bunu önleyiniz."

"Millete malolmuş inkılapları muhafaza edeceğiz, millete malolmamış inkılapları tasfiye edeceğiz."

"Atatürk’ü medeniliğin, ileriliğin ve memleket menfaatlerini üstün tutmanın en muazzez sembolü olarak telakki etmekteyiz."

Atatürk hiç kimsenin karşı karşıya geleceği bir kudret değildir. Hiç kimse bunu arzu etmez. Herkes, bilâkis onu Türk Cemiyetinin hâlâ en ileri nigehbanı olarak, en büyük kuvveti olarak telâkki etmektedir."

"Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum."

Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam sizlerle beraberdir."

Cumhuriyet Tarihinin En Çapkın Başbakanlarından Adnan Menderes ve 2 Yasak Aşkı - onedio.com
Cumhuriyet Tarihinin En Çapkın Başbakanlarından Adnan Menderes ve 2 Yasak Aşkı - onedio.com
Adnan Menderes'in Ayhan Aydan'dan Olan Erkek Bebeğini Öldürdüğü İddiasıyla Yargılandığı Bebek Davasıyla İlgili Detaylar - onedio.com
Adnan Menderes'in Ayhan Aydan'dan Olan Erkek Bebeğini Öldürdüğü İddiasıyla Yargılandığı Bebek Davasıyla İlgili Detaylar - onedio.com
EBA TV Sosyal Medyanın Gündeminde: Liselilere İlahi Dinletisi, Ortaokul Öğrencilerine Menderes Belgeseli - onedio.com
EBA TV Sosyal Medyanın Gündeminde: Liselilere İlahi Dinletisi, Ortaokul Öğrencilerine Menderes Belgeseli - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ulas-c.-cakmak

"Ben odunu aday göstersem milletvekili seçtiririm." Demokrasi denilen ucubelik zaman içinde hiç değişmiyor belli ki. 1600'lü yıllardaki karacahil reaya Anadolu halkı bile aç kaldığı zaman eline silah alıp isyan etmesini biliyordu. Günümüzdekiler karınlarının guruldamasını bile Mason oyunu olduğu sanacak kadar aptal.

yolgezen61

şu cumuhriyet ve din düşmanlığı gibi şeyleri başlatanların siyasi öncüsü olan bu adamı hiç sevemedim. oysa ki atatürk tevhid-i tedrisat ile o zamanın gelişmiş okullarında okuyup o ülkelerin mandacılığını savunacak kadar gözleri boyanmış aydınlara rağmen hristiyanlık propagandası yapan ve gönüllü soft-ajanlar (bkz:feto taktikleri) yetiştiren okulları bile denetim altına aldırdı. bizimkiler yerli milli ajanlar hala, yok cumhuriyet din düşmanı, bu ülke müslüman ülke, islam unutturuldu -kur'anlar yakıldı, camiler ahır yapıldı gibi şeytan'ın aklına hayaline gelmeyecek kadar alçakça saldırıyorlar. halkın okuyup aydınlanmasına engel olan asıl adnan menderes gibi köy ağaları- toprak ağaları idi. %100 kötüler miydi? elbette hayır fakat ülkeye dar kesimin menfaati için birçok kültürel el bombaları atmış ve fitiller ateşlemişlerdir.

emsalden-misal-olmaz.

Köylerde gerçekten Kuran-ı Kerim toplatıldı. Ama acaba diyorum Atatürk'ün ismini kullanıp başkaları mı yaptı bunu? Köyde çok yaşlı rahmetli bir teyze vardı o anlatırdı. Bizzat birinci ağızdan duymuşluğum var yani. Duvarların arasına, toprağa gömerek vs saklarlarmış. Bazen askerler gelirmiş; biz Atatürk'ün askerleriyiz köyde bulunan bütün Kuran-ı Kerimleri toplayacağız diye. O anlatıncaya kadar hiç inanmazdım. Uzun uzun anlatırdı bir sürü hikayesi vardı teyzenin.

yolgezen61

sizin köyler pensilvanyanın köyleri olmasın. bizim köylerde gayet her şey yolunda idi.

emsalden-misal-olmaz.

sen en son ne zaman köye gittin acaba? Ya da ailenden en yakın köyde yaşayan kim var? Kabullenmeyenlerin herkese fetöcü dediği gibi kendince laf söylemeye çalışmışsın. Hiç bir araştırman yok, sizin köyde(eğer varsa tabi) kaç kişiyle oturup konuştun ki? Yaşlıları ile bir otur, bir sohbet et, bir çaylarını iç. Sana savaşları, açlıkla mücadelelerini, parası olup harcayacak bir yerlerinin olmayışını, çok hikaye vardır. Sen ön yargılarınla konuşuyorsun, Atatürk bence de toplatmamıştır diye düşünüyorum ama sen sadece bunun karalama olduğunu düşünüyorsun. Yinede kesin olan şeyler var mesela ülkemizin borcu olan yabancı bankalar bu parayı sizden biz toplarız diye köy köy gezip vergi topladıkları gerçeği. Araştırmacı tarihçilere kulak vermek daha uygun olur, en azından sağda solda duyduklarımız bir yere kadar.

emsalden-misal-olmaz.

Aslında şu an baktığım bazı kaynaklarda 1928 sonrası ezanın Türkçe olması yanında Arapçanın hiç bir şekilde kullanılmaması kararı var. Kuran-ı Kerim'de Türkçe olmalı ve Arapça baskısının yasaklanması durumu var, yani Arapça'nın yasak olduğunu düşünürsek, bu olay her yere gider.

nazan-basari

Her seferin de aklıma 'Hatırla Sevgili' dizisi geliyor..

mehmet-ali-tekin1

Allah rahmet eylesin...

maalesefgerceklerbebegim

Buradaki tek hata idam... Ne kadar büyük sıra etkiler yarattı... Ülkeyi yöneten birisini her ne yaparsa yapsın(Rte, menderes, özal o bu şu) ne olursa olsun hiç bir şekilde ne darbe ile ne de bunun sonucunda idam ile ortadan kaldırmamalısın. Niye biliyor musun? Çünkü bir gecede bankadaki 50.000 TL (öyle bir para yok örnek veriyorum) 5.000 TL olur bok gibi kalırsın. 7 ceddin çeker bunun sonucunu. O yüzden demokrasinin daha üst versiyonuna geçene kadar (bence meritokrasi) seçimle gitmeleri gerekmektedir. Adamlar oy çalıyor eee? diyenler olacaktır. Sakin olun insan ömrü oldukça kısıtlı. Elbet bir gün bir şekilde sonlanacak yönetimleri. Doğru ve demokratik bir yol ile...

Görüş Bildir