Cumhuriyet Tarihinin En Çapkın Başbakanlarından Adnan Menderes ve 2 Yasak Aşkı

-

Adnan Menderes'in kadınlarla olan ilişkileri geçmişten günümüze sürekli gündem oluyordu. Fakat 2 kadın adından sık sık söz ettiriyordu. Bunlardan ilki Ayhan Aydan diğeri ise Suzan Sözen... Gelin birlikte bu ilişkilerin küçük detaylarına bakalım. 

Keyifli okumalar. 

Kaynak: Radikal ve Vatan

Adnan Menderes'in yaşadığı ilişkiler birçok gazete ve dergide, hatta yargılandığı Yassıada'da bile konuşulmuştu.

Biz de Adnan Menderes'in Ayhan Aydan ve Suzan Sözen ile yaşadığı ilişkiyi ele almak istedik.

Adnan Menderes, Berrin Menderes'le genç yaşında evlendi ve bu evlilik aşk evliliğinden ziyade görücü usulüyle yapılmış bir birliktelikti.

Evliliği süresince kadınlarla ilişkileri olsa da en çok gündem olan Ayhan Aydan ve Suzan Sözen ile yaşadığı ilişkiydi. İlk olarak Ayhan Aydan ile olan birlikteliklerine bakalım.

Sıradan ilişkiler yaşarken birden karşısına güzeller güzeli başarılı opera sanatçısı bir kadın çıktı. Adı Ayhan Aydan. Menderes'in aşkı tam anlamıyla hissettiği kadın...

O dönemde Aydan 25 yaşlarında, Menderes de 50'li yaşlarındaydı.

Birbirlerini o kadar çok seviyorlardı ki ikisinin de evli oluşu, Adnan Menderes'in ülkenin Başbakan'ı oluşu umurlarında değildi. Açık bir şekilde aşklarını yaşıyorlardı.

Ayhan Aydan'ın eşini yurt dışına göndermesi, birlikte davetlere gitmeleri hiç kimsenin umurlarında olmadığının da kanıtı diyebiliriz.

Menderes'in yakın çevresi her ne kadar Ayhan Aydan'la birlikte olmasını istemese de o aşkından vazgeçmedi.

Menderes'in yakın çevresi her ne kadar Ayhan Aydan'la birlikte olmasını istemese de o aşkından vazgeçmedi.
Menderes'in yakın çevresi her ne kadar Ayhan Aydan'la birlikte olmasını istemese de o aşkından vazgeçmedi.

Arkadaşları onu başka eğlence ortamlarına dahil etse de istedikleri olmadı. Aklının bir köşesinde Ayhan Aydan yer etmişti.

Onu öyle çok seviyormuş ki, Ayhan Aydan'ın küpesi kaybolduğunda gazino kapatıp korumalarıyla birlikte küpenin peşine düştüğü bile olmuş...

Fakat Menderes, İstanbul günlerinde Suzan Sözen isimli bir kadınla tanıştı ve bu tanışıklık daha sonrasında da ilginç olaylara neden oldu.

Suzan Sözen daha 17 yaşında genç bir kadınken iş insanı Nejat Verdi'yle bir evlilik yapmıştı.

Adnan Menderes'le tanıştıklarında emniyette görevli Ferit Sözen’le evliydi.

Kocasının Gümüşhane'ye olan tayinini iptal ettirmek için Adnan Menderes'le ilişki kurduğunu ve bu ilişkiyi de kocasının bildiğini açık açık söylemişti.

“Kocam o tarihte İstanbul Polis Okulu’nda hoca idi. Gümüşhane’ye tayin edildi. Gitmedik. Burada kalmak için çok çalıştık. Menderes’e bu işi yaptırmanın çarelerini aradım. Bir gün Tarabya’da, Piliç Osman (Osman Aytuğ) ile tanıştım. Bize Başbakan’ı çok iyi tanıdığını ve beni Menderes ile tanıştırabileceğini söyledi. Ertesi gün, Menderes telefon ettirdi ve imzalı kitabımı istetti. Kocama sordum, muvafakat etti. Bu şekilde tanıştık, eve gelmeye başladı. O geleceği vakit, kocam hasta dahi olsa evden çıkardı. Pencerede parolamız vardı. Kocam başvekilin gittiğini anlar, dönerdi.”

Haliyle bu ilişkiden rahatsız olan Ayhan Adnan, Menderes'le olan bütün ilişkisini bitirdi ve Menderes'in tüm barışma çabalarına rağmen onu affetmedi.

Her ne kadar ayrı olsalar da Menderes'in yargılandığı Yassıada'ya gitti ve ifade verdi. İşin acı tarafı da Menderes'in eşi Berrin Menderes de ifade vermek için oradaydı.

Acı tarafı diyoruz çünkü mahkeme heyeti Berrin Menderes'in ifade verdikten sonra salondan çıkmasına izin vermeyip Ayhan Aydan'ın ‘Sevdim ve ondan bir çocuk sahibi olmak istedim.’ cümlesini ve ilişkilerinin ayrıntılarını duymak zorunda bırakmıştı.

Bu 2 kadın için bu durum işkenceden farksızdı...

Bu Ayhan Aydan'ın Menderes'i son kez görüşü ve ona veda edişiydi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neslihan-nisan

saygi duydugum biri daha bitti

ayse-nur5

Birçok zenginin özellikle de bürokratların yasak aşk hayatları oluyor.Karl Max da buna çok defa değindi.Adnan Menderes bilinenlerden biri sadece.Bellki şuanda bizi yönetenlerin bile yasak aşk hayatları vardır.Ben Adnan Menderes in yargılanma sürecini izledim ve cidden iğrençti.Hakim diye koydukları adam daha konuşmasını beceremiyor güya vatan hainliği ile suçladığı Menderes in zırt pırt yasak aşklarına değiniyordu.Ne olursa olsun vatan hainliği ile alakası yokken çocuklarının ve karısının önünde bu rezilliği onlar pekiştirmemeliydi.Üstünden yıllar geçmiş siz de hatırlatıyorsunuz.Menderes eşine yaşattıklarını misliyle yaşadı zaten.

ayan-dag

congratulations

strangerman

Türkiye'de ki islamist orospu çocuklarının özeti. Her boku yerler ama bunlardan ahlâklısını bulamazsın. (Bkz: Kumarbaz Necip Fazıl Kısakürek.)

serdarzz

Çok sevmişti, evliydi ama gönül ferman dinlemezdi, olsundu, üstüne bir kadın daha koklasındı, sonra sıkılsındı, bir kadın daha bulsundu, o da evli olsundu, hatta kocası evi terkedip yatağa temiz çarşaf sersindi, kalp kalp kalp... Aşk kazansındı!! Tüm üyelerden özür dileyerek; Sıçayım anlatım diline!

Görüş Bildir