ABD'de Ünlü YouTuber Arapça Konuştuğu İçin Uçaktan İndirildi

 > -

Amerikan Delta Havayolları, Arapça konuşan iki kişiyi, "yolcuların şikayet ettiği" gerekçesiyle uçaktan indirdi. Londra-New York uçuşunun hemen öncesinde meydana gelen olayı cep telefonuyla kayda alan ve aynı zamanda ünlü bir YouTuber olan Adem Salih, hava yolu şirketine dava açacağını söyledi.

Çarşamba gecesi Londra-New York uçuşunun hemen öncesinde meydana gelen  olayı cep telefonuyla kayda alan Salih, sosyal medyada söz konusu hava yolu  firmasına "boykot" çağrısında bulundu ve dava açacağını belirtti.

Salih'in videosu Twitter'da yüz binlerce kişi tarafından RT edildi

"Farklı bir dil kullandığımız için bizi uçaktan atıyorlar"

Olayı sosyal medya hesaplarından paylaşan Salih'in video kaydında,  görevliler tarafından uçaktan indirilmeden hemen önceki sözleri yer alıyor.  Annesiyle yaptığı Arapça telefon görüşmesinin ardından bazı beyaz yolcuların  kendisini şikayet ettiğini savunan Salih, "Farklı bir dil kullandığımız için bizi  uçaktan atıyorlar. 2016 yılındayız. Gözlerime inanamıyorum. Bu ırkçılık."  ifadelerini kullanıyor.

Salih, CBS kanalına yaşadıklarını anlattı..

Salih, uçaktan atılmasına ilişkin Amerikan CBS kanalına yaptığı  açıklamada, annesiyle uçakta Arapça konuşurken yolculardan birisinin kendisini  "İngilizce konuş" diye uyardığını anlattı. Salih, "Ben de kadına istediğim dilde  konuşabileceğim şeklinde karşılık verince, uyarıda bulunan kadının kocası bana  bağırmaya başladı." ifadelerini kullandı.

Söz konusu videonun Twitter'da hızla yayılması üzerine birçok kişinin  olayı kınadıkları ve firmayı boykot edebilecekleri yönünde paylaşımlarda  bulundukları görüldü.

Adem Salih aynı zamanda Youtube'daki videoları milyonlarca kişi tarafından takip edilen bir isim

"Kapsamlı bir araştırma başlattık"

Delta Hava Yolu şirketi de olayın giderek büyümesinin ardından yaptığı açıklamada "İki yolcu, 20'den fazla yolcunun rahatsızlıklarını dile getirmesi  sonucu bu uçuştan indirilmiş ve sonraki uçuşa aktarılmıştır. Olayın nasıl meydana  geldiğini anlamak için kapsamlı bir araştırma başlattık. Ayrımcılık iddialarını  oldukça ciddiye alıyoruz. Bizim kültürümüz diğerlerine saygılı davranmayı  gerektirir." ifadelerini kullandı.

Konu Ekşi Sözlük'te de gündem...

Olayın 'reklam' amaçlı olduğunu düşünenler de var

Geçtiğimiz Nisan ayında da ABD'de müslüman bir aile 'uçuş güvenliği' gerekçe gösterilerek uçaktan indirilmişti

ABD'de Müslüman Aile 'Güvenlik' Gerekçesiyle Uçaktan İndirildi - onedio.com
ABD'de Müslüman Aile 'Güvenlik' Gerekçesiyle Uçaktan İndirildi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir