Görüş Bildir
Haberler
AB'den Türkiye'ye 'Göçmen Akışını Kontrol Et' Çağrısı

AB'den Türkiye'ye 'Göçmen Akışını Kontrol Et' Çağrısı

Reuters

İçeriğin Devamı Aşağıda

Avrupa Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopulos, Türkiye'yi Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yönelen göçmenleri topraklarında kontrol etmeye çağırdı.

Yakında Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirten Avramopulos, 'Avrupa Komisyonu, sınır idaresi alanında Türkiye'yle işbirliğini güçlendirmeyi taahhüt ediyor' dedi. AB Komiseri, ziyaretinin önümüzdeki ay gerçekleşebileceğini, ancak bunun Türkiye'deki siyasi sorunların çözümüne bağlı olduğunu söyledi.

Göç alanında Türkiye ve Yunanistan arasında özellikle sahil güvenlik konusunda etkin şekilde işbirliği yapıldığını belirten Avramopulos, 'Sorun, ülke içinde yaşananlarda. Maalesef tüm göçmenler Ege kıyılarına gidiyor. Türk makamları bu akışı durdurmak için bir şeyler yapmalı. Bunu görüşmek istiyoruz' ifadelerini kullandı.

Son günlerde Yunanistan'ın Kos Adası'na akın eden göçmenler, genellikle Türkiye üzerinden kaçak yollarla adaya gidiyor.

BM verilerine göre en az 137 bin göçmen ve mülteci, bu yılın ilk yarısında Akdeniz üzerinden Avrupa'ya geçti. Avrupa'ya gelen göçmen ve mülteci sayısı, bu yıl yüzde 83 oranında arttı. Yunanistan ve İtalya'ya gelen göçmenlerin üçte biri Suriyeli. Ardından Afganistan ve Eritre vatandaşları geliyor. Deniz üzerinden Avrupa'ya kaçan insanların çoğu, savaş ve baskılara güvenli bir ortam arayan göçmenler.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0