Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

81 Yaşındaki HES Karşıtı Nine Jandarma Dövüp Copunu Kırmış!

 > 
358PAYLAŞIM

Rize'nin İkizdere ilçesinde HES şantiyesini protesto eden 17'si kadın 36 Şimşirli köylüsü hakkında 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Karı-kocalar, çocuklar, nineler ve dedelerden oluşan sanıklar arasında 81 yaşındaki Fatma Uzun, 76 yaşındaki Hatice Zehir ve 74 yaşındaki Yakup Galip de alıyor...

Şimşirli’deki HES mücadalesi, 2013’te başladı. Köylüler, 18 Ağustos 2013’te HES’i protesto için şantiyeye kadar yürüdü.

Şimşirli Köyü'nde yapılması planlanan Şimşirli Regülatörü ve Hidroelektrik Santraline karşı çıkan köy sakinleri Şimşirli Köprüsü üzerinde toplanmıştı. Yaklaşık 300 kişi dövizler açarak slogan atıp proje için yapılan köprü inşaatına kadar yürümüşlerdi.

Şantiyeye girip işaret levhalarını ve dubaları dereye attıkları, çalışanlara küfür ettikleri öne sürülen 39 köylüye üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bu dava sürerken, Rize İdare Mahkemesi 4 Kasım 2014’te HES’e verilen ÇED’i iptal etti. Fakat şirket, çalışmalarına devam etti.

www.ntv.com.tr

En sonunda 28 Mayıs 2014’te köyün su borusu patlatıldı. Beş köylü şantiyede tepki gösterince ‘alenen zincirleme hakaret’ suçundan dört, ‘iş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçundan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bu arada, kaymakamlığın köylülere söz vermesine rağmen patlatmalar 31 Mayıs’ta da devam edince köylü kadınlar çay bahçelerine değil, şantiyeye yürüdü ve şantiyenin karşısında oturma eylemi yaptı.

Ve üçüncü dava açıldı...

Jandarmalar 20 civarında köylü kadına cop ve biber gazlarıyla müdahale edince erkekler hareket geçti. Annelerinin ve eşlerinin yardımına giden erkekler de jandarmadan dayak yedi. Valilik, jandarmalar hakkında soruşturma izni vermezken; 43 jandarma ve şantiye çalışanının şikayeti sonucunda 17’si kadın 36 köylü hakkında üçüncü dava açıldı.

Milletvekillerinden HES protestosuna destek

CHP milletvekilleri Melda Onur ve Candan Yüceer, Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Şimşirli köyünde yapılması planlanan hidroelektrik santrali (HES) için izinsiz dinamit patlatıldığı gerekçesiyle oturma eylemi yaptıkları sırada jandarma görevlileri ile yaşanan arbedede yaralanan köylüleri ziyaret etmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 2014 Haziran grup toplantısında yaşananlar hakkında konuşmuştu. HES eylemine müdahale görüntülerini de hatırlayalım:

HES protestosu sırasında darp edilen Havva Bir, 5N1K'ya yaşadıklarını değerlendirmişti.

Havva Bir, pek çok farklı yere verdiği röportajlarda, "Yine dayak yeriz, bu yoldan doğadan vazgeçmeyiz!" diyerek mücadelelerindeki kararlılıklarını ifade etmişti.

Sanıklar arasında; 81 yaşındaki Fatma Uzun, 76 yaşındaki Hatice Zehir, 65 yaşındaki Hamide Yazıcı, 74 yaşındaki Yakup Galip ve 69 yaşındaki Osman Altıntaş da yer alıyor. Sanıkların tamamı aile ve akrabalardan oluşuyor.

Kadınlara cop ve gazlarla müdahale edip eşleriyle birlikte döven jandarmalar hakkında soruşturma izni verilmedi.

Şimşirli'deki HES karşıtı eylemlerin ve yaşanan arbedelerin ardından, genç yaşlı, küçük büyük herkes destek çağrısında bulunmuştu.

Mahkeme, bu dava ile beş köylünün yargılandığı ikinci davayı birleştirdi. Davanın ilk duruşması ise bugün görülüyor. Ayrıca, 39 köylü hakkındaki birinci davanın beşinci duruşmasına da bugün aynı mahkemede, Rize 1. Asliye Ceza’da devam ediliyor.       

Kaynaklar: İsmail Saymaz | Radikal, 5N1K | CNN Türk ve Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir