Görüş Bildir
Haberler
"7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi" 4 Mart 2021'De Dijital Platformda Gerçekleşecek

"7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi" 4 Mart 2021'De Dijital Platformda Gerçekleşecek

"7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi" 4 Mart 2021'De Dijital Platformda Gerçekleşecek

İSTANBUL (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kadın Araştırmaları Dergisi öncülüğünde 4 Mart 2021'de dijital platformda düzenlenecek '7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi'nin bu yılki ana teması 'Pandemi Sürecinde Kadın' olarak belirlendi.

KADEM'den yapılan açıklamada, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen kongrede bildiri başvuru özetlerinin alımının 22 Kasım'da sona ereceği, akademisyen ve uzmanlardan, belirlenmiş başlıklar altında temaya katkı sunmalarının beklendiği belirtildi.

Başkanlığını Prof. Dr. Alev Erkilet'in yaptığı kongreye sunulacak bildirilerden ilk üçe giren makalelerin ödüllendirileceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'İçinde bulunduğumuz süreçte Kovid-19 salgını bir sağlık problemi olmanın yanı sıra küresel düzlemde birçok değişimi de beraberinde getirdi. Salgının, bireysel psikolojiden sosyal hayata, aile düzeninden ekonomik şartlara bir dizi yansımaları oldu. Zaman yönetimi, mutluluk düzeyleri, aile içi şiddet vakaları gibi farklı boyutlarda birçok meseleye dair yeni durumlarla karşı karşıya kalındı. Kısaca kamusal ve özel alanların iç içe geçtiği yeni bir süreç başladı. Pandeminin kadınların hayatına çok yönlü etkisi ise özel olarak ele alınması gereken bir durum olarak karşımıza çıktı. Kongrede bu süreç, 'Pandemi Sürecinde Kadın' başlığı altında farklı disiplinlerden uzman ve akademisyenlerin sunacağı bildiri başlıklarıyla derinlemesine masaya yatırılacak.

Gerek akademide gerek sahada kadının insanlık onurunu teslim etmek gayesiyle çeşitli çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu KADEM tarafından kongrede, Kovid-19 sürecinde ev-iş-aile ilişkilerinin kadınların hayatına nasıl yansıdığının ortaya konulması amaçlanıyor. Konu 'Pandemi Sürecinde Bilginin Kamusallaşması ve Kadının Rolü', 'Salgında Sınırsız Erişim: Uluslararası Eğitimde Fırsat Eşitliği', 'Pandeminin Cinsiyete Dayalı Eşitsizliklere Etkileri', 'Pandemi Sürecinin Ev İçi Şiddete Etkisi', 'Pandeminin Sosyolojik ve Psikolojik Etkileri', 'Dijital Okuma Seferberliği', 'Dijital Yaşam Kültürü', 'Yas ve Salgın' gibi birçok bildiri başlığı altında, farklı perspektiflerle ortaya konulacak.'

KADEM'in, kadın ve erkeği, ontolojik ve hukuki düzlemlerde birbirini tamamlayan eşit varlıklar olarak gördüğü belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'KADEM, kadının güçlenmesiyle ailenin ve toplumun da güçleneceğini savunarak, toplumsal bilincin bu hassasiyetlere duyarlı olarak şekillenmesi adına çalışmalar yapar. Bu kapsamda kurulduğu günden bu yana ulusal ve uluslararası çapta çalışmalar gerçekleştirmiş ve projelere imza atmıştır. Bu doğrultuda her sene, KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi öncülüğünde Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi düzenler.

Bu yıl 'Pandemi Sürecinde Kadın' başlığı altında 7'ncisi düzenlenecek Toplumsal Cinsiyet Kongresi'nde, Kovid-19 sürecinde yeni arayışlara kapı aralamak; kadının ve ailenin yeni normallerine dair sosyal politikaların, yeni strateji ve uygulamaların oluşumuna katkıda bulunmak amaçlanıyor. Kongrede sunulacak bildirilerle, meseleye dair fikir alışverişine imkan veren, disiplinler arası bir tartışma platformu oluşturmak hedefleniyor. Kongre bildirileri tcak@kadem.org.tr adresine gönderilecek. Kongrede sunulmaya değer görülen bildiriler, 07 Aralık 2020'de www.kadem.org.tr adresinden ilan edilecek. Kongre 04 Mart 2021 tarihinde dijital platformda gerçekleşecek.'

Kaynak: aa:text:20201026:22768996
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın