Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

6-7 Eylül Olaylarının Pek Bilinmeyen İsyanı: Burgazada Direnişi

 > 
22bPAYLAŞIM

Türkiye'nin geçmişinde, şimdiki gençlerin pek bilmediği 2 kara günün hatırası var. 1955 yılının 6 ve 7 Eylül'ü Cumhuriyet tarihinin en karanlık günlerindendi. Demokrat Parti ve Adnan Menderes döneminde, ülkede gittikçe kötüleşen ekonomik durumların da etkisiyle Menderes, kendisine muhalefet olan tüm kesimler, azınlıklar, aydınlar ve öğrenciler üzerinde baskı oluşturmaya başlamıştı. Bunun üzerine medya manipülasyonuna başlayan hükümet, ne kadar büyük bir felaketin ilk adımını attığının farkında mıydı, bilinmez. 

Her şey, 6 Eylül 1955 13.00 haberlerinde Atatürk'ün Selanik'teki evinin bombalandığı üzerine bir haberin radyodan duyurulmasıyla başladı....

Daha fazlasını merak edenler için: Adalar'da İz Bırakanlar

"Atamızın evi bomba ile hasara uğradı."

"Atamızın evi bomba ile hasara uğradı."

Bunun üzerine Demokrat Parti yanlısı Ekspres gazetesi  "Atamızın evi bombalandı." haberini manşetten yayınladı. Normalde 20.000 tirajı olan gazete bu haberden sonra ikinci baskı yaptırılarak 290.000 basıldı ve her yere dağıtıldı.

Ve aynı gece saat 19.00'da Haylayf Pastanesi'ne ilk saldırı gerçekleşti. Gayrimüslim dükkanlarına saldırılar hızla artıyordu.

İlk saldırının ardından Kumkapı, Beyoğlu, Samatya gibi gayrimüslimlerin yoğun olarak yaşadığı yerlere saldırılar başladı.

Yağma, bütün gece devam etti. Ve bilanço çok ağırdı. Tarihin en büyük yağma olaylarından biri yaşanıyordu...

Rakamlarla 6-7 Eylül:

  • 4.214 ev

  • 1.004 işyeri

  • 73 kilise

  • 1 sinagog

  • 2 manastır

  • 26 okul ile aralarında fabrika, otel, bar gibi yerlerin bulunduğu 5.317 mekân tahrip edildi.

Fakat 7 Eylül de 6 Eylül'den farklı geçmemişti. Bilanço cinayetler ve tecavüzlerle doluyordu...

  • 11 kişi öldürüldü

  • 30 kişi yaralandı

(Resmi olmayan rakamlara göre ölü sayısı 15, yaralı sayısı 300’dü. Ayrıca utandıkları veya korktukları için tecavüze uğrayan kadın sayısı 400 olarak tahmin ediliyor.)

Fakat bu karanlık günlerde insanlığa umut veren bir direniş yaşandı: Gayrimüslimleri korumak için örgütlenme başladı.

Yağmacıların motor ve vapurlarla Adalar'a yağmaya gelmesi bekleniyordu; herkes oldukça tedirgindi ki sonunda korkulan başladı.

Heybeliada'da silah sesleri duyulmuştu, alevler yükselmeye başlamıştı. Burgazada yerel yönetimi ise direnişe hazırlanıyordu.

Nahiye müdürü Zühtü, komiserleri Remzi ve Ahmet, tüm adalıları yağmaya karşı örgütlemeye başladı. Gayrimüslimler, Müslümanların evlerine alınarak korunmaları sağlandı. 

Yağmacılara karşı, silahı olan silahla, olmayanlar sopa ve taşlarla Ada'nın kritik bölgelerine yerleştirildi. Kararlılardı, direneceklerdi!

Burgazada'ya doğru gelen yağmacı motorlarını engellemek yine direnişçi motorlara düşüyordu.

Ada'ya yaklaşmalarına bile izin vermeyerek uzun süre direndiler. Teknelerden zorla Ada'ya girmeye çalışanlar, taşlar ve sopalarla püskürtüldü.

Burgazadalılar, müslümanıyla gayrimüslimiyle sonuna kadar direndi ve kimsenin canına zarar gelmeden yağmacıları uzaklaştırdılar.

Hatta kaçmaya çalışan yağmacıların iki teknesi çarpışıp battı, ama Burgazadalılar sayesinde yine kimse ölmedi ve olaylar sönümlendi.

Belki de 6-7 Eylül'ün insana umut veren tek şeyi buydu, Burgazada direnişi...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klemenjero

o zamanki hükumet ve şu andaki hükumet çok benzeşiyorlar. O zamankinin sonunu biliyoruz.

mahsung

adnan menderes eliyle yaptırılan bu provakasyon sonucunda müslüman olduğunu zanneden yobaz it sürüsünden suçu günahı olmayan mazlumları burgazada daki gerçek müslümanlar kurtarmıştır. koltuk sevdası böyle bir şey işte...

desperatehousew

dün gece tarihin arka odasında bu konu tartışıldı mutlaka herkes izlemeli hakikaten çok utanç verici

kayisikomposto

Bu ülkede bir bu birde Madımak hiç konuşulmaz. Konuşanda muhafazakarlar tahrik edildi suçsuzlar der. Sözde onlar mağdur. (Akit öyle demişti) Tabi alttaki topların kütlesi beyne göre ağır basınca tecavüz eden, adam yakan mağdur oluyor.

gokcen-sena-acar

Yine Madımak 6-7 eylül meselelerine nazaran daha bilinir.

gokcen-sena-acar

Çok korkunç bir olay ve çok korkunç yara bu 6-7 eylül meselesi. Az bilinmesi ise daha üzücü.

zal-aktas

Beni bu konuda bilgilendiren ilk insan ahmet ümitti ve okuduğumda tüylerim diken diken olmuştu

gokcen-sena-acar

Daha derin kaynaklardan da okumak lazım. Belgeseli de var gerçi. Sanırım Can Dündar'ındı.

Görüş Bildir