38 Yıllık Yasak Esnetildi: İran'da İslami Kıyafet Kurallarına Uymayan Kadınlar Tutuklanmayacak

 > -
Abone ol

İran İslam Devrimi'nin ardından uygulamaya giren İslami kıyafet kuralını ihlal eden kadınlar artık tutuklanmayacak. 1979 yılından beri yürürlükte olan kurala göre İslami kurallara göre giyinmeyen kadınlar ahlak polisleri tarafından gözaltı merkezlerine götürülüyordu. 

Yasaya uymayan kadınlar artık gözaltı merkezlerine götürülmeyecek.

Sputniknews'de yer alan habere göre cezanın yumuşatıldığı haberini reform yanlısı Şark gazetesi yazdı. Tahran Emniyet Müdürü Tuğgeneral Hüseyin Rahimi'nin açıklamalarına dayanan haberde; Rahimi'nin açıklamalarına yer verildi. 

Rahimi; ''İslami kıyafet yasasına uymayanlar bundan böyle gözaltı merkezlerine götürülmeyecek, haklarında dava açılmayacak. Biz eğitimler sunuyoruz ve şu ana kadar bu sınıflarda 7.913 kişi eğitim aldı.'' dedi.

İran'daki, kıyafet uygulaması daha öncede gündeme gelmiş ve erkekler de kadınlara destek çıkmıştı.

İranlı Erkekler Eşlerine Yapılan Baskı Karşısında Sosyal Medyada Başörtülü Fotoğraflar Paylaşıyor - onedio.com
İranlı Erkekler Eşlerine Yapılan Baskı Karşısında Sosyal Medyada Başörtülü Fotoğraflar Paylaşıyor - onedio.com

Kıyafet kuralını ihlal eden kadınlara polis eğitim verecek.

Yarı resmi haberi ajansı Tasnim ise kıyafet kurallarını ihlal edenlerin 'polis tarafından verilecek eğitimlere' katılacağını duyurdu. Tasnim yasayı sürekli ihlal eden kadınlara yasal işlem uygulanabileceğini de vurguladı.

Rahimi de Tahran bölgesinde 100'den fazla eğitim merkezinin bulunduğunu da kaydetti.

Tahran'da 7 binden fazla gizli ahlak polisi görev yapıyor.

Rahimi'nin selefi Hüseyin Sacedinya  ise Nisan 2016'da İslami kıyafet kurallarına uymayanları rapor etmek için 7.000 gizli ahlak polisinin Tahran sokaklarında görev yaptığını duyurmuştu. 

Tahran trafik polisi 2015'te araçları içinde 'kötü hicab' içinde bulunan 40.000 kadınla ilgili işlem yaptığını açıklamıştı.

Ruhani: ''İslam'ı zorla kabul ettirmek polisin işi değil''

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi 2013'te iktidara taşıyan genç ve reform yanlısı İranlılar, İslami giyim kurallarının ihlaline yönelik cezaların azaltılmasını talep ediyordu. 

Ruani 2015'te polislere yaptığı bir konuşmada "İslam'ı zorla kabul ettirmek polisin işi değil. Hiçbir polis Allah ya da peygamber öyle istediği için bunu yaptım diyemez. Birçok dini konu kişisel inanç ile alakalıdır" demişti.

İran'ın bu kararı sosyal medyada da gündeme geldi👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir