3 Yaşındaki Çocuğa Asit Atan O Enişte İçin Karar Verildi: 9 Yıl 6 Ay Hapis

 > 
149PAYLAŞIM

İstanbul Ataşehir'de lüks bir restoranda eşinin 3 yaşındaki yeğeni Yaman K.’ya kimyasal saldırı düzenlediği iddiasıyla ‘tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek’ ve ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olmak’ suçlarından yargılanan enişte Cihan Araçman, 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Cihan Araçman, Yaman'ın annesi Işıl Güven, babası Cenk Kocakaya, taraf avukatları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da katıldı. 

Duruşmada söz alan mağdur ailenin avukatı Rahşan Sertkaya, "Sanık Cihan Araçman'ın 'Şakaydı' deyip bu olaydan sıyrılma çabasını siz hakimlerin vicdanlı ellerine bırakıyoruz" dedi. 

Ailenin diğer avukatları ise sanığın cezasında indirim uygulanmasının kamu vicdanını zedeleyeceğini belirterek Araçman'ın cezalandırılmasını talep etti. Yaman'ın babası Cenk Kocakaya ise sanığın en üst sınırdan, indirim uygulanmadan cezalandırılmasını istedi.

Küçük çocuğun tek gözünü kaybettiği açıklanmıştı

Asitli Saldırının Kurbanı Y.K. Bir Gözünü Kaybetti - onedio.com
Asitli Saldırının Kurbanı Y.K. Bir Gözünü Kaybetti - onedio.com

Anneden avukata tepki

Sanık Araçman'ın avukatlarından Gürkan Altun, sanık Araçman'ın olay günü montun cebinde tesadüfen boyayı bulundurduğunu belirterek, "Çocuğun eline dökmeye çalışmış, dökülmemiş, sıkınca da yüzüne sıçramıştır. Olayda bir tasarlama ve kasıt olmayacağı açıktır. Müvekkilim kimyasal madde içeriği ve tepkilerini bilmemektedir. Çocuğun boya sıkıldıktan sonra yüzünün yıkanması çocuğun zararına olmuştur. Restoranın yakınındaki hastaneye gidilmiş olsaydı muhtemelen zarar bu dereceye varmayacaktı" dedi. 

Bunun üzerine anne Işıl Güven, "Keşke bu dedikleriniz doğru olsaydı" diyerek avukata tepki gösterdi.

"Zarar göreceğini bilmiyordum"

Mahkeme Başkanı tarafından son sözü sorulan Cihan Araçman ise, "Bu olay, çocukları elleri yüzleri boya olduğunu gördüğümde aklıma geldi. Hiç istemediğim bir şekilde sona ermiştir. Zarar göreceğini bilsem onlarca kameranın önünde öyle bir şey yapamazdım. Art niyetim olsa neden yüzlerce kişinin olduğu yerde böyle bir şey yapayım? Fevkalade bir durum fark etseydim ilk müdahaleyi ben yapardım. Yerime geçip oturduğumda annesinin yanına gelen çocuğun gözleri açıktı. Muhtemelen yüzü annesi tarafından yıkanınca böyle oldu. Olaydan sonra annesinin peşinden hastaneye gittik. Hastaneye gidince 'Acaba benim yüzümden mi oldu' dedim? Olaydan sonra vicdan azabıyla her şeyi anlattım. Olayın detayları benim anlatmamla ortaya çıkmıştır. Kamuoyu bu olayı saldırı olarak lanse etmiştir. Kamuoyunun baskısı ile oluşturulmuş bu iddianame neticesinde bir cani durumuna düşürüldüm. Çocuğun iyileşmesine çalıştım. Her günümü vicdan azabıyla hastanede geçirdim" dedi.

"Tek hatam bu maddeyi boya zannetmem"

Araçman ifadesinde devamla, "Benim tek ve en büyük hatam bu maddeyi boya zannetmemdi. Keşke kontrol etseydim içini. Etsem bile ne olduğunu anlamayacaktım. Böyle bir uzmanlık alanım yok. Anne bilmeden çocuğun yüzünü yıkayınca sonucun nasıl böyle olacağını bilmiyorsa ben de içindeki ile böyle olacağını bilmiyordum. Bunca üzücü olayın içinde cezaevinde beni sevindiren tek şey çocuğun sosyal hayatına dönmüş olmasıdır. Bunları onlara yaşattığım için çok pişman ve üzgünüm. Bundan sonra da ailenin maddi ve manevi yanında olacağım" şeklinde konuştu.

Beyaz Yakalıdan Azılı Psikopata: Bir Çocuğu Asitle Yakmanın Sebebi Ne Olabilir? - onedio.com
Beyaz Yakalıdan Azılı Psikopata: Bir Çocuğu Asitle Yakmanın Sebebi Ne Olabilir? - onedio.com

Olayın geçmişi

Cihan Araçman, İstanbul’un ünlü restoranlarından birinde Yaman'a asitli madde atmış ve polise verdiği ifadede, “Benim de çocuğum var. Ama aile Yaman'a ilgi gösteriyordu. Kıskandım. Amacım çocuğu maskara etmekti” demişti.

Olaydan 6 gün sonra tutuklanan Cihan Araçman hakkında "Çocuğu ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası, diğer mağdur çocuklar E.E. ve B.Ö.'ye yönelik de "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak" suçlarını işlediği gerekçesiyle de 8 aydan 4,5 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Araçman hakkında toplamda 13 yıl 8 aydan 24,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir