Görüş Bildir
Haberler
3 Katlı Metro ve Boğaz Geçişi Projesi Onaylandı

3 Katlı Metro ve Boğaz Geçişi Projesi Onaylandı

Caner
11.03.2015 - 21:20
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı, '3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi'ne onay verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, '3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi'nin güzergâhının planlara işlenmesini içeren rapor görüşüldü.

AK Parti Grup Başkanvekili Abubekir Taşyürek, Söğütlüçeşme-İncirli arasında 31,5 kilometrelik raylı sistem olarak tasarlanan projenin, 16,5 kilometresinin 3 katlı tünel olacağını söyledi. Bu tünelin 6,5 kilometresinin de Küçüksu-Gayrettepe arasında Boğaz'ın altından geçeceğini belirtti.

Taşyürek, 3,5 milyar dolara mal olması planlanan yatırımın yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını ifade ederek, haziranda ihaleye çıkacak projenin 5 yılda hizmete alınmasının hedeflendiğini ifade etti.

'Metrolar ve Marmaray'la entegre olacak'

Proje için 6 ayrı güzergâhtan en uygun olanının seçildiğini savunan Taşyürek'e göre, projenin yasal hiçbir engeli yok.

'Yasal hiçbir sıkıntısı olmayan projenin maliyet hesapları da çok iyi yapıldı. Yap-işlet-devret şeklinde yapılacak projede devletimizin kasasından bir kuruş harcanmayacak ve vatandaşlarımıza hiçbir ek yük getirilmeyecektir. Metrolarla ve Marmaray ile entegre olacak proje, TEM'in trafik yükünü hafifletecek ve İstanbul'un ulaşım sorununa ciddi rahatlık sunacaktır. Proje çevre dostu ve akaryakıt tüketiminde tasarruf yapacak bir projedir. Kamulaştırma söz konusu olmayacak. Görüntü ve siluet kirliliği oluşturmayacak. Şu anda ana arterleri hatları birbiriyle buluşturacak bir proje.'

CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise, planın ilgili kurumlarda iyice tartışılması için raporun komisyona iade edilmesini istedi.

Toplantıda tartışmaların ardından, '3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi'nin güzergâhının 1/5000 ölçekli nazım imar planlarına işlenmesine oy çokluğuyla karar verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0