3 Bin 746 Hâkim ve Savcının Görev Yeri Değişti

 > 
33PAYLAŞIM

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi tarafından 3,228 hâkim ve savcının ataması adli yargı kararnamesi ile, 518 hâkim ve savcının ataması ise idari yargı kararnamesi ile gerçekleşti. Böylelikle toplam 3,746 hâkim ve savcının görev yerleri değişmiş oldu.

HSYK'dan yapılan açıklamada, 2016 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerine ilişkin çalışmaların dün sonlandırıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"2016 yılı adli ve idari yargı ana kararnameleri, meslektaşlarımızın eşlerinin atamaları ve çocuklarının öğrenim durumlarını planlayabilmeleri amacıyla, ilan edilen takvime uygun olarak açıklanmıştır. Kararname sonrası adli ve idari yargıda boş kalan kadrolara gerçekleştirilmesi planlanan kur'a kararnameleri ile atamalar yapılacaktır. Meslektaşlarımızın görev yerlerinden ayrılmalarına ilişkin tebligatlar kararname takviminde belirtildiği üzere 15 Haziran 2016 tarihinden itibaren gönderilecektir.

Kararnameye ilişkin yeniden inceleme talebi olanların, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla, tebligat yapılmasını beklemeksizin taleplerini en geç 16 Haziran 2016 tarihi mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından 'Atanma Talep Formu'nun açıklama kısmını doldurmak suretiyle yapmaları gerekmektedir. Ayrıca fiziki olarak dilekçe göndermelerine gerek bulunmamaktadır. Meslektaşlarımızın müstemir yetkiye ilişkin taleplerini 13 Haziran 2016 günü mesai bitimine kadar UYAP Personel Rolünde bulunan 'Müstemir Yetki Talep Formu' ekranını kullanmak suretiyle göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra gönderilen müstemir yetki talepleri kabul edilmeyecektir. Yıllık izin onayı verilmiş olup da henüz izne başlamamış olan kararnameye tabi adlî yargı hâkim ve Cumhuriyet savcılarının yıllık izin onayları iptal edilmiştir. Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamelerin meslektaşlarımızın ailelerine, yargı teşkilatına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz."

Cumhurbaşkanı’na hakaret’i AYM’ye götüren hakim sürüldü

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık kullandığı Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun Türk Ceza Kanunu’ndan kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Hakim Murat Aydın, HSYK’nın yayınladığı son kararname ile görev yaptığı İzmir’den Trabzon’a atandı.

Daha önce Dündar ve Gül'e mektup yazdığı belirtilen hakimin eşi de Trabzon'a 'tayin edildi‘

Yarsav Başkan Yardımcısı Aydın'ın Facebook hesabından konuyla ilgili açıklaması şöyle oldu: 

"Verdiğim kararlar, açıkladığım görüşlerim ve gösterdiğim tavır nedeniyle HSYK tarafından Trabzon Hâkimliğine sürüldüm. Beni sürmek yüreklerini soğutmaya yetmediği için eşim hakim Gülay Aydın'ı da sürmüşler. Kendime mesleğime yaraşır cümleleri bulacak hale gelince daha ayrıntılı bir değerlendirme yapacağım. Takdir adına yargı yetkisini kullandığım Milletimindir.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir