Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

27 Yaş Laneti: Çok Genç Yaşlarda Hayata Veda Eden Müzisyenler ve Onların Trajik Hikâyeleri!

0PAYLAŞIM

16 Ağustos 1938'de ünlü şarkı yazarı ve solist Robert Johnson'ın ölümüyle başlayan 'Ölüm Zinciri 27', aralıklarla kendine kurban seçmeyi sürdürdü. Rock, pop, blues ve R&B gibi çok sayıda müzik türünde efsaneleşmiş müzisyenlerin ortak noktası, hayata 27 yaşında üzücü şekilde veda etmeleri oldu.

1. Robert Johnson (8 Mayıs 1911-16 Ağustos 1938)

16 yaşındaki karısı doğum sırasında ölünce kendini tümüyle müziğe veren Robert, zamanının büyük çoğunluğunu köşeye çekilip kendi kendine gitarını tınlatarak geçiriyordu. Robert'in bir gece yarısı fidanlığa gittiğinde burada şeytanla karşılaştığı ve ruhunu ona sattığı, şeytanın ise ruhuna karşılık, gitarının akorunu değiştirip ona geri verdiği söylenir. 1990'da yapılan bir araştırmaya göre ise Robert Johnson'ın gitarı gerçekten de farklı bir şekilde akorluydu ve bunu asla kimseye öğretmiyordu. Ayrıca onu kendi başına gitar akoru yaparken gören de olmamıştı. 16 Ağustos 1938'de çalıştığı barın sahibi tarafından karısıyla yattığı için zehirlenerek öldürüldü. Kayıtlı olan 27 parçası olduğu söylenir.

2. Brian Jones (28 Şubat 1942-3 Temmuz 1969)

Brian, Rolling Stones grubunun blues aşığı kurucu üyesiydi. Grup sonradan Rock'n Roll'a kaysa da o hep blues yapmak istemişti. Şarkılarda sitar çalan Brian, havuzunda ölü olarak bulundu ve bu olayın gizemi asla çözülemedi.

3. Alan Wilson (4 Haziran 1943-3 Eylül 1970)

Alan Wilson, Canned Heat grubunun sesi özgün olan solistiydi. Gitar ve harmonika çalan ve şarkıların hepsini kendi yazıp besteleyen Alan, henüz 27 yaşındayken intihar etti.

4. Jimi Hendrix (27 Kasım 1942-18 Eylül 1970)

Amerikalı gitarist, gitar virtüözü, şarkıcı, söz yazarı ve kültürel ikon. Hendrix rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden birisidir. Hendrix nasıl gitar çalınacağını kendi başına öğrendi ve genellikle Fender Stratocaster kullandı. O sol elini kullanan bir gitarist olduğu için dizeleri tersten eklenmiş bir gitar kullanırdı.18 Eylül 1970'te, Londra'daki Semerkand Oteli'nin zemin katında ölü bulundu. Aşırı içki ve uyku hapından öldüğü düşünülüyor. Baygın halde kusmuş ve kusmuğu ile boğulmuştu. 2003 yılında Rolling Stone Dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçildi.

5. Janis Joplin (19 Ocak 1943-4 Ekim 1970)

ABD'li şarkıcı ve söz yazarı. Joplin ilk çıkışını psychedelic-acid rock grubu olan Big Brother and the Holding Company ile yaptı, daha sonraki solo kariyerinde daha soul ve blues türlerine yatkın iki arka grup olan Kozmic Blues Band ve Full Tilt Boogie Band ile çalıştı. Joplin Monterey Pop Festivali'nin en unutulmaz gösterilerinden birini yaptı ve bu gösteriden sonra Woodstock Festivali ve Festival Express tren turnesi ile tüm dikkatleri üzerine çekti. 4 Ekim 1970 günü, henüz 27 yaşındayken, Los Angeles'taki Landmark Motor Hotel'de aşırı dozda eroin yüzünden hayatını kaybetti. Janis Joplin, yaşadığı zamanda olduğu gibi günümüzde de, gelmiş geçmiş en iyi kadın blues şarkıcılarından biri olarak kabul edilmektedir.

6. Jim Morrison (8 Aralık 1943-3 Temmuz 1971)

Melbourne, Florida’da doğmuş ve ABD'li rock grubu The Doors`un söz yazarı ve vokali olmuştur. Birkaç şiir kitabı, dokümanları, kısa film denemeleri ve The Unknown Soldier için bir müzik video klibi denemesi vardır. James’in daha 27 yaşındayken Paris'te ölümünün ardından, gömülürken ve gömüldükten sonra bile sonsuz bir söylenti James’in arkasından devam etti. James'in esrarı hala sürmektedir. Ölümüyle ilgili onlarca farklı teori vardır. Bu iddialardan bazıları; şöhretten bıktığı için ölü taklidi yaparak Hawai'ye kaçtığı ve yaşamını orada sürdürdüğü (bu iddianın temeli mezarının boyutunun Jim'den küçük olduğu söylencesine dayanmaktadır), aşkı Pamela Courson'ın o sıralarda onu başka biriyle aldatmasına dayanamayarak intihar ettiğidir.

7. Mia Zapata (25 Ağustos 1965-7 Temmuz 1993)

The Gits'in solisti Mia Zapata, grubuyla birlikte Seattle'da pek çok grubun üstünde derin etki bıraktı. 1993'te tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldü. Ölümü Amerika'da infial yaratan Mia için, nice kampanyalar düzenlenmiştir. Grunge zenginleri, Mia Zapata'yı faili meçhuller arasından kurtarmak için aralarında para toplayıp özel ajan tutmuşlardır.

8. Kurt Cobain (20 Şubat 1967-5 Nisan 1994)

ABD'li şarkıcı-söz yazarı, müzisyen ve sanatçı, Nirvana grubunun vokali, ritim ve solo gitaristidir. Cobain, 1985 yılında Krist Novoselic ile birlikte Nirvana'yı kurmuş; 'Bleach' isimli ilk albümlerini bağımsız olan plak şirketi Sub Pop'dan 1989 yılında çıkartmışlardır. DGC Records ile imzalanan anlaşma sonrasında, grubun ikinci albümü 'Nevermind' 1991 senesinde yayınlandı ve "Smells Like Teen Spirit" ile çığır açan bir başarı yakaladılar. 'Nevermind'ın başarısının ardından Nirvana, X Kuşağı'nın 'bayrağı önde götüren grubu' olarak etiketlendi ve Cobain 'bir neslin sözcüsü' olarak nitelendirildi. Ancak Cobain'in kendi kişisel sorunlarının sık sık medyanın ilgisini çekmesi ve onun mesajının kamuoyu tarafından yanlış yorumlanması yüzünden sık sık rahatsızlandı ve sinirlendi. Nirvana, son stüdyo albümü 'In Utero' (1993) ile dinleyicilere meydan okudu.

Hayatının son yıllarında Cobain eroin bağımlılığı, ünü ve imajının yanı sıra kendisi ve eşi Courtney Love'ı çevreleyen baskılar ile mücadele etti. Ayrıca hastalığı ve mide ağrıları da son yıllarında mücadele ettiği diğer faktörlerdi. 8 Nisan 1994 tarihinde Cobain, Seattle'daki evinde ölü bulundu. Resmi açıklamada kendisini av tüfeğiyle kafasından vurduğu açıklandı. Öldüğü zaman içinde bulunduğu koşullar halk tarafından sıkça tartışılan bir konu haline gelmiştir. Nirvana, sadece ABD sınırları içinde 25 milyon albüm sattı, dünya çapında ise bu rakam 50 milyonu geçti.

9. Kristen Pfaff (26 Mayıs 1967-16 Haziran 1994)

Hole grubunda basçılık yapmasıyla tanınan Kristen Pfaff, Minnesota Üniversitesi'nde okumuştur. Üniversite yıllarında çello ve piyano çalmıştır. Minneapolis'te yaşarken, mezuniyetinin ardından bas gitar çalmaya başlamıştır. Yakın arkadaşı Kurt Cobain, 5 Nisan 1994 yılında fazla doz uyuşturucu alarak ölünce Pfaff kendisi hakkında endişelenmeye başlar ve uyuşturucudan uzaklaşabilmek için Minneapolis'e dönüp Janitor Joe'ya tekrar katılmaya karar verir. Ancak Minneapolis'e doğru hareket etmeyi planladığı gün, 16 Haziran 1994'te, banyo küvetinde ölü bulunur. Yerde ise bir şırınga ve eroin vardır. Ölümü hakkında "Ölümünden bir önceki gece konuştuğu herkes onun çok mutlu olduğunu ve Minneapolis'e dönüp yeni bir hayata başlamak için çok heyecanlı olduğunu söylüyor." demiştir Erlandson. Kristen Pfaff'ın cesedi Buffalo'da yakılmıştır.

10. Amy Winehouse (14 Eylül 1983-23 Temmuz 2011)

İngiliz şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Amy Winehouse, güçlü kontralto vokalleri ile R&B, soul ve caz türlerinde yaptığı çalışmalarla bilinmekteydi. Madde bağımlılığı ve ruh sağlığı sorunlarıyla gündeme geldi. Şarkıcının uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları, 2007'den ölümüne kadar haberlerde düzenli olarak yer aldı. Boşandığı eşi Blake Fielder-Civil ile birliktelikleri esnasında çeşitli nedenlerle sık sık yasal sorunlar yaşadılar ve eşi kısa bir süreliğine hapse girdi. 2008'de Winehouse, kariyeri ve hayatını tehdit eden bir dizi sağlık sorunu ile karşı karşıya geldi.

Winehouse, Londra'daki evinde 23 Temmuz 2011 tarihinde ölü bulundu; polis, ölüm nedeninin henüz bilinmediğini açıkladı. Ailesi ve arkadaşları, 26 Temmuz 2011'de cenazesine katıldı. Daha sonra cesedi Golders Green Crematorium'da yakıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir