Görüş Bildir
Haberler
2021 Fitre Bedeli Kaç TL? Diyanet İşleri Başkanlığı Fitre Bedelini Belirledi

2021 Fitre Bedeli Kaç TL? Diyanet İşleri Başkanlığı Fitre Bedelini Belirledi

Ramazan Ayı’nın yaklaşmasıyla birlikte fitre bedelinin kaç para olacağı da merak ediliyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 Ramazan Ayı’nda ödenecek fitre bedelini belirledi. Geçen yıl 27 lira olan fitre bedeli, bu sene 28 lira olarak ödenecek. Peki, fitre nedir? Kimler fitre öder? İşte tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

2021 Ramazan Fitre Bedeli

2021 Ramazan Fitre Bedeli

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantı sonrası 2021 yılı fitre miktarını açıkladı. Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir. Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır.

Belirtilen meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır. Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir.”

Kimler Fitre Verir?

Kimler Fitre Verir?

Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman’a vaciptir. Bireyin sadaka-i fıtır ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekâtta aranan nisaptır. Ancak sadaka-i fıtırda, zekâtta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın