1960'lı Yıllarda Güney Afrikalı Bir Kalp Cerrahına Mektup Yazıp Teşekkür Eden Tekirdağlı Kunduracı Ahmet Çuhacı

-
Abone ol

Ahmet Çuhacı, Tekirdağlı bir kunduracı. 1960'lı yıllarda, küçük bir dükkanda kısılıp kalarak tek bir yerin insanı olmak yerine 'dünya insanı' olmaya çalışmış biri kendisi. İmkansızlıklar içinde bile imkan yaratan Ahmet Çuhacı’nın varlığını ilk olarak Fatih Artvinli'nin Twitter'da yaptığı bir paylaşımla birlikte öğrendik...

Dr. Christiaan Barnard, 1960'lı yıllarda insandan insana ilk başarılı kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan dünyaca ünlü bir cerrah.

Dr. Barnard, Aralık 1967'de tedavi şansı kalmamış Louis Washkansky adlı bir hastanın kalbini, trafik kazasında ağır yaralanan ve ölmek üzereyken hastaneye getirilen başka bir hastanın kalbiyle değiştiriyor.

Dr. Barnard'ın 20 cerrahtan oluşan ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği bu ameliyat ise Tekirdağlı kunduracı Ahmet Çuhacı'yı çok etkiliyor...

Bunun üzerine alıyor eline kalemi kağıdı, başlıyor Dr. Christiaan Barnard'a bir mektup yazmaya!

Ahmet Çuhacı'nın insanlığa olan katkılarından dolayı kalp cerrahı Dr. Christiaan Barnard'a teşekkürlerini iletmek üzere samimiyetle kaleme aldığı mektubun tamamı şöyle:

Capetown, Groote Schoor Hastanesi Yönetimine,

Türkiye’de çalışan bir kundura işçisi olarak, yaptığı kalp nakliyle bu asırda insanlığa büyük bir hizmette bulunan Doktor Barnard’a ve Diş Hekimi Blaiberg’e birer çift ayakkabı göndermek isterim.

Sizden ricam, en kısa zamanda bu iki arkadaşımızın ayakkabı numaralarını bana iletmeniz. 

Hastanenizdeki tüm çalışanlara şehrimiz Tekirdağ’dan selamlar gönderiyorum.

Ahmet Çuhacı,

1 Mayıs 1968.

Tabii çok ince bir davranış göstererek Güney Afrikalı bir kalp cerrahına mektup yazan sevgili Ahmet Çuhacı'nın maceraları bununla da bitmiyor!

Eğer Tekirdağ sınırları içerisinde başka bir Ahmet Çuhacı yoksa, kendisi bu kez 21 Temmuz 1972 tarihinde bir gazete haberine konu oluyor.

Kunduracılığın yanı sıra kariyerine Spor Toto Bayii olarak da devam Ahmet Çuhacı'ya, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği kanalıyla Ajax'ın imzalı bir posteri hediye edilmiş. Çuhacı muhtemelen şampiyonluklarını tebrik etmek için kulübe de bir mektup yollamış.

Ahmet Çuhacı ismini bir kere daha 1982 yılında duyuyoruz bu kez. Kendisi o dönemlerde Yapı Kredi'den tam bir yıllık yaşam sigortası kazanmış.

Tekirdağlı Ahmet Çuhacı'nın şansı yaver gitmeye devam ediyor gördüğünüz gibi...

Ahmet Çuhacı'nın en eski başarısı ise Türkiye İş Bankası'nın 2 Mayıs tarihli çekilişinden kazandığı 500 liralık ikramiye...

Ahmet Çuhacı'nın Dr. Barnard'a yazdığı mektubun ardından, Çuhacı'nın hayatını merak edip araştıran Murat Avcı'nın Twitter'da yaptığı bu paylaşımlar sayesinde Çuhacı'nın bu başarılarını öğrenme şansına eriştik.

Gördüğünüz gibi, Ahmet Çuhacı 1960'lardan itibaren tek başına dünyanın dört bir köşesine erişmek için çabalamış bir insan. Üstelik bu çabaları karşılığında çok güzel tepkiler almayı başarmış, öyle ki yazdığı mektup Heart of Capetown Museum'da sergilenmeye devam ediyor.

Son olarak, kendisinin 1967 yılında Halit Kıvanç ve Altan Erbulak'ın köşesinde çıkan bir tebriği ile içeriğimizi noktalayalım...

"İhtiyar dünyamızın orta yaşlı bayramlarından çıkan genç yıla tebrikler..."

Şeker Bayramı ile yılbaşının birlikte kutlandığı 1967 yılından, kalbi insanlığa duyduğu sevgiyle dolu Tekirdağlı Ahmet Çuhacı'nın bu güzel dilekleri 2019 yılında bizim kalplerimize ulaşıverdi.

Sevgili Ahmet Çuhacı'ya biz de buradan sevgilerimizi ve saygılarımızı iletiyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir