HSYK Dört Savcı ve Bir Hakimi Meslekten İhraç Etti

 > -

HSYK, 17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten ve aralarında Zekeriya Öz'ün de bulunduğu dört savcı ile bir hakimin meslekten ihracına karar verdi.

HSYK 2. Dairesi yürüttüğü disiplin sürecini tamamladı ve savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ve hakim Süleyman Karaçöl'ü meslekten ihraç etti.

Zekeriya Öz: 'Yok hükmündedir'

Kararın ardından kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Zekeriya Öz ''Haberler doğruysa HSYK yetki gaspı yapmıştır. Verdiği karar yok hükmündedir verdiği kararda milletinden gecikmeden ötürü özür de dilememiştir. HSYK anayasa ve yasaları çiğneyerek savunmamızı dahi almadan yukardan aldığı talimatla bu kararları vermiştir yazıklar olsun bağımlı HSYK'ya'' dedi.

Celal Kara: 'Bize onur ve şeref düştü, diğerleri utansın'

Savcı Celal Kara da HSYK 2. Dairesinin kendisi hakkında verdiği meslekten ihraç kararı sonrası GRİHAT'a konuştu.

Kara şunları söyledi:

"Yaptığımız bir yolsuzluk soruşturması, şüphelilerin kimliğine bakmadık. Hukuk ne diyorsa onu yaptık. Hukukun üstünlüğünü savunduk, üstünlerin hukukçusu olmadık. Henüz savunmam alınmadı, savunmam alınmadan, hakkımda dava açıldı. Ayrıca akabinde meslekten atılma kararı verildi. Bunlar AİHM mahkumiyet konusu olacaktır. Söylenecek pek fazla bir şey yok. Şu an bir hukuk devletine yakışmayacak birçok mağduriyet yaşanıyor. Bu durumda ne denilebilir. Herkes kendi tarihini yazar. Ve herkes herkesin tarihe nasıl geçtiğini görecek. Bizlere onur ve şeref düştü, diğerleri utansın."

'Hiçbirisinin hiç kimseden etkilenmesi söz konusu değil'

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz ise savcıların meslekten ihracına ilişkin şunları söyledi:

"Kurul'daki arkadaşlarımızın hepsi onurlu hukuk insanlarıdır. Kararları herkes kendi vicdani kanaatlerine göre vermiştir. Hiçbirisinin hiç kimseden etkilenmesi söz konusu değildir" dedi.

HSYK'nın ihraç kararını 2'ye 5 oy çokluğuyla aldığı belirtiliyor.

 17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten hâkim ve savcıları 30 Aralık'ta açığa almıştı. 

Savcılar hakkında adli soruşturma da yürütülüyor. Hakim ve savcılar için 3 Mart'ta yargılama izni verilmişti.

Meslekten ihraç kararına itiraz hakkı bulunuyor. Son sözü Danıştay söyleyecek.

Twitter'dan yorumlar:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir